איך שומרים על מכשירי החשמל בבית?

האורות מהבהבים לרגע, כבים וחוזרים, אבל הטלוויזיה מסרבת להידלק ובמכונת הכביסה תקועים בגדים רטובים - סימן שבעיית מתח פגעה גם בכם. מה עושים כדי להימנע ממצבים כאלה?

עוד במדריך
מהו "נחשול מתח"? כיצד נחשול מתח פוגע במוצרי החשמל הביתיים? מהו "מפל מתח" והאם הוא מזיק? כיצד להגן על מוצרי האלקטרוניקה בבית מפני נזקי חשמל? נפגעתם, איך תקבלו פיצוי?

הפסקות חשמל ותקלות אחרות ברשת החשמל, עלולות לגרום נזקים כבדים למחשבים, טלוויזיות ומכשירי חשמל ביתיים נוספים. מהי הסיבה לנזקים הללו, כיצד אפשר להתגונן מפניהם ומהן הזכויות החוקיות של מי שניזוק?

הפרעות באספקת החשמל הן תופעה מוכרת ושכיחה ביותר. במקרים הקיצוניים יותר, מדובר במכות ברקים ובהפרעות חשמל רחבות היקף שזוכות לסיקור נרחב בתקשורת. אולם, על כל אירוע חשמלי גדול שמגיע לכותרות, ישנם מקרים רבים נוספים הפוגעים במספר מצומצם יחסית של משקי בית, הנאלצים להתמודד עם מכשירי חשמל מקולקלים.

מהו "נחשול מתח"?

לעיתים, בעקבות ניתוק של צרכן חשמל גדול ברמת העיר או השכונה, נוצר "נחשול מתח" (Surge). זהו זינוק פתאומי ומהיר (פחות מ-20 מילישניות) במתח המועבר לצרכנים המחוברים לרשת.

לדוגמה: בשכונה מסוימת מופעלים במקביל מספר רב של מזגנים, מה שגורם לעומס יתר על הרשת המקומית ולקריסתה.

כתוצאה מכך, תושבי השכונה הסמוכה חווים "נחשול מתח" המלווה ב"מפל מתח", לעיתים בפרק זמן קצר, בעקבות הפסקת החשמל וחידושה באזור הבעייתי.

דוגמה נוספת: בסיום משחק כדורגל באצטדיון גדול הצורך כמויות חשמל ניכרות, מנהל האצטדיון מכבה את התאורה וכתוצאה מכך נוצר נחשול מתח בבתים הסמוכים לאצטדיון.

בדרך כלל, מדובר בהפרעות קצרות מאוד שרובנו כלל איננו מודעים אליהן. אולם, מי שהיה בזמן ובמקום הלא נכונים, עלול לגלות שפתאום מכשירי חשמל שונים בביתו חדלו לפעול.

כיצד נחשול מתח פוגע במוצרי החשמל הביתיים?

הראשונים שנפגעים בדרך כלל הם מחשבים אישיים - ספקי כוח ולוחות אם שנשרפים, דיסקים קשיחים ש"נתקעים" ובעיות אחרות מסוג זה.

אך לתקלות אלה ישנם גם קורבנות רבים נוספים: מסכי פלזמה, מערכות תאורה, נגני DVD, מכונות כביסה, תנורים ועוד.

מהו "מפל מתח" והאם הוא מזיק?

תופעה נפוצה המגיעה לאחר הנחשול, היא של היווצרות "מפל מתח" (Voltage Drop), מה שמכונה בעגה יומיומית "נפילת מתח".

במצב הזה, הפעלה או חיבור מחדש של צרכן חשמל גדול גורמת לצניחה במתח שמקבלים צרכנים אחרים. אתם, תראו זאת בצורה של אורות מהבהבים ומחשב מאתחל. לרוב זה עובר בשלום.

  כיצד להגן על מוצרי האלקטרוניקה בבית מפני נזקי חשמל?

  כדי להתמודד עם בעיות אלו, מומלץ לרכוש אל פסק (UPS) ולחבר אליו את המוצרים הרגישים יותר כגון מחשבים אישיים.

  תפקידו של אביזר זה הוא כפול - הן הגנה מפני שינויים פתאומיים במתח והן מניעת כיבויים מפתיעים של המחשב עקב נפילות מתח. כך ניתן לשמור בבטחה על עבודות וקבצים פתוחים במחשב.

  בזמן סופות ברקים מומלץ מאוד לנתק את המכשירים היקרים כבר מראש כאמצעי זהירות.

  גם אם במהלך הסופה נחמד יותר להתכרבל עם שמיכה מול הטלוויזיה, הפיצוי על מכשיר חשמלי יקר שניזוק עלול להגיע לאלפי שקלים.

  בעת הרכישה הבאה של מסך או מוצר אלקטרוניקה אחר, כדאי לשקול רכישת ביטוח מתאים לתכולת הבית.

  נפגעתם, איך תקבלו פיצוי?

  למדורי הצרכנות בעיתונות הישראלית הגיעו בשנים האחרונות סיפורים רבים, על מקרים כאלה שהתבררו בבית-המשפט (כמה מהם אפשר למצוא בכתבה "הפסקת חשמל גרמה לנזק - אפשר לקבל פיצוי", של עו"ד אורנית אבני-גורטלר ב-ynet).

  על פי כתבות משפטיות בנושא, בלא מעט מקרים התביעות מסתיימות בזכייה ובפיצוי כספי לצרכן על ידי חברת החשמל. יחד עם זאת, האחריות אינה אוטומטית ומוחלטת.

  עו"ד אורנית אבני-גורטלר מסבירה: "מפסקי הדין עולה, כי בתי המשפט מכירים באחריותה של חברת החשמל לנזקים שנגרמו למכשירים חשמליים כתוצאה מהפרעות ברשת. עם זאת, יש להוכיח כי הנזק אכן נגרם כתוצאה ישירה מההפרעות ולא בנסיבות אחרות הפוטרות את החברה מאחריות".

  בקיצור - במקרה של נזק למכשיר חשמלי כתוצאה מהפרעות ברשת, כדאי לברר עם עורך דין את האפשרות להגיש תביעה משפטית לפיצוי מול חברת החשמל.

  מחירון חשמלאים

  המחירים כוללים מע”מ

  תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

  החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

  התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

  זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

  תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

  השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

  תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

  מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

  לכל התקלות ועבודות

  arrow