צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  דוד חשמלי: הדברים שחשוב לדעת עליו
 

דוד חשמלי: הדברים שחשוב לדעת עליו

דודים חשמליים נמצאים כמעט בכל בית בישראל, לצד או במקום דודי שמש. דוד חשמלי הוא בסך-הכל מתקן לא מסובך מדי, אבל חשוב להשתמש בו נכון ולתחזק כראוי
מאת: יובל הרכבי    עודכן: 22/05/2018 10:06:19
עוד בכתבה:
ישראל היא ארץ דודי השמש, נכון. אבל אפילו בארץ שטופת שמש כשלנו דודי שמש לא מספיקים כדי לספק את כל המים החמים שאנחנו צורכים. לכן, אפילו בבתים בהם רוב אספקת המים החמים מגיעה מדוד השמש, דוד חשמלי - "בוילער" בפי העם - הוא חלק בלתי נפרד מהעניין.

הדוד החשמלי הוא מתקן פשוט כשלעצמו. הוא מחמם מים באמצעות גוף חימום בעל צריכה אופיינית של כמה אלפי וואט לשעה (קוט"ש). כלומר, לא הרבה יותר מאשר קומקום חשמלי ורק תחשבו על נפח המים. בסך-הכל, למרות הדימוי הבזבזני שלו, דוד חשמל הוא אמצעי חימום מים מאד יעיל.
 
עד כמה יעיל? זה תלוי בהרבה גורמים. נפח הדוד, מיקומו בדירה, ההספק של גוף החימום, משך ההפעלה ומצב תחזוקת הדוד, הם רק חלק מהגורמים שמשפיעים על כמות ומשך אספקת המים החמים. כמובן, הכל מושפע גם מעונת השנה.

הכל מתחיל בתרמוסטט תקין

דוד חשמלי טוב חייב לכלול תרמוסטט מובנה. קשה למצוא דוודים שלא כוללים תרמוסטט, אבל במקרים רבים התרמוסטט לא תקין. זהו אמצעי פשוט בעל חשיבות גדולה גם מבחינה בטיחותית וגם בכל מה שקשור לשימוש יעיל, חיסכון בחשמל ובהוצאה כספית. בחישוב כולל, לשימוש בדוד חשמלי יש גם השלכות סביבתיות, וזו עוד סיבה לצמצם את הצריכה למינימום ההכרחי - משהו שהתרמוסטט מאפשר לעשות.
 
אם אינכם יודעים אם הדוד שלכם כולל תרמוסטט מובנה או אם לא בדקתם בשנתיים האחרונות שהתרמוסטט הקיים תקין, אלו כשלעצמן סיבות טובות להזמין טכנאי. 
 
בדוד חשמלי תקין, עם תרמוסטט שעובד, הפעלה לזמן ממושך מהדרוש לא תגדיל משמעותית את צריכת החשמל שלכם. גם אם תשכחו את הדוד פועל, התרמוסטט יגרום לכך שכאשר המים יגיעו לטמפרטורה הדרושה פעולת החימום תיפסק.
 

שימוש נכון ויעיל בדוד חשמלי

בכל אופן, מיותר להפעיל את הדוד החשמלי במשך שעות כל יום אם כל מה שאתם רוצים הם מים שיספיקו עבור מקלחת או שתיים. בדוד תקין שפועל ביעילות מקסימלית, מספיקות לעיתים דקות בודדות לחימום מים למקלחת - ולא יודע מחצי שעה בחורף.
 
אז כמה זמן צריך להדליק את הדוד בחורף?
 
מיקום הדוד הוא מהדברים שרוב האנשים לא מודעים להם ולא מביאים בחשבון. בבתים מסויימים ישנה נישה מיוחדת בחדר האמבטיה או בסמוך אליו, שמאכלסת דוד חשמלי תואם ומעניקה לו בידוד יחסי. כשאין נישה כזו, כדאי ליצור אותה כדי להבטיח סביבה יצירה תרמית. דודים חדשים מגיעים היום עם חומרי בידוד שאמורים לשמור על טמפרטורת המים זמן רב יותר, ולפעמים משתלם להחליף דוד ישן בדוד חדש כזה.

שימו לב שבדוודי שמש עם מאיץ חימום, המשמשים בחורף בדיוק כמו דוד חשמלי, תהליך החימום עשוי להיות ממושך ובזבזני יותר בגלל הקור היחסי השורר על הגג שם הדוד ממוקם.
 
בכל מקרה, אם אתם רוצים לדעת שימתינו לכם בדוד מים חמים בבוקר בלי שתצטרכו לבזבז חשמל או לחכות, הפתרון הוא להתקין טיימר ("שעון שבת"). הנ"ל יאפשר לכם לכוון את הדוד להפעלה רבע עד חצי שעה לפני שאתם מתעוררים בבוקר, כך שתוכלו לקפוץ היישר למקלחת ולהיות בטוחים שיחכו לכם שם מים חמים.
 
בקיץ זמן ההדלקה הנדרש מתקצר משמעותית

תקלות אופיינות בדודים חשמליים

בשימוש אחראי, דוד חשמלי מאיכות טובה יכול לשרת אתכם במשך שנים רבות בלי תקלות. זה עלול לגרום לכם להתרשל ולא לתחזק אותו, מה שלא בהכרח יגרום תקלות אבל עשוי בהחלט להגדיל את הוצאות החשמל שלכם.
 
המינימום המומלץ הוא להזמין טכנאי דודים פעם בשנתיים, כדי שיבצע ניקוי או החלפה של גוף החימום ובדיקה של התרמוסטט. גופי חימום של דודים נוטים לצבור אבנית ואם אתם גרים במקום שסובל מבעיה מיוחדת של מים קשים, אז זו רק אחת הסיבות להתקין מסנן מים לכל הדירה או הבניין.
 
סוג נפוץ אחר של בעיות עם דודי חשמל הוא נזילות, כאשר הסיבה יכולה להיות התבקעות ("פיצוץ") של גוף הדוד או צנרת פגומה בדרך אליו או ממנו. דוד שניזוק קשה עד בלתי אפשרי לתקן ובדרך-כלל גם לא כדאי. צנרת, לעומת זאת, קל מאד להחליף ולתקן.
 
בכל מקרה, כאשר דוד חשמלי מתחיל לנזול, יש לנתק את אספקת החשמל לפני שמנסים לטפל בו - מדובר בסכנת חיים אמיתית. אחרי ניתוק החשמל תוכלו לאתר את הברז המוליך מים אל הדוד ולסגור אותו. בדודים מעטים ישנו ברז נוסף גם ביציאה מהדוד, שעשוי להיות חיוני במקרה של נזילה מהצנרת היוצאת.
מה עושים כאשר דוד חשמלי נוזל?
מה עושים כאשר דוד חשמלי נוזל?
למה המים החמים נגמרים מהר?
למה המים החמים נגמרים מהר?


זקוקים לדודי חשמל? דודי חשמל

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X