ביעילות וללא הרס: תיקון צנרת הביוב באמצעים מתקדמים

כל אינסטלטור יגיד לכם שתיקון הצנרת היא עבודה מורכבת. אולם, היא קיבלה תפנית והדרכים החדשות שנכנסו לשוק, הופכות את העבודה להרבה פחות מורכבת והכי חשוב - מונעות את הרס הצנרת.

עוד במדריך
שורשים בצנרת או בלאי טבעי: הסיבות שיובילו לתיקון צנרת הביוב טכנולוגיה מתקדמת: איך מתקנים את הצנרת ללא הרס? הטלאה או שירוול: השיטות המתקדמות לתיקון הצנרת לא בכל מקרה: התנאים שידרשו תיקון צנרת מסורתי איתור, ניקיון ותיקון: תהליך תיקון הצנרת הלכה למעשה כמה זה עולה ומה ישפיע על המחיר?

תיקון צנרת הביוב הוא תיקון שעד לא מזמן, נחשב למסובך וקשה לביצוע. במסגרת התיקון נאלץ בעל המקצוע לשבור רצפות, לקדוח ולחפור כדי לאתר את הבעיה ולתקן אותה. 

כיום, ניתן לראות באופן ברור את התפתחות הטכנולוגיה גם בתחום הזה ואפשרויות התיקון קיבלו זיוות חדשה, שיכולה לתקן את הצנרת מבלי לגרום להרס שלה (או של חלקים ממנה). איך זה עובד ומהן השיטות החדשות? כל התשובות. 

שורשים בצנרת או בלאי טבעי: הסיבות שיובילו לתיקון צנרת הביוב

לצנרת הביוב יש תפקיד חשוב ולא פשוט, היא אחראית לניקוז של כל מי השופכין והלכלוך שאנו מייצרים. הצנרת חזקה ויציבה אך, יש גורמים שעלולים לגרום לתקלות בתוכה ומסביבה:

הצטברות של שורשים בביוב: מיקומה של הצנרת הוא בתוך האדמה ולכן, היא הופכת קרובה לעצים השונים שנמצאים מסביבה. הראשונים שמהווים סכנה לצנרת הביוב עם עצי הפיקוס. לפיקוס, שורשים ארוכים וחזקים שנוטים לגדול בתוך צנרת הביוב שבה הם מוצאים מים ומינרלים.

בלאי טבעי: כאמור, צנרת הביוב היא צנרת חזקה שמחזיקה מעמד לזמן ארוך. עם זאת, כמו כל חלק וחומר, נוצר בלאי טבעי כמו חלודה, אבנית וסדקים.בלאי שכזה, יגרום בהמשך לנזילות ופיצוצים בצנרת. 

טכנולוגיה מתקדמת: איך מתקנים את הצנרת ללא הרס?

הדרך המסורתית והמוכרת לתיקון צנרת הביוב היא באמצעות עבודות נלוות מסביב כמו קידוח, חפירות ושבירת מרצפות. העבודות הנלוות, הפכו את תיקון הצנרת לעבודה קשה ומורכבת עבור בעלי המקצוע.

אולם, עם התפתחות הטכלונוגיה וכניסתה לתחום התחזוקה ותיקון התקלות התגלתה שיטה לתיקון הצנרת שלא תגרום נזק ולא תהפוך את איזור העבודה לאתר בנייה. שיטה זו, משלבת בתוכה אפשרויות תיקון המשתמשות בסיב אופטי או רובוט שעושים עבור בעל המקצוע את העבודה המלוכלכת. 

תיקון הצנרת בשיטות המתקדמות תהיה יקרה יותר מהשיטה המסורתית. בהנחה שהשיקול כלכלי, כדאי להתייעץ עם בעל המקצוע ולבדוק אפשרות של החלפת הצנרת במקום תיקון באמצעות מכשור מתקדם.

הטלאה או שירוול: השיטות המתקדמות לתיקון הצנרת

הדבקת פאצ' (הטלאה): שיטה זו, תתאים לתיקון של חור בצנרת, שגודלו בין 60 ס"מ עד מטר אחד. איך מתקנים? מכניסים לתוך הצנרת בלון עטוף בבד (מעין טלאי ומכאן שמה של השיטה). הבד שעוטף את הבלון ספוג בחומר איטום שעשוי מסיבי זכוכית (פיברגלס) עם דבק מותאם. עם איתור החור בצנרת, הבלון ינופח ויונח עליו כדי לייצר את סתימת החור. 

