סכנה מתחת לרגלינו: מערכות ביוב לא תקינות

ביוב שמותקן בצורה לא נכונה או לא סגור היטב עלול להיות מסוכן. על מה יש להקפיד בתכנון המערכת, איך מזהים תקלות ומה הסכנות בביוב?

עוד במדריך
איך נוצרות בעיות במערכת ביוב? גורמים לתקלות בביוב סימנים: הצפות וריח רע מהביוב

מחלות ומזיקים רבים אורבים לנו בביוב. בעבר התפרצו מגפות דרך מערכות הניקוז ורק בשנת 2013 נגיף הפוליו עורר סערה גם בישראל.

על מנת להמנע ממחלות, חשוב שאת תכנון והקמת מערכת הביוב נפקיד בידי מומחי ביוב וגם לאחר מכן יש להישאר מודעים לשימוש נכון במערכות הניקוז בבית ולסימנים מדאיגים בחצר.

איך נוצרות בעיות במערכת ביוב?

אהוד אלחנתי, מומחה לביוב, מסביר כי תכנון הביוב ושימוש נכון יכול גם כן למנוע בעיות.

שימוש לא נכון

"חשוב שתכנון הביוב יבוצע אך ורק על ידי מהנדס מוסמך שמתמחה בכך שכן צריך לחשוב על גורמים רבים ושונים אשר מרכיבים את המערכת המורכבת הזו ולכן מערכת כזו צריכה וחייבת להיבדק מדי פעם בכמה שנים בעזרת אנשי מקצוע מוסמכים לעבודה בביוב ואינסטלציה".

גורמים לתקלות בביוב

אלחנתי מציין כי ישנם גורמים שונים שעלולים להביא לאי תקינות הביוב:

"זה מתחיל מהתקנה לא נכונה, תנועת אדמה אשר משחררת חיבורים שלא הותקנו כראוי, שיפוע לא נכון, שתילת עצים וצמחים אשר ידוע שהם גורמים נזק לתשתיות הביוב וסותמים את הצנרת.

עוד בעיות יוצרים גננים לא מוסמכים,  ועד השלכה לאסלה של כמות גדולה של נייר טואלט, מגבונים לחים, נייר עיתון, צעצועים, מתקן הפלסטיק של אבן הריח באסלה טיטולים ועוד.

כל דבר כזה עלול לפגוע במערכת הזו ולגרום לבעיות וסתימה בביוב, זרימת השפכים נחסמת והכל עולה למעלה אל החצר".

סימנים: הצפות וריח רע מהביוב

גיא פריינטי מג. מ. שירותי אינסטלציה אומר: "ישנם סממנים סביבתיים רבים אשר בעת מתן תשומת לב ראויה אליהם – ניתן לייצר מניעה מקבילה לזו הרפואית ואף להציל את חיי בני הבית, הבניין והשכונה כולה".

מים המצטברים סביב פתח הביוב, מהווים סימן לתקלה או סתימה.

גם גוון מים חום בזרם המים בברז לאורך זמן, מהווה עדות לסתימה ועלול להצביע על הימצאות של שפכים מסוכנים:

כל אלה ועוד, מהווים תסמינים לבעיות אשר עלולות לגרום להפצת פוליו כמו גם מחלות נוספות – וחשוב להתריע בפני הציבור כי יש לשים לב לתופעות מסוג זה ולהמחיש כי פניה בזמן לבעלי מקצוע מוסמכים בעת מצוקה מסוגים אלו עשויה למנוע התפשטות הנגיף ואף להציל חיים". אומר פריינטי.

"ילדים שמשחקים מחוץ לבית מצויים סביב סכנות סביבתיות רבות וחשוב להתריע על הסכנות סביב הבית, מגרש המשחקים ובית הספר".

אומרים פריינטי ואלחנתי, "יש לשים לב לבורות ביוב שאינם תקינים, כלומר בורות שאינם אטומים לחלוטין, בורות בעלי מכסה שבור, בורות דולפים וכאלה המדיפים ריח רע בסביבת הבית, הבניין או בית הספר".

פריינטי מציין כי על ההורים, צוות בתי הספר והילדים לשים לב לסימנים אלו אולם לא די בכך.

"בגינת הבית שבה הילדים משחקים בשעות הפנאי ובגנים ציבוריים קיימים בורות ביוב אשר ילדים עשויים לחפור בהם או סביבם, להרים את כדור המשחק ותוך כך ליצור מגע עם חיידקים ומחלות אפשריות".

מחירון ביובית

המחירים כוללים מע”מ

סתימה בביוב: כל השלבים בדרך לפתרון

יש לכם סתימה בביוב? אנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שירותי ביובית, איך תתנהלו מולם וכמה עולה שירותי ביובית? התשובות לפניכם.

כל מה שחשוב לדעת על הזמנת ביובית

צריכים עזרה עם הזמנת ביובית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים ביובית, מה חשוב לבדוק וכמה עולה להזמין שירותי ביובית? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

לכל התקלות ועבודות

arrow