המדריך המלא להרחקת יונים

רעש, לכלוך ואפילו מחלות, כל אלה מסתתרים מאחורי המראה התמים של היונה שמקננת בחלונכם. כל השיטות להרחקת הציפור ההומה, במדריך הבא.

עוד במדריך
למה בכלל להרחיק את היונה? כך תרחיקו יונים באמצעות רשת כך תרחיקו יונים באמצעות דוקרנים האם אפשר להפחיד את היונה? אילו שיטות הרחקה נוספות קיימות?

היחס שלנו כלפיי היונה הוא יחס מורכב. מצד אחד, כולנו חונכנו לרגליי סיפור תיבת נוח וסמליות הגדולה כל כך שקיבלה היונה.

מצד שני, שיחת נפש אחת של שתי יונים על אדן החלון בחמש וחצי בבוקר, בנוסף ללכלוך, ללשלשת, ולקרציות שהיונים מביאות אתן, שמות את הסימפטיה לציפור ההומה בפרופורציה.

האינטליגנציה המפותחת של היונה, והצורך הבסיסי שלה בקינון, הופכים את ההתמודדות עם היונה למאבק מוחות של ממש.

למה בכלל להרחיק את היונה?

אם הרעש והסירחון לא מספיקים, היונה נושאת עמה מחלות רבות. בני האדם חשופים לכל אחת מהמחלות אותן נושאת היונה, כולל פגיעה במערכת החיסונית, דלקת כרום המוח, דלקת ריאות, שלשולים ועוד.

הקרציונים, שהן בעצם קרציות היונים, חודרות את חלונות הבית בקלות גם אם הם סגורים, מתפשטות ברחבי הבית בהמוניהם מבלי שניתן להבחין בהן עקב גודלן הזעיר, ועוקצות ללא רחם.

במקרה של מכת קרציות יונים, רק מדביר מקצועי יוכל לתת מענה, מה גם שהדברת הקרציונים ללא הרחקת היונים תהיה חסרת תועלת מאחר והתופעה פשוט תחזור על עצמה.

בנוסף למחלות ולקרציות היונים, הלשלשת של היונה פוגעת לאורך זמן גם במתכות וגורמת להן להתכלות (לכן חשוב גם לנקות את לשלשת היונים מהרכב).

כך תרחיקו יונים באמצעות רשת

רשת נגד יונים אינה פוגעת ביונים, אלא מהווה מכשול משמעותי שמונע מהיונה להקים קן במובלעת מסוימת של מבנה. לצורך העניין, התקנת רשת למסתור כביסה תהיה אפקטיבית במיוחד.

מסתור הכביסה הוא מיקום מועדף במיוחד על היונים, ותחימתו בעזרת רשת הרחקה מקצועית לא יאפשר ליונה להיכנס למובלעת, ואפילו לא לעמוד בנוחות.

היונה תבין שאין זה מיקום אופטימלי לקינון, והיא תעבור ליעד הפוטנציאלי הבא.

בבחירת הרשת יש להתייחס לסוג הרשת ולסוג המסגרת שלה. ישנן רשתות מניילון ורשתות מפוליאתילן בגדלים שונים, בצבעים שונים, ברמת עמידות שונה, כולל רשתות עמידות בפני קרני השמש.

רשת הפוליאתילן היא הרשת העמידה והחזקה ביותר מבין הרשתות הקיימות.

בנוגע למסגרת אין המלצה חד משמעית, והתאמתה תלויה בתנאי השטח, בגודל הרשת הרצויה ועוד, כך שמומלץ להתייעץ בנושא עם בעל מקצוע.

בהתקנת רשת להרחקת יונים יש להתחשב בצרכי החלל המרושת, בכמות היונים, במכשולים, והכל תוך נקיטת משנה זהירות על מנת למנוע פגיעה בבניין.

לעיתים אף יהיה צורך בציוד סנפלינג על מנת להתקין את הרשת, כך שמדביר מקצועי יוכל להתאים את הרשת עבורכם ולבצע את העבודה בצורה הטובה והיעילה ביותר.

כך תרחיקו יונים באמצעות דוקרנים

עיקרון הרחקת היונים בעזרת דוקרנים מבוסס על כך שיונים אינן מסוגלות לעמוד על משטח לא יציב.

הדוקרנים אינם דומים לדוקרני הכביש, ומטרתם איננה לפנצ'ר את היונים, אלא לגרום להם לאי נוחות בלבד. ברגע שהיונה לא מסוגלת להתמקם בשטח מישורי ויציב, היא תעבור הלאה את היעד הפוטנציאלי הבא.

ישנם דוקרנים מנירוסטה, מאלומיניום, מפלסטיק, מסיליקון ומחומרים נוספים. התקנת הדוקרנים בשטח צר מתבצעת בצורת האות N, בעוד שבשטח רחב יותר היא תתבצע בצורה האות W.

דוקרנים מנירוסטה הם הפופולאריים ביותר, הם הקלים ביותר להתקנה ורוב בעלי המקצוע מספקים אחריות של עשר שנים על התקנתם.

הדוקרנים הם פתרון הומני ויעיל שאינו פוגע ביונה, אך התקנה לא מקצועית של הדוקרנים תותיר מרווחים בהם היונים העקשניות ימצאו מקום מספק לקינון.

מדביר מקצועי שמתמחה בהרחקת יונים יתכנן ויתקין את הדוקרנים, כך שיונים כבר לא יטרידו אתכם.

האם אפשר להפחיד את היונה?

הגישה המסורתית להרחקת יונים טוענת כי ניתן להרחיק אותן באמצעים וויזואליים. לא קיימת שום הוכחה מדעית כי השיטות הללו אכן משפיעות על היונים, אבל אם אתם מעוניינים לנסות ולהרחיק את היונים בעצמכם ובדרך ירוקה, אלו הן הדרכים:

דחליל – הדחליל הוא סמל, הוא מוטיב סיפורי רב זכויות, הוא מטאפורה נהדרת, אבל יעילותו בכל הנוגע להרחקת ציפורים בכלל ולהרחקת יונים בפרט, שנויה במחלוקת.

הדחלילים שמיועדים להרחקת יונים הם בדמות עופות דורסים שאמורות להפחיד את היונים. הם מוצבים בשטחים גדולים כמו גגות משותפים, ואמורים להטיל אימה על היונים.

אלא שהיונים מבחינות כי מדובר בתרמית די מהר, אם בכלל האמינו לה מלכתחילה.

מראה – דרך נוספת בה תוכלו לנסות להרחיק את היונים מחלונכם היא באמצעות מראה. המראה אמורה לשקף ליונה את עצמה, כך שהיא תחשוב שיונה אחרת כבר מקננת במקום, ותבחר לעצמה מקום אחר.

גם אם התאוריה הלא מוכחת הזו נכונה, והיונה אכן פוחדת מההשתקפות של עצמה.

הצבת מראה חיצונית לחלון מצריכה תחזוקה ותכנון נכון כך שהמראה לא תיפול ותסכן את העוברים ושבים.

נייר כסף – עוד תאוריה לא מאוששת היא הנחת נייר כסף על אדן החלון.

נייר הכסף אמור לסנוור את היונים בעזרת קרני השמש ולהרחיק אותן, אלא שבפועל נייר הכסף מהווה בעיקר משטח נוח להחלפה כשהוא מתמלא בלכלוך ובלשלשת.

בקבוקי מים – מדובר בפתרון לא יעיל ומסוכן. המחשבה שהנחת בקבוקי מים על אדן החלון או על גג הבניין תגרום ליונים להתרחק היא לא רק שגויה מיסודה, אלא עלולה לגרום לנזק ואף לאסון במקרה של נפילת בקבוק המים מגובה רב ונחיתתו על רכב או חלילה על עובר אורח.

הדרכים היעילות והבטוחות ביותר להרחקת יונים הן הדרכים המקצועיות. מדביר מקצועי ישתמש בשיטות בדוקות, יעילות, ושאינן פוגעות ביונים, ויבטיח כי חלונות ביתכם יהיו נקיים מלכלוך, מרעש וממחלות.

אילו שיטות הרחקה נוספות קיימות?

אמנם התקנת רשת והתקנת דוקרנים הן השיטות היעילות ביותר להרחקת יונים, אך ישנן דרכים נוספות עם יתרונות וחסרונות לעומת שיטות אלה.

סליל קפיצי – ייעודו של הסליל הוא להוות מכשול מפריע ליונים. אם אתם חוששים שילדיכם ידקרו מהדוקרנים, הרחקת יונים עם סליל קפיצי ייתן לכם מענה ממנו תוכלו להיות רגועים.

הוא מיוצר מפלדת אל חלד המוגנת מקורוזיה ורוחבו הסטנדרטי הוא 100 מ"מ. ניתן להניח אותו על מעקות, קורות, שלטים, גגות, אדני חלונות, מרפסות ומזגנים.

התקנת הסליל מורכבת יותר מהתקנת דוקרנים, והוא איננו מונע את קינון היונים, אלא רק מפריע למנוחתן. לעיתים רחוקות הקפיץ עשוי לפגוע ביונה שעלולה להיתקע בו, ואף לגרום למותה.

מלכודת יונים – מדובר בכלוב גדול עם פיתיון בצורת מזון ומים. ברגע שהיונה נכנסת אל תוך הכלוב היא לא יכולה לצאת ממנו.

הבעייתיות בכל נושא המלכודות הוא עצם המשיכה של היונה אל אזור ביתכם, הקצת האיטי בו תצליחו להפחית את כמות היונים שמגיעות לביקור ממושך.

אלא שמדובר בפרוצדורה ארוכה ומעיקה, שמצריכה מכם התעסקות מתמדת של הרחקה של כל יונה שנתפסה במלכודת.

דבק נגד יונים – תפקידו של הדבק הוא לגרום ליונה לאי נוחות, כך שהיא לא תרצה להקים קן במקום בו הדבק מרוח.

יעילות החומר היא נמוכה, שכן היונים חוזרות מהר מאוד למקום, ובעיקשותן מנסות להקים מחדש את הקן.

הרחקת באמצעים אלקטרוניים – מדובר במכשיר שמשדר בתדר שאמור להפריע ליונים ולהרחיק אותן, אלא שהיונים מפתחות מהר מאוד יכולת הסתגלות לצלילים הללו.

במקרים מסוימים יונים קיננו למרבה האירוניה על המכשיר עצמו.

מחירון הדברה

המחירים כוללים מע”מ

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

הדברת פשפש המיטה: כל מה שצריך לדעת

סובלים מעקיצות פשפש המיטה? אין ספק שמדובר בתופעה מציקה ומטרידה ולכן אנחנו רוצים ללוות אתכם בכל שלב עד לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים מדביר וכמה תעלה לכם ההדברה? כל התשובות.

הדברת פרעושים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם פרעושים בבית? אנחנו בטוחים שמדובר במטרד לא נעים ולכן חשוב לנו ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לבדוק עם המדביר לפני שמזמינים, איך מכינים את הבית להדברה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

האם הצואה של היונים מסוכנת?
כן, צואת יונים עלולה להיות מסוכנת. הוא יכול להכיל חיידקים, פטריות וטפילים שעלולים לגרום למגוון מחלות, כולל היסטופלזמוזיס, קריפטוקוקוזיס ופסיטאקוסיס. בנוסף, צואת יונים יכולה להכיל גם אלרגנים שעלולים לגרום לבעיות נשימה בבני אדם.
איך מרחיקים יונים?
ישנן כמה דרכים שונות להרחיק יונים. אחת הדרכים היא התקנת רשת או חוטים סביב הבית כדי להקשות על יונים לנחות. ניתן גם להתקין דוקרנים או אמצעי הרתעה אחרים על מדפים, גגות ואזורים אחרים שבהם יונים עלולות לנחות. בנוסף, ניתן להשתמש בחומרים דוחים כגון מכשירי קול, תרסיסים כימיים או פסלי טורף כדי להפחיד את היונים.