התקנת מזגן עילי: מדריך מלא

רוצים להתחדש במזגן עילי ולא יודעים מאיפה להתחיל בכלל? במדריך הבא נסביר איך בוחרים מזגן עילי, איפה למקם מזגן עילי בחדר, מה חשוב לדעת לפני התקנת מזגן עילי, איך טכנאי מזגנים מקצועי מתקין מזגן עילי ומה משפיע על מחיר התקנת מזגן עילי?

עוד במדריך
איך בוחרים מזגן עילי? איפה למקם מזגן עילי בחדר? מה חשוב לדעת לפני התקנת מזגן עילי? איך טכנאי מזגנים מקצועי מתקין מזגן עילי? מה משפיע על מחיר התקנת מזגן עילי?

המזגן העילי שלכם כבר עבר את השיא לפני כמה שנים? רגע לפני שהקיץ מגיע, זה הזמן להתחדש במזגן חדש שיפיח בכם חיים חדשים.

במדריך הבא נסביר איך בוחרים מזגן עילי, איפה למקם מזגן עילי בחדר, מה חשוב לדעת לפני התקנת מזגן עילי, איך טכנאי מזגנים מקצועי מתקין מזגן עילי ומה משפיע על מחיר התקנת מזגן עילי?

איך בוחרים מזגן עילי?

תפוקת המזגן – כשבוחרים מזגן עילי, צריך להתאים את התפוקה שלו לגודל החדר. פעם זה נקרא כוח סוס, כיום זה עודכן ל-BTU – יחידה מקובלת ומדויקת יותר למדידת תפוקת הקירור/חימום של המזגן. למרות זאת, עדיין משתמשים במושג כוח סוס כי זה מוכר לצרכנים. למשל, מזגן 1 כ"ס שווה ל-9,000 BTU, הספק שמתאים בהחלט לחדר קטן. מזגן עוצמתי מזה יעלה יותר, יבזבז חשמל ולא בהכרח יקרר טוב יותר.  

חללים גדולים יותר יסתפקו במזגנים עליים שנעים מ 1.5 עד 2.5 כ"ס, בעוד הסלון זקוק למזגן עם 2.5 כ"ס ומעלה. מבחינת גודל במ"ר: מזגן 1 כ"ס מתאים לחדרים עד 12-13 מ"ר, בעוד מזגן 2 כ"ס מתאים לחללים בגודל 20-30 מ"ר. כמובן שגודל החדר גם נמדד לפי גובהו ולא רק שטחו, זאת במקרה שיש תקרה גבוהה במיוחד. אם יש התלבטות, מומלץ להתייעץ עם יועץ מיזוג אוויר.

מזגן אינוורטר/רגיל – אינוורטר היא טכנולוגיית מיזוג מתקדמת שבה המדחס פועל ברציפות ברמות משתנות והתאם לטמפרטורת החדר. כך נשמרת הטמפרטורה הנעימה בחדר באופן חלק יותר וצריכת החשמל יורדת ב-30 אחוזים, בניגוד למזגן רגיל שבו המדחס נדלק ונכבה. מזגן אינוורטר אמנם נחשב ליקר יותר ורכיביו עולים יותר במקרה שיש תקלה וצריך החלפה, אך רכישתו משתלמת לטווח ארוך.

דירוג אנרגטי – דירוג אנרגטי מודד את יעילות צריכת החשמל במכשירים כמו מזגן, מכונת כביסה, מייבש, מדיח ועוד, כאשר האות A מייצגת את הרמה הגבוהה בסולם ו-G הנמוכה ביותר. ככל שהדירוג גבוה יותר, כך צריכת החשמל נמוכה יותר. דירוג אנרגטי גבוה חוסך כסף, משתלם לאורך זמן ואף תורם לסביבה בגלל השימוש המופחת בחשמל. על כל מזגן, או מכשיר חשמלי אחר, מופיעה מדבקה המציינת את הדירוג האנרגטי של המוצר. ההמלצה היא לבחור בדירוג אנרגטי ברמה A או B, גם אם זה אומר שהמזגן קצת יקר יותר.

מותג המזגן – יש הרבה מותגים אמינים בארץ, אבל ההמלצה הכללית היא ללכת על חברות ישראליות כמו תדיראן, אלקטרה וטורנדו. שירות הלקוחות במותגים אלו יעיל ומהיר יותר וחלקי החילוף זמינים וזולים יותר. כמו כן, רוב טכנאי המזגנים יודעים לעבוד עם המותגים האלו ופחות עם חברות יפניות כמו פוג'יטסו ומיצובישי.

איפה למקם מזגן עילי בחדר?

אז אחרי שבחרתם מזגן עילי לחדרי השינה או לסלון, צריך למקם אותו בחלל. בחירה במיקום חשובה כדי לתת למזגן את התנאים האופטימליים למיזוג החדר, אך גם מושפעת ממיקום היחידה החיצונית, מיקום השקע החשמלי, סוג הקיר עליו המזגן מותקן (רק בטון או רגיל, לא גבס או עץ) ועוד. מבחינת גובה ההתקנה, יש להקפיד על 2 מטר מהרצפה ורחוק ככל האפשר מחלונות.

אם ההתקנה מתבצעת בחדר קטן, יש לקרב את המזגן כ-10 ס"מ מהתקרה. אם החדר גדול, צריך להרחיק עד 30 ס"מ מהתקרה. בסלון למשל מומלץ להתקין את המזגן על הקיר המרכזי כך שפיזור האוויר יהיה אופטימלי. בחדר השינה כדאי למקם את המזגן מעל דלת הכניסה כך שיישאר מקום בקירות האחרים לארונות, טלוויזיה, שידה ועוד.

מה חשוב לדעת לפני התקנת מזגן עילי?

ודאו שיש הכנה של חשמל – במקרה שלא מדובר בהתקנת מזגן ראש בראש, צריך לוודא שיש הכנה של חשמל במיקום המיועד. במקרה שזה המצב ואתם זקוקים להתקנת נקודת חשמל ושקע כוח שמיועד למכשירי צורכי אנרגיה, הזמינו חשמלאי מוסמך לפני מועד התקנת המזגן ותימנעו מהפתעות.

ודאו שפירוק המזגן הישן כלול במחיר – מחיר התקנת מזגן אינו כולל לרוב את פירוק המזגן הישן, לכן מומלץ להודיע למתקין מראש כך שהוא יכניס את העבודה להצעת המחיר המקורית. כך תימנעו מתשלום גבוה יותר במועד ההתקנה. לגבי פירוק המזגן הישן, המתקין מחויב בחוק לפנות אותו על-פי החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני.

ודאו שיש אחריות על ההתקנה – רוב טכנאי המזגנים נותנים אחריות של 3-5 שנים על התקנת מזגן חדש, ודאו שאתם מקבלים זאת בכתב על החשבונית. במקרה שהמתקין גם מספק את המזגן בעצמו, דרשו שהאחריות על המזגן מטעם היצרן והאחריות על ההתקנה יינתנו בנפרד. האחריות של המתקין אינה קשורה לרכיבי המזגן, אלא לבעיות שנובעות מההתקנה כמו חיבורי הצנרת, חיבור המזגן לקיר וחיבור היחידה החיצונית על התושבת.

איך טכנאי מזגנים מקצועי מתקין מזגן עילי?

התקנת מזגן עילי כוללת חיבור היחידה החיצונית והנחתה על תושבת במסתור כביסה או מחוץ לבית. במקרה שהתושבת הקיימת מתאימה וחזקה מספיק, לא צריך להתקין אחת חדשה.

במקביל, יתבצע קידוח בקיר על מנת לחבר את צנרת הגז, הניקוז וכבלי החשמל מהיחידה החיצונית ליחידה הפנימית (החלק של המזגן שנמצא בתוך הבית). בשלב הסופי, המתקין יאטום את הקיר החיצוני של הבית כדי למנוע חדירת אבק, נוזלים, לכלוך, רוח, לחות ועוד.

מה משפיע על מחיר התקנת מזגן עילי?

באופן עקרוני, אין סיבה שטכנאי המזגנים יגיע להתקנה מבלי שכל הפרטים יהיו ידועים ויצוינו בהצעת המחיר. לא מדובר על מחיר העבודה שנקבע לפי הגודל – התקנת מזגן 2 כ"ס ומעלה עולה 30 אחוזים יותר ממזגן עד 1.5 כ"ס, אלא על דברים נוספים שעשויים להשפיע על העלות:

הארכת צנרת – התקנה סטנדרטית של מזגן עילי כוללת צנרת באורך של 2-3 מטר. במקרה שהיחידה הפנימית רחוקה מהיחידה החיצונית וממוקמת על הגג), המתקין יצטרך להאריך את הצנרת. מבחינת עלויות, מחיר הארכת צנרת נע בין 50-60 שקל למטר רץ.

קידוח בבטון – קידוח בבטון עשוי לקחת יותר זמן ומצריך ציוד מתאים, לכן סביר להניח שהטכנאי ידרוש על כך תוספת מחיר בסביבות 300-400 שקל. זה נפוץ בעיקר בהתקנות מזגנים בממ"ד.

מורכבות העבודה – במקרה שיש בעיית גישה ליחידה החיצונית של המזגן, מחיר העבודה עשוי לקפוץ במאות שקלים. אם צריך שימוש במנוף, ניתן להשכיר תמורת 300-400 שקל לשעה.

התקנת מזגן עילי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן עילי? כל התשובות בפנים.

התקנת מזגן מיני-מרכזי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן מיני-מרכזי? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן מיני-מרכזי? כל התשובות בפנים.

העברת מזגן עילי: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים להעביר מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההעברה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה להעביר מזגן עילי? כל התשובות.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

לכל התקלות ועבודות

arrow