כל מה שצריך לדעת לגבי הרחקת יונים?

אין ספק שיונים שמגיעות אלינו הביתה מהוות מטרד של ממש והאמת היא שזה גם לא כל כך פשוט להיפטר מהן בחלק מהמקרים. אז למה היונים מגיעות אלינו הביתה ואיך מרחיקים אותן? כל התשובות לפניכם.

עוד במדריך
למה קשה להיפטר מהיונים? ההיבט המנטלי למה היונים מגיעות בכלל? איך מרחיקים יונים?

רובנו חושבים על היונים רק דברים חיוביים, ודי בצדק. אך כשהן נכנסות אלינו הביתה אנחנו מנסים להרחיק אותן בכל דרך, חלקנו אפילו לא ממש מבינים למה.

אז למה יונים מזיקות לנו כשזה מגיע אלינו הביתה ואיך מרחיקים אותן? כל התשובות במדריך הבא.

למה קשה להיפטר מהיונים? ההיבט המנטלי

מספרת שרון דביר (32): "אני גרה עם בן זוגי בקומה הרביעית של בניין תל אביבי ישן משנות ה-60. זה בניין שיש בו פיר בקיר החיצוני.

יום אחד כשפתחנו את החלון הקטן בחדר השירותים הפונה לפיר, ראינו אותם. זוג יונים שהתיישבו להם שם על מדפון קטן".

"תמיד הזהירו אותי מיונים", היא ממשיכה, "שמעתי סיפורים על כך שהן מביאות כינים, מחלות ועוד כל מיני צרות, שאם הן מתיישבות במקום כלשהו הן יחזרו אליו ויספרו ל`חברים`. 

אבל זו פעם ראשונה שנאלצתי להתמודד עם הנוכחות שלהן ולאמוד את ההשלכות שלה".

"בהתחלה הייתי בטוחה שנוציא אותן משם", מוסיפה דביר, "אבל בכל פעם שפתחנו את החלון הקטן הסתכל עלינו הזכר, כשהוא חוסם בגופו את היונה, אשתו, כאילו הוא מגן עליה.

היינו רואים אותו עף וחוזר עם זרד בפה ונותן לה, ואת הקן הקטן שלהם הולך ונבנה.

הוא היה תולה בנו עיניים מדברות, כאילו הוא יודע שאנחנו רוצים להוציא אותם משם ומבקש בכל מקור שנניח להם לבנות משפחה, וזה היה ממיס לנו את הלב."

"בפעם הראשונה בחיים הבנתי את משמעות הביטוי `זוג יונים` - איך הוא דאג לה ושמר עליה, איזו אהבה.

אחרי כמה ימים ראינו שהיא דוגרת על ביצה לבנה, והוא היה מלטף אותה עם המקור -  בחיי שהיה נראה כאילו הם מתחבקים, וזהו. נשברנו.

לא יכולנו להעיף אותם משם., אחרי הכל עכשיו גם היו ילדים בסיפור", היא מוסיפה ומחייכת, "והאישה שבתוכי לא יכלה לתת לזה לקרות.

עד עכשיו אני לא יודעת באמת מה הסכנה שביונים, אני רק יודעת שלפני יומיים שמענו ציוצים מהפיר, וכשפתחנו אותם ראינו זוג גוזלים מתוק להפליא".

למה היונים מגיעות בכלל?

בואו נעמיד דברים על דיוקם. מה שאנחנו מכנים "יונה" היא למעשה ה- "צוצלת" או "תור העיר".

ההבדל נעוץ בהרגלי הקינון, והצוצלות נחשבות למטונפות יותר - הן  מקננות על גבי עצים,  באדניות על המרפסת, על מזגנים חיצוניים או  גגות חשופים. צריכה של 50 גרם מזון ליום מביאה עמה כמויות בלתי נסבלות של לשלשת.

הזוגיות שלהם מעוררת קנאה; לא זאת בלבד שהם נהנים ממונוגמיה ארוכת שנים, הם עושים הכל יחד, לרבות את בניית קן המשותף, אותה הם משלימים תוך יומיים.

הנקבה מטילה 2 ביצים בהפרש של יום זו מזו. אחרי ההטלה השנייה דוגרת הנקבה רוב שעות היום, ובשעות הצהריים מחליף אותה הזכר.

הוא ג`נטלמן אמיתי אגב – כשהיא מקננת הוא ישן ליד הקן ושומר עליה. בינתיים, הזוג המושלם עלול לייצר מפגעים תברואתיים קשים.

בנוסף ללכלוך המצטבר, לגוזלים נטפלות קרציות קטנות, וכשאלו פורשים כנף הקרציות מחפשות גוף חדש להיטפל אליו, לחדור לדירתכם ולגרום גירודים בעור ומחלות שונות.

איך מרחיקים יונים?

את יניב שוורצברד, `המומחה להרחקת יונים`, אנחנו תופסים בדיוק כשהוא יורד ממנוף שם סיים עוד מבצע להרחקת יונים.

שוורצברד בתחום למעלה מ-13 שנים ומסביר לדביר: "יש ליונים קרציות שחיות למשל מתחת לכנפיים שלהן.

ברגע שיש לך יונים בבית הקרציות מעבירות את המחלה של היונה לבנאדם. זה מגוון רחב של מחלות. תקופת האביב עד סוף דצמבר זו העונה של הדגירה ה`חמה`. זו גם העונה שאני מקבל יותר קריאות".

משה משה מ`בר עם הדברות` מוסיף: "הכינים של היונים מגיעות אחר כך לבגדים, למיטות, לראשים. היונים מעבירות מחלות כמו כל בעל חיים. בגלל שהמוצא שלהן מאפריקה הן אפילו עלולות להדביק אתכם בקדחת הנילוס וזה מסוכן".

נניח שזוג יונים הקימו קן על אדן החלון שלי -  איך תרחיק אותן? שוורצברד :"יש קינונים שמצריכים פריסת רשתות ויש פעמים שמקימים על המשטח דוקרנים. זה בהתאם לאיפה נמצא הקן".

למה להרחיק אותן, בעצם? זה די נחמד שיש קן על החלון. שוורצברד : "תיאורטית זה מאד נחמד, אבל זה מעביר עשרות מחלות. זה לא מומלץ לא למבוגרים ולא לצעירים, לאף אחד".

באילו צעדים ניתן לנקוט מראש כדי למנוע הקמת קן? משה: "דחליל יונה` היא שיטה הומנית להרחקת יונים שמבוססת על אחת התכונות הבולטות באופי של היונים - טריטוריאליות.

אז אפשר להציב יונת דמה, הכי טוב כזו שנראית כמו עורב או ציפור טורפת כמו ינשוף - אם היונה תראה שהשטח כבר תפוס, היא תדאג למצוא מקום אחר לקנן בו. אבל החיים מלמדים שזה לא תמיד עובד.

ומה אז? ה"טריטוריאליות של הצוצלת, עשויה להחזיר אותה שוב ושוב לאותו מקום קינון בו היתה בעבר ולכן חשוב לטפל במפגע בזמן ועל ידי איש מקצוע מומחה.

בעל מקצוע כזה ידע לזהות בדיוק את סוג העוף בו עסקינן, ומה השיטה היעילה ביותר כדי להרחיק אותו ולגרום לו לא להגיע יותר.

כיום מקובלות שתי שיטות עיקריות להרחקת יונים: רשתות – חוסמות את היונים ולא מאפשרות להן להגיע למקום הקינון דוקרנים מסוגים שונים.

הבחירה בין השיטות נובעת משיקול כיצד נראה האזור בו מקוננות היונים. בחלון רחב קרוב לוודאי שנניח רשת ובמעקה צר יותקנו דוקרנים – בעל מקצוע כבר ידע לבחור את הדוקרן הרלבנטי.

הקפידו לבחור בעל מקצוע שאפשר לסמוך עליו ואל תשמשו ברעלים – זה אמצעי לא חוקי, אכזרי ועלול לפגוע לא רק ביונים אלא גם בבעלי חיים אחרים ובבני אדם.

כמו כן, חשוב לוודא מראש עם בעל המקצוע שאתם מקבלים אחריות על הטיפול ולדאוג לקבל תעודת אחריות. אל תתפתו לוותר על המע"מ. חשבונית על העבודה שתשמש לכם כאסמכתא.

משה מוסיף לדברים אלה: "אין ממש טיפול מונע להרחקת יונים שוב למעט הרשתות או דוקרנים. בפעולת ההרחקה אנחנו מקבעים מחסומים ומנקים את השטח.

הריסוס לאחר מכן הוא נגד הכינים. הרחקת יונים זה לא ממש שייך להדברה, אלא משהו טכני. אחרי ההרחקה הן מחפשות מקום אחר. ככה זה, איפה שלא נח להן הן מחפשות מקום אחר".

המרחיקים מדגישים כי הם לא פוגעים ביונה באמצעות רעלים או הדברה אלא דואגים כי תעבור להקים את קינה במקום אחר:

"היונה לא נפגעת מהרחקתה היא פשוט מחפשת להקים בית במקום אחר" מסכם שוורצברד. גם מתי כספי לא חושב שהיונה טובה בהשכנת שלום.

הרחקת יונים ממסתור כביסה: כל מה שצריך לדעת

יש לכם יונים במסתור הכביסה? נמאס לכם לנקות את הלשלשת? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפיתרון. מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מרחיק יונים וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

הרחקת יונים בבית: כל מה שצריך לדעת

יש לכם יונים בבית? נמאס לכם לנקות את הלשלשת? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מרחיק יונים וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow