איך להיפטר מריח של ביוב מהמזגן? לפניכם המדריך

ריח ביוב מהמזגן הוא רק אחד ממפגעי הריח של מזגנים, אך בשונה מריח של עובש או ריח שרוף, הוא המסוכן מבניהם גם מבחינה תברואתית. הסיבה העיקרית היא חיבור רשלני של ניקוז המזגנים אל מערכת הביוב. אך גם סיבות נוספות כמו פגרים של מכרסמים או כיוון המזגן לטמפרטורה גבוהה יחסית, יכולים לגרום לצחנה. מה בדיוק גורם לבעיה וכיצד תיפטרו ממנה? לפניכם המדריך

עוד במדריך
הסיבה הנפוצה ביותר: חיבור לא תקין של הניקוז אל מערכת הביוב על מה חשוב להקפיד בשלב התקנת הסיפון? פגר של מכרסם שהתמקם בתעלת המיזוג הפעלה בטמפרטורה גבוהה מדי

הסיבה העיקרית והנפוצה ביותר לריח של ביוב מהמזגן היא התקנה רשלנית. בעיה זו, נפוצה בעיקר בבניינים חדשים, שם לרוב הניקוז הוא לא מערכת הביוב, ולא החוצה.

לכן, כבר בשלב ההתקנה עליכם לוודא שחיבור ניקוז מי המזגנים הוא תקין, כולל מחסום ריח פעיל ואטום כמו שצריך.

מהן הסיבות הנפוצות ומדוע חשוב לאתר אותן בזמן? כל התשובות בכתבה זו.

הסיבה הנפוצה ביותר: חיבור לא תקין של הניקוז אל מערכת הביוב

חיבור לא תקין של מערכת הניקוז של המזגן אל מערכת הביוב בבית, יגרום לאדי הביוב להתפשט בצנרת המיזוג. כתוצאה מכך, תסבלו מריחות של ביוב, ומנשימה של אוויר הנגוע בחיידקים ממערכת הביוב.

אם אתם סובלים מבעיה זו, עליכם לבצע ניקוי יסודי למערכת המיזוג ולדאוג להתקנת מחסום ריח.

במיני-מרכזי הסיפון מובנה: אם יש לכם מערכת מיזוג מיני-מרכזי, טכנאי מזגנים הוא זה שיתקין עבורכם את מחסום הריח. במערכת זו, הסיפון הוא בקו הניקוז של המאייד (המערכת הפנימית). לרוב, מערכות חדשות מגיעות עם סיפון. אם אין סיפון מובנה, המתקין אמור להתקין סיפון בעצמו.

חשוב לדעת, שגם לסיפון יש בלאי טבעי. לכן, כעבור מספר שנים יכול להיות שהוא יתפורר, לא יחסום את מעבר אדי הביוב בצורה הרמטית ויהיה צורך בהחלפתו.

במזגן עילי אינסטלטור אמור להתקין את הסיפון: לעומת זאת, בחדרים בבית שבהם מותקן מזגן עילי, יש צורך בהזמנת אינסטלטור, אל מנת שיתקין את מחסום הריח ('המכונה 'סיפון') בצורה מקצועית בנקודת הביוב אליה מתחבר ניקוז מי המזגן.

שימו לב, שייתכנו פערי מחיר בין התקנת סיפון גנרי לבין התקנת סיפון מקורי של יצרן חברת המזגנים. כלומר תיתכן תוספת של 25-40 אחוז בסכום הכולל של ההתקנה והחומרים. פערי המחיר הם גם פונקציה של מורכבות העבודה.

על מה חשוב להקפיד בשלב התקנת הסיפון?

בדירות קבלן, הקבלן מחויב לדאוג להכנה אחת לפחות של ניקוז למזגנים. מדובר בקופסת ביקורת (לרוב בחדר הרחצה), אשר כוללת בתוכה מחסום רצפה פעיל (מחסום ריח).

זהו מחסום מים, שמונע מאדי הביוב לעלות אל תוך הבית. מסיבה זו, אגב, בתחתית של כל אסלה בבית ובכל סיפון הממוקם מתחת לכיור, תמיד יש מים.

בשלב ההתקנה, ודאו שהניקוז מתבצע באמצעות צינורות קשיחים ולא גמישים. עבודה חאפרית, היא כזו שבה מתקינים צינורות שרשוריים גמישים.

מעבר לכך שהבלאי שלהם גדול יותר, הם מסכנים אתכם בנזקים לתשתית הבית: נזילות מים שגורמות לבעיות רטיבות, לעובש לנזק לקירות או תקרות גבס, לריהוט, לצנרת החשמל ולמכשירי חשמל סמוכים.

חאפרים שמתקינים צינורות שרשוריים גמישים, מסכנים אתכם בבעיות רטיבות ונזקים לתשתית הבית (קירות או הנמכות תקרה מגבס), לריהוט ולמכשירי חשמל.

לא לשכוח לאטום את המרווח שבין הצינורות: בין אם מדובר במזגן עילי ובין אם מדובר במערכת מיזוג מיני-מרכזי, הרי שחשוב מאוד להיות מודעים לכשל איטום שיגרום לריחות ביוב.

קוטר צינור הניקוז שיוצא מהמזגן קטן פי 2 מקוטר צינור קו הניקוז הביתי שלכם. אם בעל המקצוע לא יקפיד לאטום את המרווח שנוצר בשל הפרשי הגודל בין הצינורות, הרי שאוויר מזוהם ממערכת הביוב יחדור אל המאייד. התופעה תהיה חמורה במיוחד במערכת מיזוג מיני-מרכזי. זאת, משום שפיזור האוויר מתפרש על פני כמות גדולה של חללים ברחבי הבית. כמו כן, למאייד של מערכת מיני-מרכזי קל יותר לינוק את האוויר, בהשוואה לחלל הממוזג דרך מסנן (פילטר).

שימו לב, כי יש הבדל בין ניקוז מי מזגנים בבניינים ישנים לבין ניקוז בבניינים חדשים. להרחבה, תוכלו לקרוא במדריך הזה.

פגר של מכרסם שהתמקם בתעלת המיזוג

ריחות לא נעימים המזכירים ריח של ביוב, יכולים להיגרם מסיבות נוספות. למשל, מכרסמים שהקימו לעצמם מאורת מסתור בתעלות המיזוג ומצאו את מותם. אם לא תפנו אותם משם, מעבר לכך שריחות הפגר יהיו בלתי נסבלים, הרי שהבעיה תגדל משום שהפגר ימשוך אליו נחשים, מזיקים, טפילים וחיידקים נוספים.

לכן, כדאי לפעול במהירות. אם המכרסם מת בשל מחלה, החיידקים ימשיכו להיות מופצים דרך בעלי-חיים הניזונים ממנו או ממכרסמים נוספים בקרבת מקום.

בנוסף לפינוי הפגר, חשוב לבצע חיטוי יסודי והדברה. ככל שהאזור בעל לחות גבוהה יותר, המפגע התברואתי יהיה גדול יותר ויתפשט במהירות רבה יותר.

במקרה זה, בעל המקצוע הנדרש הוא מדביר, אך ייתכן שתצטרכו לבצע גם ניקוי עמוק למערכת המיזוג.

הפעלה בטמפרטורה גבוהה מדי

אם תכוונו את המזגן לטמפרטורה הזהה לזו שיש בתוך החדר, הרי שבימים חמים במיוחד, הלחות שתיווצר תגרום לריח לא נעים.

אמנם מדובר בריח פחות מצחין מאשר ריחות של ביוב או של פגרי מכרסמים, אך זה בהחלט לא נעים לשהות לאורך זמן בחדר שהמזגן מדיף ממנו ריח לא נעים.

במצב זה, כל שתידרשו לעשות הוא להנמיך את הטמפרטורה בשלט. כמו כן, כדאי מאוד להפעיל מדי פעם את המזגן על מצב "ייבוש" (אייקון של טיפה). מצב זה גורם לייבוש הלחות שבחלל החדר. בשונה ממצב קירור, האוויר שמתפזר אינו קר, אך עצם הורדת אחוזי הלחות בחלל, כבר משפרת את ההרגשה.  

סובלים מריח ביוב מהמזגן? צריכים טכנאי מיזוג מקצועי? ניתן לחייג כעת >>

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

המזגן מקצר: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים לתקן מזגן שמקצר? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים עד לפתרון הבעיה. מה צריך לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים, איך מתנהלים מולו וכמה תיקון מזגן שמקצר עולה? כל התשובות בפנים.

המזגן לא מקרר: כל השלבים בדרך לפתרון

אם המזגן שלכם מקרטע ולא מקרר כמו שצריך, הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון, נסביר לכם מה כדאי לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מומלץ להתנהל מולו אם כבר מזמינים.

מזגן מרעיש: כל השלבים בדרך לפתרון

המזגן שלכם מרעיש? לא יכולים לשבת בסלון? המקצוענים מלווים אתכם כל הדרך לפתרון. למה המזגן מרעיש ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow