חידוש דק: כל מה שכדאי לדעת

עבודת החידוש תעניק מראה ויוקרתי לדק הקיים ותגרום לו להיראות מבריק וחדש בדיוק כמו ביום הראשון בו הוא הותקן. אילו סוגי חידוש קיימים, באילו מקרים מומלץ לעשות חידוש לדק וכמה זה יעלה לכם?

עוד במדריך
מהו חידוש דק? מתי ולמה מומלץ לעשות חידוש לדק? מה כוללת עבודת החידוש? אילו סוגי חידוש קיימים? איך תשמרו על הדק? האם אפשר לעשות את זה לבד?

התקנת דק בגינה תעניק לה מראה יוקרתי ומעוצב ואם תרצו שהמראה יישמר, תצטרכו לעשות לו חידוש אחת לתקופה וגם לאמץ כמה פעולות תחזוקה.  

מהו חידוש דק, מתי מומלץ לעשות אותו, מה כוללת עבודת החידוש ואיך היא מבוצעת על ידי בעל המקצוע? כל התשובות במדריך הבא.

מהו חידוש דק?

עבודת חידוש דק היא חלק מהתחזוקה השוטפת שלו שמטרתה לשמור על הדק לאורך זמן. תנאי מזג האוויר (השמש החזקה והגשמים) עלולים לייבש ולסדוק את הדק שעשוי עץ ולגרום לו להיראות בלוי, ישן ומוזנח. חידוש הדק עובד בדיוק על הפגמים הללו ומחזיר לו את המראה היוקרתי שהיה לו כמו ביום ההתקנה. חידוש דק הוא לא פתרון קסם ויהיו סוגים של דקים שלא ניתן יהיה לחדש אותם ולכן, חשוב להקפיד על תחזוקה נכונה לפני שעושים חידוש של הדק הקיים.

מתי ולמה מומלץ לעשות חידוש לדק?

כדי לתחזק את הדק בצורה היעילה ביותר, מומלץ לעשות חידוש ושימון לדק אחת לשנה בכל סוג של עץ. שימו לב, שאם מדובר על דק שנמצא חשוף מאד לשמש ולגשם ולא מוגן באמצעות פרגולה הוא יסבול מבלאי מהיר יותר ולכן, יהיה צורך בחידוש אחת ל-6 חודשים.

בתקופת החורף והימים הגשומים, לא מומלץ לבצע את עבודת החידוש כיוון והיא דורשת ייבוש מלא לפני צביעה או שימון. התקופה הנכונה היא בעונות המעבר בהן ניתן יהיה לתקן את הנזקים של החורף או הקיץ ולמנוע את הנזקים בעונות הבאות בנוסף, כדאי לשים לב שאם מדובר על עבודת חידוש מורכבת יותר, זמן הייבוש יהיה בין יום ליומיים ולכן, העבודה תתארך. 

עבודת חידוש הדק היא תנאי הכרחי לשמירה עליו לאורך זמן. יחד עם פעולות תחזוקה וניקיון שוטפות מראה הדק יישמר (וכך גם איכותו) לשנים רבות. הדק מעניק מראה מעודן יותר לגינה וכאשר הוא ייראה מוזנח ולא מטופל הדבר עלול לפגוע בנראות הכללית של הגינה כולה. 

מה כוללת עבודת החידוש?

עבודת חידוש הדק היא עבודה שגרתית ופשוטה יחסית שתסתכם במספר שעות של עבודה. שכן, חשוב לשים לב למצבו של הדק הקיים. אם מדובר על דק שמצבו חמור ויש צורך בעבודה מורכבת יותר ייתכן ומתקין הדק ייצטרך להגיע מספר פעמים, להאריך את העבודה והמחיר ישתנה בהתאם.

במסגרת עבודת החידוש, בעל המקצוע יעבוד בשלושה שלבים: שיוף, שימון וצביעה. תחילה, יהיה עליו לשייף את שכבת הלכלוך והאבנית שהצטברו עליו. לאחר מכן, ישמן את משטח הדק בשמן מגן ויחזק את הברגים הרופפים ולבסוף (במידה ויש צורך) יצבע אותו בצבע מותאם. 

אילו סוגי חידוש קיימים?

חידוש של דק רגיל: חידוש זה, יבוצע בשלושה שלבים - ליטוש, ניקוי ושימון הדק. בשלב הליטוש, בעל המקצוע יעבור על שטח הדק בעזרת מכונת ליטוש (שנקראת גם באפר) וילטש את  את השכבה העליונה שלו עד להסרתה. שלב הליטוש מיועד להסרת כל האבק ואבנית וכדי לחשוף את צבעו המקורי של הדק שחבוי מתחת. לאחר מכן, ינוקה הדק משאריות האבק והליטוש באמצעות מפוח. שלב הניקוי חשוב מאד להצלחת העבודה ולגימור הסופי. ולבסוף, בשלב השימון, בעל המקצוע ישמן את הדק כדי להעניק לו מראה מבריק ונקי וגם, יספק לו הגנה מפני מים ומזיקים נוספים שעלולים לפגוע בו.

חידוש של דק מורכב: במסגרת חידוש של דק מורכב, ישפוך בעל המקצוע חומר ממיס צבע ואחריו ישטוף בצורה יסודית את כל שטח הדק באמצעות לחץ מים (להורדה יעילה של כל הלכלוך והחומרים מהדק). לאחר מכן, עליו להמתין לייבוש מלא (שיכול לקחת בין יום ליומיים) ורק אז, יוכל להמשיך את תהליך החידוש ולסיים אותו עם שימון, חיזוק הברגים וצביעתו מחדש.

איך תשמרו על הדק?

פעולות התחזוקה בדק הן חשובות ויש להקפיד עליהן ככל שניתן. תחילה, חשוב לשמור על הדק יבש ולנקות אותו באמצעות מטאטא ולא עם מים. ניקוי הדק עם מים יגרום לריקבון מהיר יותר של העץ ולהצטברות של שכבת אבנית עליו שאותם אנו רוצים להוריד במסגרת עבודת החידוש. לכן, אם תקפידו על שמירה שלו יבש ככל שניתן, תוכלו להבטיח שימוש בו לאורך זמן וגם לדחות את עבודת החידוש בעוד קצת זמן. 

האם אפשר לעשות את זה לבד?

חידוש הדק יכול להיתפס כעבודה מורכבת אבל, אם יש לכם זמן פנוי וסבלנות, תוכלו בהחלט לנסות ולעשות את זה לבד. איך?  קנו חומרי חידוש לדק שכוללים שמן וצבע המיועדים לעץ יחד עם מברשות בגדלים שונים ודאגו למכונת ליטוש איתה תסירו את שכבת האבק והלכלוך של הדק.  יש לכם את כל הציוד? תוכלו להתחיל בעבודת החידוש בעצמכם. 

מחירון דקים

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת דק? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דק, איך מתנהלים מול מתקין הדקים לפני העבודה ומה המחיר של התקנת דק? כל התשובות לפניכם.

חידוש דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים חידוש דק? הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מתי צריך לעשות חידוש דק ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הדקים וכמה עולה חידוש דק? כל התשובות לפניכם.

התקנת פרקט: כל מה שחשוב לדעת

רוצים להתקין פרקט מעץ או פרקט למינציה? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. איך בוחרים פרקט, מה חשוב לבדוק עם מתקין הפרקטים וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

חידוש פרקט עץ: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לחידוש פרקט מעץ? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם. מתי צריך לעשות חידוש פרקט ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הפרקטים וכמה עולה חידוש פרקט? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

איך נכון לנקות דק?
השיטה הנכונה (שתשמור על אורך חיים ארוך) היא ניקיון הדק באמצעות מטאטא ולא באמצעות מים. ניקיון עם מים וחומרי ניקוי יגרמו לריקבון מהיר של העץ ולאבנית שתצטבר מעליו.
האם בכל מקרה כדאי לעשות חידוש דק?
עבודת חידוש של הדק, אפשרית בכל סוג של עץ ודק אך, לא מהווה פתרון קסם. לכן, במידה ולא תשמרו על הדק ותקפידו על נקיון נכון שלו, החידוש לא יועיל לזמן ארוך ולא יספק פתרון טוב לשמירה עליו לאורך זמן. בנוסף, עבור עבודות מורכבות (בדק מלוכלך ומוזנח מאד) הטווח קצר יותר ויש צורך לבצע אותן אחת ל-6 חודשים ולא אחת לשנה.