בעקבות הגשמים: איך מתמודדים עם נזילה בבית?

סובלים מנזילה בעקבות הגשמים? במדריך שלפניכם נסביר מה הגורמים המרכזיים לנזילה, מה עליכם לבדוק ואיך בוחרים קבלן איטום מקצועי שיתקן את הכשלים באיטום.

אייל רונן
עודכן לאחרונה: 16.01.2020
איטום

החורף כבר כאן ועוצמת מערכות הגשם רק הולכת וגוברת עם הזמן. בתקופות כאלה, רבים הבתים הסובלים מזילה כל שהיא בעקבות הגשמים העזים.

במדריך שלפניכם נסביר מה הגורמים המרכזיים לנזילות הללו, מה עליכם לבדוק ואיך בוחרים קבלן איטום מקצועי שיתקן את הכשלים באיטום של הבית.

בדקו את פתחי הניקוז של המרזבים

כשפתחי הניקוז של המרזבים בגג סתומים בעקבות לכלוך ועלים שהצטברו, זה המתכון הטוב ביותר לנזילות מהתקרה. המים תמיד יחפשו את המקום הנמוך ביותר לחלחל אליו וסביר להניח שאם אתם גרים בקומה האחרונה בבניין, אתם תהיו הכתובת הראשונה למים האלה.

אגב, לא תמיד הנזילה תופיע בקומות העליונות של הבניין. בבניינים ישנים לדוגמא, קיימים גגות ביניים קטנים (מעל לחדר האשפה או הלובי) שאותם מקיפים מעקות בטון מוגבהים. בחורף, הגגות הללו יכולים להופך לבריכה של ממש, במידה והמרזב סתום או שרשת הניקוז שלו חסומה בענפים, עלים ולכלוך.

במידה והגגות הללו נושקים לקיר החיצוני של הבית שלכם, אתם בצרה צרורה. המים שמצטברים על הגגות יחפשו את מקום המפלט הנוח ביותר עבורם, יפערו את דרכם דרך הקיר החיצוני ויחלחלו היישר אל תוך המטבח או הסלון שלכם.

במצב כזה, עליכם להזמין בעל מקצוע באופן בהול שיפתח את הניקוז למרזב ופשוט יעצור את זרימת המים דרך הקיר החיצוני לבית שלכם.

אם המרזב עצמו סתום בשורשים ובוץ, עליכם להזמין ביובית שתפתח את הסתימה שלחץ מים גבוה. אם רק פתח הניקוז של המרזב מכוסה בעלים ולכלוך, תוכלו להסתפק באינסטלטור שיעלה לגג, יפנה את פתח הניקוז ויבדוק את מעבר המים בצנרת, על מנת להמליץ לכם על המשך טיפול.

בבתים עם מרפסות חיצוניות, מומלץ לבדוק בתכיפות את צנרת הניקוז של המרזב ולשממור על ניקיון המרפסת, על מנת שהעלים, הענפים והלכלוך לא יכסו את פתח הניקוז. זכרו, המים יכולים למצוא את דרכם המהירה אליכם לסלון.

מומלץ לגזום את כל הענפים והעצים הסמוכים לגג ומסכנים את פתח הניקוז של המרזב. אחרת, תצטרכו להזמין את אותו בעל מקצוע במערכת החורפית הבאה.

פתחי ניקוז סתומים - מתכון לצרות

בדקו אם יש כשלים באיטום הגג

כשלים באיטום הגג של הבניין הם הגורם המרכזי לנזילות מים בקומות העליונות. באופן כללי, ההמלצה היא לא לחכות לחורף כדי לתקן את האיטום, ולא לסמוך על הנהלת ועד הבית שתיזום טיפול מונע.

במידה ויש כשל באיטום והנזילה בקומות העליונות כבר מתרחשת, לצערנו ולצערכם אין ממש מה לעשות בטווח הזמן המידי. עליכם להמתין להפוגה בגשמים ולהזמין קבלן איטום שיבצע בדיקה מקיפה לאיטום הגג.

חשוב לציין - לעיתים ועדי בתים (בשיתוף דיירים) נוטים לחסוך כסף ולדרוש מקבל האיטום לבצע תיקון מקומי לאיטום. זה יכול להצליח לפעמים, אך ההמלצה שלנו היא חד משמעית לבצע איטום כולל לגג.

מעבר לעובדה שאין אחריות על תיקונים מקומיים, קבלן האיטום שמבצע את התיקון תלוי תלות מוחלטת בתשתית האיטום הלקויה והסיכוי שזה יצליח הוא לא גבוה.

הזמינו קבלן איטום מקצועי ואמין שיבצע בדיקה מקיפה ויציע הצעת מחיר מבוססת בהתאם לתנאי השטח ומורכבות העבודה. כדאי להשקיע עכשיו יותר כסף, על מנת לקבל עשרות חורפים שקטים ויבשים.

בדקו אם יש כשלים באיטום הקירות החיצוניים

במידה ויש כשל באיטום הקירות החיצוניים של הבניין, המים יחדרו דרך הקיר היישר אל הבית שלכם ויציפו אותו אט אט.

כפי שציינו מוקדם יותר במדריך, בבניינים ישנים לדוגמא, קיימים גגות ביניים קטנים (מעל לחדר האשפה או הלובי) שאותם מקיפים מעקות בטון מוגבהים. בחורף, הגגות הללו יכולים להופך לבריכה של ממש, במידה והמרזב סתום או שרשת הניקוז שלו חסומה בענפים, עלים ולכלוך.

במידה והגגות הללו נושקים לקיר החיצוני של הבית שלכם, אתם בצרה צרורה. המים שמצטברים על הגגות יחפשו את מקום המפלט הנוח ביותר עבורם, יפערו את דרכם דרך הקיר החיצוני ויחלחלו היישר אל תוך המטבח או הסלון שלכם.

אם המרזב עצמו סתום בשורשים ובוץ, עליכם להזמין ביובית שתפתח את הסתימה שלחץ מים גבוה. אם רק פתח הניקוז של המרזב מכוסה בעלים ולכלוך, תוכלו להסתפק באינסטלטור שיעלה לגג, יפנה את פתח הניקוז ויבדוק את מעבר המים בצנרת, על מנת להמליץ לכם על המשך טיפול.

כאמור, כל הפעולות שציינו כאן הן רק הפלסטר. זיכרו, הקיר החיצוני שלכם לא אטום כמו שצריך ולכן המי חלחלו.

חשוב לציין - בעוד הגשמים ממשיכים לרדת והקירות החיצוניים רטובים, אין טעם להזמין קבלן איטום. על הקיר להתייבש באופן מוחלט מהרטיבות, כולל הלחות הכלואה בתוכו.

איך מטפלים בנזקים ברכוש?

כעת, תוכלו לחזור אחורה ולבדוק את רמת הנזקים להם גרמו המים בבית. מים שחודרים הביתה יכולים לגרום למגוון נזקים ברמת חומרה משתנה.

סביר להניח שהטיח יתפורר באזור בו המים חלחלו פנימה. את הטיח יש לתקן אך ורק לאחר שטיפלתם בשורש של הבעיה ואתם בטוחם שמים לא יחדרו יותר לבית שלכם.

בנוסף, סביר להניח שהמים העומדים יגרמו לרטיבות ועובש בקיר בשל הלחות הכלואה. בדומה לסעיף הקודם, גם במצב הזה יש לטפל ברטיבות ובעובש רק לאחר שטיפתם בשורש הבעיה.

גם רהיטי העץ שלכם יכולים להיפגע כתוצאה מהמגע עם המים. התחילו בבדיקה ויזואלית של הרהיטים הגלויים ועברו למקומות נסתרים, כמו תחתית ארונות המטבח והנישות השונות.

בדקו את אזור הפנלים ואת האזור התחתון של קירות הבית, יתכן ותזהו שם רטיבות שתלך ותחמיר עם הזמן. יתכן והמים שחלחלו הביתה חדרו מתחת למרצפות והרטיבו את החול. במצב כזה, תיווצר רטיבות באזור הפאנלים והמים יטפסו במעלה הקיר (רטיבות קפילרית).

לפני שאתם ממהרים לתקן את הרטיבות בקירות, שהיא רק הסימפטום, תצטרכו לייבש את הרטיבות שמתחת למרצפות. במצב כזה, תצטרכו להזמין בעל מקצוע שמומחה באיתור וייבוש רטיבות תת רצפתית.

איך בוחרים קבלן איטום?

בחרו קבלן איטום מורשה - חשוב לוודא שבעל המקצוע אליו אתם פונים הוא אוטם מורשה בעל תעודה ממכון התקנים ושיש לו את כל ההיתרים הנחוצים על מנת לבצע עבודת איטום בביתכם.

באפשרותכם לבדוק את פרטי הרישום בפנקס הקבלנים המנוהל על ידי רשם הקבלנים, באתר האינטרנט שלו ושל משרד הבינוי והשיכון.

לכניסה לפנקס הקבלנים הקליקו כאן

בדקו את הצעת המחיר – ודאו שהצעת המחיר שאתם מקבלים כוללת את כל המרכיבים עליהם דיברנו.

- ניקיון הגג

- הרמת דוודים

- הרמת קולטי שמש

- הרמת מנועי מזגנים

- פתיחת סתימה במרזבים

- חומרי עבודה ואביזרים

- שטח הגג

- בדיקת הצפה

- אחריות

הערה חשוב לגבי שטח הגג - מי שמודד את שטח הגג זה קבלן האיטום. ברגע שאתם חותמים על הצעת המחיר, את מהווים את הסכמתכם למטראז' המוצג בה.

לכן, לפני שאתם חותמים על הצעת המחיר בדקו את הנתון הזה, ואם יש פער בין המידות של בעל המקצוע לבין אלה שאתם מכירים, דרשו לדעת מהיכן נובע הפער.

בדקו היטב את האחריות - יש לברר עם בעל המקצוע האם הוא מספק אחריות על העבודות אותן הוא מבצע.

וודאו שהוא מספק לכם תעודה או מסמך בו כתובים כל סעיפי האחריות, זמני האחריות וחתימה של הקבלן.

בדקו כמה שנות אחריורת אתם מקבלים ומה היא כוללת. על קבלן האיטום להיות אחראי על כל כשל שיופיע במסגרת תקופת האחריות.

חשוב לציין - הדבר נכון רק לגבי איטום כולל של הגג. על תיקון מקומי לא מקובל לתת אחריות.

96%

הגעה בזמן

96%

מקצועיות

97%

מחיר הוגן

אלריה איטום

ישראל אוחנה

100%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

99%

מחיר הוגן

100%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

100%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon