המטבח המנצח: המדריך המלא בדרך לעיצוב נכון וייחודי

המטבח הוא החלל המרכזי שיכול לשאת בכבוד את התואר `המקום החם בבית`. בשונה משאר החדרים, החשיבות העליונה בעיצובו נמצאת בפרקטיות ובאפשרויות האחסון השונות.

עוד במדריך
הכל מתחיל בתכנון ובבחירה נכונים הכל מתחיל בפרטים הקטנים: התוספות החשובות לצד הפרקטיות המתבקשת נוכחות מרכזית וחשובה: איך מעצבים מחדש את ארונות המטבח? ידית קטנה אך חשובה: כך תבחרו נכון את סוג הפרזול החדש חכמה ויעילה: איך משלבים תאורה במטבח? מכניסים צבע לחיים: איך בוחרים צבע שישאיר את המטבח עדכני?

עיצוב הבית ועיצוב מטבחים בפרט, הוא עולם רחב ומגוון שמציע שלל אפשרויות של אסתטיקה לצד פרקטיות מחייבת. כל שינוי ועיצוב שתבחרו למטבח שלכם יהפוך אותו מקצה לקצה וישפיע על סגנון העיצוב הכולל של הבית. 

כל מי שחובב בישול ואפייה חולם על מטבח שיענה על כל צרכיו ויעניק לו חווית בישול יוצאת דופן. לשם כך, חשוב לתכנן בקפידה את העיצוב החדש ולתת דגש על מקומות האחסון, משטחי העבודה וכל אלמנט קטן שיהפוך לגדול בהמשך.

הכל מתחיל בתכנון ובבחירה נכונים

עוד לפני שתיגשו לבחור את החומרים ואת החידושים שתרצו להכניס למטבח, תתחילו באבחון מדויק של שטח המטבח ושל האלמנטים השונים שהוא יכול להכיל בתוכו. האבחון הראשוני חשוב מאוד והוא זה שימנע מכם לחזור על טעויות העבר שבגינן בחרתם לעצב מחדש.

בחירה במעצב פנים שילווה אתכם לאורך כל התהליך היא בחירה חשובה ועליה להיעשות מתוך חיבור וכימיה אמיתית. אחרת, התהליך יהפוך לפחות נוח עבורכם ויכול גם לפספס את התוצאה הסופית. החיבור חשוב והוא זה שיאפשר לכם לשלב את בקשותיכם האישיות לצד הניסיון המקצועי של המעצב ויחד, להגיע לתוצאה המושלמת.  

לאחר הבחירה ולפני העבודה על התוכניות השונות, תנו למעצב את זווית הראייה שלכם והציגו לו באופן מלא את הצרכים ואת כל מה שבעצם חסר לכם במטבח הנוכחי. עיינו יחד איתו בתיק העבודות שלו ותראו לו באופן ספציפי לאיזה סגנון אתם מתחברים. לא מצאתם עניין בעיצובים הקיימים? הגיעו עם עיצובים אחרים שקולעים לטעמכם. 

הבחירה המדוייקת תאפשר לכם מצד אחד לדעת שהתוצאה תהיה מושלמת ומהצד השני, תעזור למעצב לדייק את הרכישות השונות ואת העבודות שיצטרך לשלב בתוך תוכניות הבנייה והעיצוב. 

הכל מתחיל בפרטים הקטנים: התוספות החשובות לצד הפרקטיות המתבקשת

במסגרת תכנון של מטבח חדש, יש דברים קטנים שחשוב לקחת בחשבון. לעיתים, הדברים הקטנים הם אלו שיהיו אחראיים על התפקוד הנוח והיעיל של המטבח ויקדמו אתכם עוד שלב בדרך למטבח המושלם.

החלטתם לעצב מחדש את המטבח? חשבו על מכשירי החשמל השונים שנמצאים בתוכו ועל האלמנטים הנוספים שתרצו להוסיף כמה למשל אי למטבח או התקנה שתסתיר את המדיח ואת תנור האפייה. ככל שתקדימו בתכנון ותפרטו אותו, כך תקלו על העבודה בהמשך ותוכלו להיות מדוייקים בתוצאה. 

קחו בחשבון שעל כל התוספות הקטנות להיות מוכנות ומדודות מראש כדי שלא להוביל למצב של פירוק או הזמנה חדשה של האלמנטים השונים במטבח החדש. חשבו גם על פתרונות האחסון השונים שיוכלו לשמש אתכם ונסו לחלק את המטבח לאזורים כמו: אזור בישול ואזור אחסון. 

כשניגשים לעצב מטבח מחדש, יש שילוש קדוש שתמיד נלקח בחשבון: המקרר, הכיריים והכיור. שלושתם, הם האמצעים החיוניים ביותר במטבח וההתקנה שלהם חייבת להיות נוחה ויעילה. בנוסף, הם מחייבים מרווחים מסודרים שימנעו שריפות ויבטיחו אזור נוח לבישול ולעבודה רציפה. 

נוכחות מרכזית וחשובה: איך מעצבים מחדש את ארונות המטבח?

מלבד השילוש הקדוש (כיריים, כיור ומקרר) עומדים במרכז המטבח הארונות. תפקידן חשוב גם מבחינה אתסטית אך, הן אלו שיהפכו את המטבח לפרקטי ונוח לאחסון ולשימוש ולכן, בעת העיצוב החדש של המטבח חשוב לשים דגש על שתי נקודות: גוף הארון ודלתות הארון.

על מנת לעצב מחדש את ארונות המטבח חשוב לבחור בסוג העץ שירכיב את גוף הארון ויכולים להיות עץ סנדוויץ', סיבית דחוסה או עץ מלא. סוג העץ ישפיע מאוד על חוזק הארונות ועל אורך חייהם וגם על העיצוב.

בחירה בפלטות העשויות מעץ סנדוויץ' תכיל בתוכה שכבות עץ שמודבקות האחת לשנייה ויחד, יבנו לוח עץ חזק ועמיד במיוחד שימנע חדירת מים לתוכו ולכן, יהפוך לעמיד בפני רטיבות. אפשרות נוספת היא בחירה בסיבית דחוסה, שמורכבת משבבי עץ המעורבבים יחד עם דבק חזק. הסיבית, זולה יותר מעץ הסנדוויץ' אך, היא נמצאת כהרבה פחות עמידה מפני מים ולכן, עלולה להתנפח במגע ישיר עם מים.

האופציה השלישית, היא בחירה בעץ מלא, שהוא בעצם חומר חי ונושם. בניגוד לשאר סוגי העצים, הוא לא עובר תהליך של עיבוד ולכן, הוא חשוף יותר לתהליכי תזוזה שעלולים לקרות בגלל שינויי מזג האוויר, מקור ומלחות שיובילו להתעקמות של העץ ולהופעת סדקים. 

כאמור, החלק השני של העיצוב הוא בדלתות שיכולות להיות עשויות מפלטות MDF או מפורמייקה. בחירה ב-MDF תכיל בתוכה שילוב של שבבי קרטון ודבק וזה מה שיהפוך אותן לישרות, אחידות ונוחות לעבודה. 

עם זאת, בחירה בפורמייקה תהיה בעצם בחירה בחומר סינתטי שנמצא עמיד מאוד. הפורמייקה עשויה מקרטונים ודבקים שעברו עיבוד מתאים ואלו, הופכים אותה לחזקה, עמידה למכות ולזולה יותר. החסרונות שלה באים לידי ביטוי בנראות הפחות מעוצבת ובהיעדר יכולת לשלב בה ידיות מעוצבות.

ידית קטנה אך חשובה: כך תבחרו נכון את סוג הפרזול החדש

בניגוד לשאר חלקי הארון, הפרזול לא מהווה חלק מהארון אלא מתווסף אליו ולכן, נתון לעיצוב משתנה. הפרזול מכיל בתוכו את המסילות ואת הידיות ולהם שוק רחב ומגוון. מחיר הפרזול משתנה ומושפע מסוג החברה והאיכות. 

את המסילות, הידיות ושאר חלקי הפרזול תוכלו לרכוש לגמריי בעצמכם ולבקש מהנגר להתקין אותם בעת התקנת הארונות החדשים. הבחירה בפרזול יכולה להיות בין מסילות אינטגרליות ובעלות טריקה שקטה ועד ידיות המוטבעות בתוך המגירה או הדלת ומחיר ההתקנה, יתייקר בהתאם. 

חכמה ויעילה: איך משלבים תאורה במטבח?

בכל חדר וחלל שתבחרו לעצב מחדש, תצטרכו לשלב גם תאורה חדשה ומותאמת וכשמדובר על המטבח, אז החשיבות אף הופכת לגדולה יותר. למי שמבלה שעות רבות במטבח, היעדר תאורה טובה תשפיע לרעה על הבישול ועל חווית השימוש כולה ולכן, התאורה הופכת למוצר חובה.

חלק מתהליכי הבישול כוללים בתוכם סכינים ושימוש בכלי זכוכית שמחייבים זהירות ולכן, התאורה במטבח הופכת לאקוטית יותר משאר חללי הבית. במסגרת העיצוב, תוכלו לבחור בין תאורה טכנית שנקראית גם תאורת עבודה, כזאת שמתאימה ומכוונת למשטחי העבודה על השיש או האי במטבח. אם תחליטו לשלב אותה, קחו בחשבון שעל התאורה הטכנית להיות במינון נכון ואסור לה להשתלט על התאורה הכללית. 

אפשרות נוספת, היא תאורת אווירה שמקורה הוא הפן העיצובי. תאורת האווירה תורמת לאסתטיקה ויוצרת אווירה נעימה יותר בכניסה למטבח ובזמן העבודה בו. תוכלו להשתמש בה על מנת להאיר נקודות מסוימות או את מקומות הישיבה כמו דלפק או אי.

מכניסים צבע לחיים: איך בוחרים צבע שישאיר את המטבח עדכני?

בדומה לבחירת העיצוב, כך בחירת הצבע היא אישית ומשתנה על פי טעמו של המבקש ולכן, חשוב לנסות ולמקד את הבחירה לפי הצבעים הנחשבים לעל זמניים וקלאסיים כמו: אפור, חום בהיר, גוונים בהירים של כחול וירוק שיהיו תמיד נכונים וישמרו על המראה העדכני של המטבח לשנים ארוכות קדימה.

האופציה הנוחה ביותר למשחק הצבעים תהיה דווקא באביזרים השונים שנמצאים במטבח ולא במטבח עצמו. כך, תוכלו להבטיח מראה אחיד ונכון. המשחק יאפשר את החלפת האלמנטים השונים מבלי להתעסק בקירות או באלמנטים יקרים יותר. 

בחירה בצבעים סולידיים שמתשלבים בצורה טובה עם הקיר יתאימו למטבחים קטנים, או מטבחים שכמות האור שבהם קטנה מהרגיל והם יעזרו בעיקר לטשטש את הכובד שמצוי בארונות הכבדים ויעניקו מראה קליל לצד תחושת מרחב.

פגישת ייעוץ עם מעצב פנים: כל מה חשוב לדעת

צריכים טיפים לפני פגישה עם מעצב פנים? אנו נלווה אתכם לאורך כל התהליך. מה חשוב לעשות לפני שנפגשים עם מעצב פנים, מה חשוב לבדוק מולו וכמה השירות עולה? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

בניית הדמיות תלת ממדיות: כל מה שצריך לדעת

צריכים טיפים לפני בניית ההדמיות התלת ממדיות? אנו נלווה אתכם לאורך כל התהליך. מה חשוב לעשות לפני שמגיעים לפגישה, מה חשוב לבדוק במעמד הפגישה וכמה השירות עולה? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

פגישת ליווי לצורך רכישת ריהוט: כל מה שצריך לדעת

צריכים עזרה עם בחירת הריהוט והציוד החדש לבית? אנו נלווה אתכם לאורך כל התהליך. מה חשוב לעשות לפני שנפגשים עם מעצב פנים, מה חשוב לבדוק מולו וכמה השירות עולה? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

ניקיון אחרי שיפוץ: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לניקיון אחרי שיפוץ? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה כולל ניקיון אחרי שיפוץ, איך מתנהלים מול חברת הניקיון לפני העבודה ובמהלכה וכמה יעלה הניקיון? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow