איתור נזילות בצנרת תת קרקעית: איך עושים את זה?

נזילה תת קרקעית יכולה לנפח לך את חשבון המים, לגרום לריחות ביוב לעלות מתוך האדמה וליצור תשתית נוחה להיווצרות בתי גידול ליתושים ומזיקים אחרים. אז איך יודעים אם יש נזילה תת קרקעית ואיך מטפלים בה?

עוד במדריך
למי שייכת הצנרת התת קרקעית? כיצד נגרמת נזילה בצנרת תת קרקעית? מתי צריך להזמין מאתר נזילות? איך מתבצע איתור של נזילה תת קרקעית?

רוב צנרות המים והביוב הפרטיות והמשותפות שהותקנו עד לשנות ה - 90', הן צנרות ברזל. הצנרות הללו גרמו לבעיות רבות, מאחר והן צברו חלודה וסבלו מנזילות ומפיצוצי צנרות בעקבות חורים וסדקים על גבי הצינורות.

וכן, כל צינורות הברזל הישנות עוברות מהבית שלך אל רשת הביוב העירונית, ומנקודת המים המקומית אל הבית שלך, במעברים תת קרקעיים. אז איך יודעים אם יש נזילה תת קרקעית בצנרת המים או הביוב שלך, ואיך מטפלים בה? הכל במדריך הבא.

למי שייכת הצנרת התת קרקעית?

אחת המטרות של איתור נזילות מים תת קרקעיות, היא למצוא את מקור הנזילה ולקבוע מי אמור לשלם על תיקון התקלה. אז איך יודעים אם האחריות היא על הדיירים או על הרשות המקומית? 

על פי הגבול שקבע המחוקק, ושמגדיר איפה נגמר הרכוש הפרטי (הצנרת שלך) ואיפה מתחילה אחריות הרשות המקומית (הצנרת העירונית). ואלה הגבולות:

במערכת המים: קו הגבול הינו במונה המים הכללי. 

במערכת הביוב: קו הגבול הינו בשוחת הביוב הראשונה מחוץ למגרש. 

חשוב להבין את האבחנה הזו, על מנת לדעת האם תאגיד המים שמספק שירות לרשות המקומית שלך, אמור לשאת בעלות התיקון, או שיהיה עליך לשאת בעלויות באופן פרטי.

מה היא צנרת תת קרקעית בגינה?

גינות ביתיות כוללות צינורות מים שונים, כשהצנרת התת קרקעית מחברת את צינורות המים הללו למערכת המים והביוב הציבוריים. בגינות רבות, ישנו מערך צינורות תת קרקעי לצרכי השקיה מבוקרת.

כיצד נגרמת נזילה בצנרת תת קרקעית?

נזילה תת קרקעית מתרחשת בדרך כלל בנקודות כשל בין צינורות מערכת הביוב הציבורי, לבין צנרת המבנה הפרטי. 

הסיבות העיקריות להיווצרות הנזילה הן:

חיבורי צנרת לא תקינים.

סדקים וחורים כתוצאה מבלאי.

חדירת שורשים לצנרת.

פגיעה בצינורות התת קרקעיות על ידי כלי עבודה.

פגיעה בחיבורי הצנרת כתוצאה מתזוזת אדמה טבעית.

מתי צריך להזמין מאתר נזילות?

בניגוד לסוגים אחרים של נזילות מים, כשמדובר בנזילת מים תת קרקעית, סביר להניח שהבעיה תתגלה רק במקרים בהם ריח ביוב מתחיל לעלות מאזור הגינה (נזילת ביוב), או במקרים בהם חשבון המים שלך הולך וטופח מבלי שהרגלי הצריכה שלך השתנו (נזילת בצנרת המים).

איך מתבצע איתור של נזילה תת קרקעית?

איתור נזילה תת קרקעית נעשה בעזרת אמצעים שנועדו לאפשר זיהוי מדויק של הנזילה, מבלי לגרום לנזקים למבנה ולתשתיות.

בעבר, גם במקרים בהם היו סימני רטיבות או ריחות בנקודה ספציפית, לא הייתה ברירה אלא לחפור בצורה נרחבת על מנת לאתר את מקור הנזילה על ידי איתור נדידת המים באדמה.

איתור כזה דרש הרבה יותר שעות עבודה, הרבה יותר כוח אדם, והרבה יותר עבודות תיקון לאחר איתור התקלה ותיקונה.

בשונה מאיתור נזילות סמויות בתוך הבית, בו ניתן לעשות שימוש באמצעי איתור נוספים, בכל הנוגע לאיתור נזילות תת קרקעיות העבודה מתבצעת בדרך כלל באמצעות אחד משני הכלים הבאים - שימוש במצלמה תרמית, או באמצעות מכשיר איתור בגז:

איתור נזילה במצלמה תרמית

המצלמה התרמית מאפשרת לבעל המקצוע לזהות את מקור הנזילה התת קרקעית על ידי הצגת הנזילה בגוונים של אדום וכחול, שמתייחסים לצנרת המים הקרים והחמים.

המכשיר הטכנולוגי החדשני מסוגל להציג תוואי צנרת בתוך הקיר, ובעומק מסוים, גם בתוך האדמה. היתרון שבאיתור נזילותת תת קרקעיות עם מצלמה תרמית, הוא בכך שהיא מאפשרת לאתר את מוקד הנזילה, ללא צורך בביצוע חפירות או שבירת רצפות או בטון נרחבות.

למחיר המומלץ לעבודת איתור נזילה תת קרקעית עם מצלמה תרמית >>

איתור בגז

איתור נזילות באמצעות חיישן גז, מאפשר למאתר לזהות נזילות בעומק של 12 מטרים מתחת לאדמה. השיטה הזו מתאימה במיוחד לאיתור נזילות תת קרקעיות ונזילות סמויות במרתפים, במקלטים, במחסנים שנמצאים מתחת לאדמה, וכולי.

כדי לבצע את איתור הנזילה התת קרקעית באמצעות חיישן גז, מאתר הנזילות יחדיר לתוך פתח הצנרת גז חנקן (אינו מזיק לסביבה), לאחר ריקון הצנרת ממים.

השלב הבא הוא שלב הסריקה באמצעות חיישן הגז, סריקה שתאותת לבעל המקצוע ותתן לו אינדיקציה מדויקת בנוגע למיקום מקור הנזילה.

צריכים אינסטלטור מקצועי לאיתור נזילה תת קרקעית? ניתן לחייג כעת > >

איתור נזילה בצנרת הביוב: כל המידע והשלבים עד לפתרון

צריכים עזרה עם איתור נזילה בצנרת הביוב? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. איך תתנהלו נכון מול מאתר הנזילות, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים אותו וכמה עולה לאתר את הנזילה? ריכזנו עבורכם את כל המידע שחשוב לדעת.

כל מה שצריך לדעת על איתור נזילה בבית

צריכים עזרה עם איתור נזילה בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. איך תתנהלו נכון מול מאתר הנזילות, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים אותו וכמה עולה לאתר נזילה? ריכזנו עבורכם את כל המידע שחשוב לדעת.

איתור נזילה בגינה: כל השלבים והמידע עד לפתרון

צריכים עזרה עם איתור נזילה בגינה? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. איך תתנהלו נכון מול מאתר הנזילות, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים אותו וכמה עולה לאתר נזילה בגינה? ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת.

איתור נזילה במרפסת ובגג: כל השלבים והמידע עד לפתרון

צריכים עזרה עם איתור נזילה במרפסת או בגג? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. איך תתנהלו נכון מול מאתר הנזילות, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים אותו וכמה עולה לאתר נזילה במרפסת או בגג? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

לכל התקלות ועבודות

arrow