כל מה שחשוב לדעת על ההדברה הביולוגית

הדברה ביולוגית היא הדברה המתבססת על חומרים שונים שמותאמים לסוג המזיק אותו רוצים להדביר. היכן נכון להשתמש בהדברה ביולוגית ומהם היתרונות והחסרונות שלה? כל התשובות במדריך הבא.

עוד במדריך
איך מתבצעת הדברה ביולוגית? אילו סכנות קיימות בחומרי ההדברה הכימיים? חברות הדברה בישראל

ההדברה הביולוגית מתאימה לסוגים שונים של מזיקים וביניהם כנימות, אקריות, תריפסים, עשים, פשפשים וכד'. היא מתאימה בעיקר לבעלי משקים ושטחים חקלאיים שמבחינים בהתפרצות של מזיקים שתוקפים את השטח. 

את ההדברה הביולוגית, מומלץ לעשות בחודשים החמים של השנה כיוון ובתקופה זו, כל המזיקים מתעוררים ומגיעים לשדרות ולשטחים השונים ואילו בחורף, ההדברה לא יעילה כיוון שהמזיקים השונים אינם פעילים בטמפרטורות אלה.

איך מתבצעת הדברה ביולוגית?

בהדברה ביולוגית, יפוזרו על גבי שטחים גדולים "אוייבים טבעיים" שמטבעם יחסלו את המזיק הקיים בגינה ובשטח החלקאי. על מנת לבצע נכון את ההדברה וכדי שהיא תהיה יעילה ככל שניתן, חשוב תחילה לזהות באופן מדוייק את המזיק ואת הצמח עליו הוא נמצא או שאותו הוא הרס. 

האויבים הטבעיים של המזיקים יהיו כמעין שכירי חרב. הם גודלו בתנאים מיוחדים ונשמרו בהקפאה עד לרגע בו יפוזרו בגינה. אחרי הפיזור שלהם, תצטרכו לעקוב אחר הפעולות שלהם ולוודא שגם אחרי הדברה הם לא ממשיכים להתרבות. 

אילו סכנות קיימות בחומרי ההדברה הכימיים?

ההדברה הביולוגית היא כבר דבר מוכר שתופס תאוצה בקרב החקלאים והמדבירים בעיקר בגלל הגברת המודעות לאספקטים אקולוגיים ובריאותיים של שימוש בחומרי הדברה שונים. חומרי ההדברה הכימיים, גם הבטוחים שבהם, עלולים להוות סכנה בריאותית, במיוחד אם אינם מאוחסנים כראוי במשקים שלהם.

מעבר לכך, חומרי הדברה מסוימים מהווים איום אקולוגי אמיתי. לדוגמה, היעלמותן של הדבורים מיוחסת בעיקר לשימוש בחומרי הדברה שמצליחים לפגוע ביכולת ההתמצאות של הדבורים בשטח. בנוסף, מסתבר גם שחומרי הדברה מהסוג הישן עלולים להתגלות כבעיה בטחונית כיוון חומרי הדברה המסורתיים, יהיו לעיתים קרובות חומרים דליקים ששימשו או עדיין משמשים לייצור של מטעני נפץ ואמצעי חבלה נוספים. 

חברות הדברה בישראל

המיקום הגיאוגרפי בין שלוש היבשות שסביב ישראל, חושפות אותה למערכות אקולוגיות שונות. יחד עם זאת, האקלים הישראלי נוח במיוחד למשפחות רבות ומגוונות של מזיקים. בנוסף להיותה מובילה עולמית בפיתוח פתרונות לחקלאות (הנדסת זנים, מערכות השקיה ועוד), ישראל היא גם מעצמת הדברה.

חברות ישראליות כמו מכתשים אגן, למשל, עומדות בחזית העולמית הייצור של חומרי הדברה להגנה על צמחים, ומציעות מאות תכשירים. המגמה הנוכחית, הנדחפת במידה רבה על-ידי הביקושים באירופה להדברה בריאה וסביבתית יותר, היא של הדברה טבעית והדברה ביולוגית.

המגמה הזו דוחפת ליזמות בתחום, ומדי פעם מופיעים בשטח פיתוחים מעניינים מאד. לדוגמה, שני צעירים מרמת השרון הקימו לאחרונה את חברת "הדברה אורגנית בע"מ", שמשווקת חומר הדברה טבעי שמיוצר מקליפות תפוזים.

מחירון הדברה

המחירים כוללים מע”מ

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

הדברת פשפש המיטה: כל מה שצריך לדעת

סובלים מעקיצות פשפש המיטה? אין ספק שמדובר בתופעה מציקה ומטרידה ולכן אנחנו רוצים ללוות אתכם בכל שלב עד לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים מדביר וכמה תעלה לכם ההדברה? כל התשובות.

הדברת פרעושים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם פרעושים בבית? אנחנו בטוחים שמדובר במטרד לא נעים ולכן חשוב לנו ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לבדוק עם המדביר לפני שמזמינים, איך מכינים את הבית להדברה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה ההבדל בין הדברה כימית לבין הדברה ביולוגית?
הדברה ביולוגית מתבססת על פיזור של מזיקי על שמותאמים לסוג המזיקים הקיים בגינה ותפקידם הוא להכחיד אותם. כאשר הדברה כימית מיושמת על ידי שימוש בחומרי הדברה כימיים (שעלולים להיות מסוכנים לחיות אחרות מסביב ולבני אדם). החומרים משמידים את המזיקים ויש לחדש אחת לתקופה את ההליך. 
האם ההדברה הביולוגית מתאימה לכל עונות השנה? 
לא, ההדברה הביולוגית מתאימה לחודשים החמים של העונה בהם היא הופכת להיות יעילה כיוון ובחום, מגיעים רוב המזיקים ומתחילים לתפוס את מקומם בשדות ובגינות. בחורף ובימים הקרים, יעילות ההדברה הביולוגית נמוכה כיוון והמזיקים (גם הטורפים שביניהם) לא פעילים בקור.