שימוש בליינר (שירוול): שיטה זו, מתאימה למצבים שבהם יש מספר חורים בצנרת. היא דומה לשיטת ההטלאה ומכילה שרוול עם חומר פולימרי. במסגרת התיקון, השרוול יוכנס לתוך הצנרת וידבק לדפנות הצינור לכל אורכו (כדי לסגור מספר חורים במקביל). 

איטום אפוקסי: בשיטה זו, ניתן להשתמש במקרים שבהם לא ניתן לממש את ההטלאה או השירוול. במקרה כזה, מוכנס רובוט שיודע לאטום את החורים בצנרת באמצעות חומר אפוקסי ייעודי. שיטה זו, דומה לשיטת ההטלאה ומיועדת עבור חורים נקודתיים ולא עבור צנרת מחוררת.

לא בכל מקרה: התנאים שידרשו תיקון צנרת מסורתי

אין ספק ששימוש בשיטות מתקדמות לתיקון נצרת הביוב הם העתיד. אולם, יהיו מקרים שבהם השיטות לא יהיו אפקטיביות מספיק והדרך שתטפל בבעיה בצורה הטובה ביותר תהיה דווקא השיטה המסורתית.

תחילה, חשוב להכיר שהשיטות המתקדמות מתאימות לצנרות ביוב בלבד. כלומר, במידה שתצטרכו לתקן צנרת מים - תצטרכו לבחור בשיטות המסורתיות. הסיבך לכך, היא עובי הצנרת. בעוד שצנרת הביוב היא צנרת עבה מאוד, צנרת אספקת המים היא צנרת צרה שעלולה להיפגע בקלות מכניסה של מכשור כזה או אחר.

מצב הצנרת הוא פרמטר חשוב נוסף. במידה שמדובר על צנרת שקיימת בה כמות גדולה מאוד של חלודה או אבנית, או שהיא מראה סימני התפוררות - תיקון לא יועיל והאופציה הנכונה תהיה דווקא לחשוף את הצנרת ולבצע תיקון מסורתי או החלפה של הצנרת בחדשה.

איתור, ניקיון ותיקון: תהליך תיקון הצנרת הלכה למעשה

תהליך תיקון הצנרת הוא תהליך שכולל בתוכו שלושה שלבים: איתור התקלה, ניקוי הצנרת ולבסוף, תיקון התקלה. 

בשלב הראשון, של איתור התקלה, יכין בעל המקצוע את השטח לקראת התיקון. בטכנולוגיה המתקדמת, שלב זה יבוצע באמצעות סיב אופטי (מעין מכשיר זעיר) שאליו מחוברת מצלמה שתקפידה לאתר את מקור הבעיה. אופציה נוספת, היא שימוש ברובוט שמכיל בתוכו מצלמה שממחישה את הנזילה וכך, האיתור שלה הופך לקל מאוד.

בשלב השני, אחרי שמקור התקלה אותר, הגיע שלב הניקוי של הצנרת. שלב זה, הוא שלב חשוב והוא זה שמאפשר תיקון יעיל ועמיד. גם בשלב זה, ניתן לשלב רובוט שיסייע עם ניקוי שורשי העצים אבנים, ברגים, חלקים קטנים ולכלוך שנכנסו לתוך הצנרת וגרמו לנזילה.

לבסוף, מתקנים את הצנרת. אחרי שלב האיתור, תותאם לצנרת השיטה המתאימה ביותר (שכוללת בתוכה סקירה של מצב הצנרת) שתצליח לתקן את התקלה בקלות, ביעילות ועם מינימום לכלוך ובלאגן.

כמה זה עולה ומה ישפיע על המחיר?

בחירה בתיקון הצנרת באמצעות אמצעים מתקדמים, תוביל אתכם לבחירה יקרה יותר. טווח המחירים הוא מאוד רחב וקשה מאוד לתמחר אותו בצורה נקודתית או מדויקת. הסיבות לכך משתנות ותלויות בעיקר במצב הצנרת, הגישה אליה וסוג התיקון שמתאים לה.

לדוגמה, מחיר שיטת ההטלאה (הדבקת טלאי) ינוע בין 3,000 ש"ח ועד 5,000 ש"ח. 
מחיר שיטת השירוול יהיה יקר יותר וינוע בין 10,000 ש"ח ועד ל-25,000 ש"ח כשהמחיר הסופי יותאם לאורך הצנרת וכמות שעות הטיפול שישקיע בעל המקצוע.  
שיטת האיטום האפוקסית תתומחר על פי מטרים והעלות תנוע מ-2,500 ש"ח למטר. 

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

פתיחת סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

לכל התקלות ועבודות

arrow