גינון או גיזום?

כל פרח, עץ ושיח שאנו שותלים מצריך טיפול שמותאם במיוחד עבורו. יש עצים שמומלץ לגזום אותם בסוף הקיץ וכאלה שעדיף בתחילת החורף. כך או כך, חשוב לעשות את זה נכון ועל זה נדבר במדריך הבא.

עוד במדריך
איך נבצע גיזום נכון? מתי לא מומלץ לגזום?

עונות המעבר הן הזמן הטוב והמומלץ ביותר לגיזום הצמחיה שצמחה מסביב לבית, בחצר או בגינה עצמה. חשוב להתמיד ולעשות גיזום תקופתי פעם עד פעמיים בשנה כדי להבטיח מראה אסתטי ובריא של הצמחים השונים. 

גם עונת החורף היא עונה שניתן לבצע בה גיזום והמשימה תהיה אף קלה יותר לביצוע בגלל שיש מעט מזיקים שפוגעים בעצים. אם אתם מזהים ענפים רופפים, עלים וחלקים בעץ שעלולים לעוף העונת החורף, הקדימו וגזמו אותם. 

איך נבצע גיזום נכון?

גיזום עצים ושיחים הוא מסוג הדברים שרוב הגננים יעשו בשבילכם, אבל לא כולם יעבדו באותה השיטה. ישנם מומחים לגינון אמנותי, שינצלו את ההזדמנות ויעצבו לכם עץ מרהיב, ישנן חברת גינון שיעשו עבורכם את עבודת הגיזום במסגרת סל השירותים שלהן וישנם אפילו מקצועני גיזום ו/או כריתת עצים שזה עיקר עבודתם.  חלק מעבודות הגיזום דורשות מומחיות וגם ציוד מתאים כמו מנוף (כאשר מדובר בעצים גבוהים במיוחד) או שימוש במסור חשמלי כאשר יש ענף גדול שאין ברירה אלא לנסר אותו לחלוטין. חשוב להבין כי כל מקרה לגופו, ולהתאים את בעלי המקצוע או העסק שאתם מזמינים למקרה שלכם.

מתי לא מומלץ לגזום?

ישנם סוגי עצים שלא מומלץ לגזום בסוף הקיץ אלא רק בסתיו או בעיצומו של החורף . זה נכון לעצים נשירים כמו אלון, אלה או צפצפה ולרוב עצי הפרי. זה נכון גם למחטיים, עצי מחט, כמו עצי אורן, ארז או אשוח. בנוסף, ישנם מקרים בהם עדיף שלא לגזום כלל או לחשוב טוב בידי מי מפקידים את עבודת הגיזום. למשל, כאשר צמיחתו של העץ לא באמת מפריעה או מסכנת, אותו או את הסביבה עדיף להימנע מגיזום או לפחות להשתדל לא להגזים בגיזום.

 

לבסוף, חשוב להבין את משמעות הפריחה וכמה היא עושה לנו (ולעולם) טוב. לכן, לפני שאתם פונים ומזמינים בעלי מקצוע בתחום, חשבו גם על הצמחים והעצים עצמם שעוזרים ליום שלנו להיראות הרבה יותר צבעוני ויפה. 

כריתת עץ: כל מה שחשוב לדעת

צריכים לכרות עץ בגינה? רגע לפני שאתם מזמינים כורת עצים, המקצוענים מביאים לכם את כל המידע החשוב בנושא. איך מתנהלים מול כורת העצים וכמה זה עולה? כל התשובות.

העתקת עצים: כל מה שחשוב לדעת

צריכים להעתיק עץ בגינה? רגע לפני שאתם מזמינים כורת עצים, המקצוענים מביאים לכם את כל המידע החשוב בנושא. איך מתנהלים מול כורת העצים וכמה זה עולה? כל המידע והתשובות.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מתי מומלץ לגזום? 
עונת החורף היא עונה שניתן לבצע בה גיזום והמשימה תהיה אף קלה יותר לביצוע בגלל שיש מעט מזיקים שפוגעים בעצים. ואילו עונות המעבר הן הזמן הטוב והמומלץ ביותר לגיזום הצמחיה שצמחה מסביב לבית, בחצר או בגינה עצמה.
מתי לא נגזום את העצים? 
כאשר צמיחתו של העץ לא מפריעה או מסכנת, אותו או את הסביבה בה נשתל נעדיף להימנע מגיזום או לפחות להשתדל לא להגזים בגיזום.