ניקוי שטיחים: המדריך המלא

שטיחים משמשים אלמנטים עיצוביים חשובים והם תורמים רבות לנראות הבית ולאווירה שבתוכו. יש המעדיפים לרכוש שטיחים ייחודים, שנארגו בעבודת יד ולכן, חשוב לשמור עליהם כמה שיותר. כל מה שצריך לדעת על ניקוי שטיחים במדריך הבא.

עוד במדריך
אילו סוגי שטיחים מומלץ לשלוח לניקוי? אילו שטיחים לא ניתנים לניקוי מקצועי? מה כולל תהליך הניקוי? איך תוכלו לנקות את השטיח בעצמכם? איך תשמרו על השטיח נקי לאורך זמן?

שטיח בעבודת יד, הוא פריט שנרצה לשמור עליו נקי לאורך זמן. אך האם לשלוח אותו לניקוי מקצועי זה מה שנכון עבורו? 

מגוון השטיחים בשוק רחב ומגוון אך, לא כל שטיח מתאים לניקוי מקצועי ויהיו כאלה שמומלץ דווקא לנקות אותם בצורה ידנית, בבית. מהם ההבדלים ומה כולל ניקוי מקצועי? כל התשובות. 

אילו סוגי שטיחים מומלץ לשלוח לניקוי?

קיימים סוגים שונים של שטיחים אך לא כולם מיועדים לניקוי מקצועי. לרוב, שני הסוגים העיקריים שנשלחים לניקוי מקצועי הם השטיחים העשויים מסיבים סינתטיים והשטיחים העשויים מסיבים טבעיים. שטיח העשוי סיבים סינתטיים, הוא השטיח הנפוץ ביותר בשוק. שטיחים אלה, עשויים פוליאסטר או פולי אריתן ומצופים בשכבת חומרים שעוזרים להם להרחיק לחות ולכלוך מהשטיח. הסגנונות שלהם מגוונים, החל משטיחי שאגי, שטיחים בעלי סיבי שיער קצרים ועוד.. כיוון ושטיחים אלה עמידים וזולים, הם גם קלים יותר לניקוי.

השטיחים שעשויים מסיבים טבעיים, יהיו בדרך כלל מצמר, משי או כותנה (יחד עם כאלה המשלבים יחד את המשי והכותנה). השטיחים הטבעיים מיוצרים בעבודת יד או מכונת אריגה מיוחדת ולכן, הם גם יקרים הרבה יותר מהשטיחים הסינתטיים. בין סגנונות העיצוב ניתן לראות שטיחים פרסיים, שטיחים סיניים, שטיחים בלגיים ואפגנים המלווים בדוגמאות אוריינטליות מקוריות ומרשימות. 

אילו שטיחים לא ניתנים לניקוי מקצועי?

חשוב לשים לב שלא כל סוגי השטיחים מתאימים לניקוי מקצועי אך לא פחות חשוב מכך, גם לא כל כתם ניתן להסיר. כתמים כמו שמן ודבק תעשייתי עלולים להרוס את השטיח ולא ניתנים לניקוי. תהליך הניקוי של השטיחים השונים שמגיעים, משתנה בהתאם לסוג השטיח והחומר ממנו הוא עשוי. לדוגמה, עבור שטיחים העשויים בעבודת יד או מסיבים טבעיים, תהליך הניקוי חייב להיות עדין ועם חומרים מותאמים. 

בעת שליחת השטיח לניקוי, כדאי לקחת בחשבון שכמו שהכתמים שונים זה מזה, כך הם גם יגיבו בצורה שונה על סוגי השטיחים. לדוגמה, כתם דיו ישן יהיה הרבה יותר קשה לניקוי משטיחים שעשויים מסיבים טבעיים מאשר משטיחים שעשויים מסיבים סינתטיים. הסיבה העיקרית לכך היא ששטיחים טבעיים מצליחים לספוג לכלוך בצורה חזקה הרבה יותר מבדים סינתטיים, ולכן, תהליך הניקוי שלהם קשה יותר ויקר יותר. 

מה כולל תהליך הניקוי?

שיטות הניקוי השונות נראות אחרת בכל חברה או אצל בעלי המקצוע השונים בתחום אך בכל שיטה תהליך הניקוי המקצועי חייב לכלול את השלבים הבאים: הסרת כל הלכלוך היבש: כל שטיח שמגיע לניקוי מקצועי מכיל בתוכו כמויות גדולות של אבק וחול שמצליחים לחדור לתוך השטיח והופכים להיות קשים להסרה באמצעות ניקוי ביתי. הזרקת מים וחומרי ניקוי מתאימים: גם אם תהליך הניקוי נעשה במכונות שטיפה ייעודיות וגם אם באופן ידני, שלב הזרקת המים חייב להיות בלחץ מים גבוה. כך, כל הלכלוך הקשה מוסר במלואו והמשך ההליך הופך להיות קל ונוח יותר. 

שני השלבים הבאים, מסיימים את תהליך הניקוי ומחדשים אותו: קרצוף השטיח, שנעשה באמצעות מברשת או באמצעות מכונת מברשות מסתובבות שמצליחות לנקות את השטיח לעומק ובחוזק גדול יותר מקרצוף ידני. לבסוף, השלב הסופי הוא שאיבת השטיח וסחיטתו או השהייתו בחדר ייבוש מיוחד (במידה ומשתמשים בשיטות התעשייתיות). 

כדאי לדעת: תהליך הניקוי בשטיחים עדינים, מכיל הזרקה של חומר ניקוי, מים ושאיבה בלבד. 

איך תוכלו לנקות את השטיח בעצמכם?

שיטות הניקוי המקצועיות תוספות מקום כאשר מדובר על לכלוך קשה שהצטבר על השטיח לאורך תקופת זמן ממושכת. אך אם תרצו, תוכלו בהחלט לנקות את השטיחים בצורה ידנית וביתית ולנסות לשמור עליהם ככל שניתן מפעולת ניקוי מסיבית יותר. בתור התחלה, הקפידו לשאוב את השטיח לפחות פעם עד פעמיים בשבוע מכל שאריות האבק, הפירורים ופרוות חיות המחמד. בנוסף, אחת לכמה חודשים, אווררו את השטיח ונערו אותו היטב. 

במידה וזיהיתם כתמים על גבי השטיח, נסו תחילה לספוג אותם בעזרת מגבת או מטלית. כך, תגרמו לכתם להישאר קטן. אם תקחו מים וסבון ותתחילו לשפשף את הכתם, תגרמו לו לגדול ולהתפרש על שטח גדול יותר של השטיח. אחרי פעולת הספיגה, טשטשו ודללו את הכתם עם מים, סבון כלים או חומרים המיועדים לניקוי בגדים. הקפידו לבצע את הפעולות על הכתם בלבד והימנעו ממצב בו אתם ממשיכים את הפעולה לאורך כל השטיח. לאחר כל הרטבה של השטיח, דאגו לספוג את שאריות הנוזלים. 

איך תשמרו על השטיח נקי לאורך זמן?

כדי למנוע מצב בו השטיח שלכם סופג לתוכו כתמים וחומרים שונים, חשוב לפעול במהרה עם זיהוי של כתם או נוזל שנשפך עליו. במיוחד בניקוי שטיחים, יש חשיבות לזמן. ולכן, ככל שהכתם נמצא יותר זמן על השטיח, כך הוא נתפס בצורה עמוקה וקשה יותר בסיבים המרכיבים אותו וזה יקשה על פעולת ההסרה בהמשך.

הקפידו להשתמש בחומרי ניקוי שמתאימים לסוג הבד והשטיח ואל תתפתו לחשוב שכל חומר ניקוי מתאים לכל בד או כתם. לכן, אם אתם לא בטוחים בחומר שעליכם להשתמש בו - הימנעו ממנו. חומרי הניקוי המיועדים לניקוי השטיחים יהיו לרוב דביקים וכאלה שמצליחים לחדור לעומק השטיח. ולכן, חשוב לדעת איך להסיר אותם. שימוש לא נכון בחומרים אלה, עלול לגרום לנזק גדול יותר.

ניקוי שטיחים: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לניקוי שטיחים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה עושים רגע לפני שמזמינים חברה לניקוי שטיחים, איך מתנהלים מולה לפני העבודה וכמה יעלה ניקוי שטיחים? כל התשובות לפניכם.

ניקוי שטיח מקיר לקיר: כל מה שצריך לדעת

צריכים ניקוי שטיח מקיר לקיר? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים ניקוי שטיחים, איך מתנהלים מול בעל המקצוע וכמה עולה העבודה? כל התשובות.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה כולל תהליך הניקוי המקצועי? 
במסגרת כל תהליך ניקוי מקצועי, ישנם שלבים מסודרים שחייבים להתבצע כדי להבטיח ניקיון יסודי: הסרה של כל הלכלוך הקשה והיבש, הזרקת מים וחומרי ניקוי מתאימים, קרצוף השטיח שנעשה באמצעות מברשת קשה או מכשור מתאים ולבסוף, שאיבת השטיח וייבושו. 
איך ניתן לשמור על השטיח לאורך זמן?
מעבר לנקיטה של כללי זהירות ליד השטיח ובסמוך אליו חשוב להתנהל נכון ובמהירות כאשר מזהים כתם בשטיח. בניקוי שטיחים, יש חשיבות לזמן ולכן, ככל שהכתם שמצאתם יישאר זמן רב יותר על השטיח כך יהיה יותר קשה לנקות אותו בהמשך. בנוסף, חומרי הניקוי בהם אתם משתמשים לטובת ניקוי השטיח חשובים לא פחות ועליהם להיות מותאמים לסוג השטיח וסוג הסיבים או הבד ממנו הוא עשוי.