תיקון תריסים: המדריך המלא

שלושת סוגי התריסים הנפוצים ביותר הם תריסי ההזזה, תריס הגלילה הידני ותריס הגלילה החשמלי. מה התקלות הנפוצות בתריסים הללו וכיצד מתקין תריסים מקצועי יטפל בהן? כל התשובות במדריך הבא.

ארז פולק
עודכן לאחרונה: 12.03.2019
תיקון תריסים

בין אם יש לכם תריס הזזה, תריס גלילה ידני או תריס חשמלי, תקלות הן דבר בלתי נמנע.

רוב התקלות בתריסים השונים נוצרות כתוצאה מבלאי טבעי, אך גם משימוש לא נכון כמו משיכה חזקה של רצועת ההרמה של תריס גלילה ידני למשל.

במדריך הבא אספנו עבורכם את עיקר התקלות שעשויות להתרחש בתריסים השונים ואת דרכי ההתמודדות איתן.

מה התקלות הנפוצות בתריסי הזזה?

למרות שמעמדם הולך ופוחת, תריסי ההזזה הם עדיין גורם חזק בשוק התריסים הישראלי. רוב הבנייה של שנות ה – 80 מתאפיינת בשילוב תריסי הזזה, שהיוו באותה תקופה צעד קדימה מתריסי הגלילה הידניים.

שלבי התריסים מחוברים אלה לאלה, והצורך לשחק במשיכת חבל בכל פעם שרוצים לפתוח או לסגור את התריס התייתר. עם זאת, מדובר במערכת מכאנית לא מתוחכמת במיוחד, שנוטה פעמים רבות להתקלקל.

תקלה בגלגלים או בתושבת – גלגלי תריסי ההזזה נעים על תושבת מסילה, ומאפשרים את פתיחת התריס הצידה. בכל הנוגע לתריסי הזזה, ישנם שני סוגים של גלגלים.

בשנות השישים תריסי ההזזה יוצרו כך שינועו על מסילות עליונות, כך שהגלגלים ממוקמים בחלק העליון של התריס.

תריסי ההזזה עברו אבולוציה שפישטה את מערכת הגלגלים והורידה אותה, יחד עם המסילה עליה היא נעה, אל החלק התחתון של התריס.

גלגל שמתעקם או נשבר תוקע את התריס, וכשמדובר בתריסי הזזה ישנים הפתרון לא פשוט כל כך.

תקלה בשלבים – מאחר ותריס ההזזה רגיש יותר לנזקי רוחות ולחום השמש, לעומת תריסים אחרים, גם השלבים שלו מתבלים מהר יותר.

מה שנהרס בדרך כלל זה לא השלבים עצמם, אלא החיבור בין שלב לשלב (שלות) הם אלא שמתבלים, מתפוררים ונשברים. גם שימוש לא נכון בתריס עשוי לפגוע בשלבים שלו ולגרום לשבירתם.

כך בעל מקצוע יתקן תקלות בתריסי הזזה

תיקון תקלה בגלגלים או בתושבת – כאשר מדובר בסוג החדש יותר של תריסי הזזה, תוכלו כאמור לרכוש גלגלים שמתאימים למסילה ולהחליף את הגלגלים בעזרת מברג או מברגה לאחר שפירקתם את הגלגלים הישנים.

מדובר בפעולה לא מסובכת מדי, אך במקרה שהגלגלים תקועים או שאתם לא בטוחים שתצליחו לחבר את הגלגלים למסילה ולתריס בצורה תקינה, הזמינו בעל מקצוע שיבצע זאת עבורכם.

תיקון שלבי התריס – כאמור, ברוב המקרים שלבי התריס לא יהיו אלו שיהרסו, אם כי השלות – החיבור בין השלבים. החלפת השלות היא פשוטה וזולה יחסית, אך במידה ואכן צריך להחליף שלב בתריס מדובר בעבודה מעט יקרה יותר.

עוד לפני שאתם מזמינים בעל מקצוע, וודאו מולו שיש לו שלבים דומים לשלבי התריסים שלכם, שלחו לו תמונה או סרטון וידאו של התריס במידת הצורך.

מה התקלות הנפוצות בתריסי גלילה ידניים?

למרות הפיחות הניכר במעמדו של תריס הגלילה הידני, הוא עדיין קיים ובועט.

בבתים ישנים הוא נפוץ מאוד, ובבתים חדשים – עקב מחירו היקר של תריס הגלילה החשמלי, תריסי גלילה ידניים מותקנים בדרך כלל בחדרי השינה כשבסלון וביציאה למרפסת מותקנים תריסים חשמליים.

לתריסי גלילה ידניים יש יתרונות על פני תריסי ההזזה, כשהיתרון המרכזי הוא היכולת לפתיחה מלאה, לעומת חצי פתיחה בלבד שבתריסים ההזזה.

עם זאת, תריסי הגלילה הידניים סובלים מתקלות רבות, שחלקן דורשות טיפול של בעל מקצוע.

תקלה בשלבי התריס – עם השנים, בעקבות התייבשות הפלסטיק והיעדר הגמישות, שלבי התריס נסדקים ונשברים.

בדרך כלל, השלבים המועדים לפורענות הם השלבים העליונים של התריס, שכן הם נושאים על גבם את כובד המשקל של התריס כולו.

לעיתים יש לנו את הנטייה למשוך את הרצועה בחוזקה על מנת להעלות את התריס ולהיפך, לשחרר אותה בחוזקה על מנת שהוא ייסגר.

הדבר גורם לזעזוע של התריס והשלבים, שגם כך קורסים תחת העומס והשנים הארוכות שעברו. העומס יכול לגרום לשלבים התריס גם לצאת ממקומם.

רצועה קרועה – בדומה לשלבי התריס העליונים, גם רצועת תריס הגלילה נושאת את כובד משקלו של התריס כולו. עם השנים הרצועה עשויה להתבלות ולהיקרע בעקבות הלחץ המתמיד שמופעל עליה.

כך בעל מקצוע יתקן תקלות בתריס גלילה ידני

תיקון שלבי התריס - כאמור, יש תריסי גלילה ישנים שכבר לא מיוצרים היום.

לכן, לפני שאתם מזמינים את בעל המקצוע הביתה, תנו לו את כל האינפורמציה שהוא צריך, לרבות מידות התריס והשלבים, על מנת שהוא יוכל להצטייד בשלבים מהסוג הנכון ובמידות המתאימות.

אחרת, הוא יאלץ להגיע פעמיים ומי שישלם עבור הביקורים הללו זה אתם. בכל מקרה, אם אתם צריכים להחליף יותר מ- 5 שלבים, אנו ממליצים להחליף את כל התריס, שכן סביר להניח שבעתיד הקרוב תגלו ששלבים נוספים ניזוקו.

במקרה של שלב שיצא ממקומו, מתקין התריסים יוכל לגלול את התריס החוצה ידנית, ולהחזיר את השלב למקומו במידה והוא לא התעקם או ניזוק.

תיקון רצועה קרועה – התיקון הוא בעצם החלפת הרצועה ברצועה חדשה. לפני שאתם מזמינים בעל מקצוע וודאו מולו שהוא משתמש ברצועה מניילון ולא מרצועת בד שנוטה להיקרע ונחשבת אמינה פחות.

מה התקלות הנפוצות בתריסי גלילה חשמליים?

מעבר לפרקטיות שבו, התריס החשמלי הוא פריט עיצובי לכל דבר ועניין. לצד האסתטיות והחדשנות שבמראהו של התריס החשמלי, ניתן לצבוע אותו בצבעים שונים כדי שיתאים לצביעה החיצונית של הבית.

מבחינת נוחות מדובר בתריס שמופעל באמצעות מפסק, שלט או אפילו דרך הסמארטפון שלכם.

האופציות הללו חוסכות לכם את המאמץ שבלהזיז תריסים גדולים ומגושמים, שבחלוף הזמן גם נתקעים ונשברים.

מבחינת ביטחון, התריס החשמלי סגור באופן מוחלט הוא סורג ביטחון לכל דבר, פורצים לא יוכלו לפתוח אותו אלא אם כן ישתמשו בכלים כבדים ומרעישים.

יחד עם זאת, לתריס החשמלי יש כמה תקלות נפוצות. בכל הנוגע לתיקון תריסים חשמליים מומלץ להיעזר בשירותיו של בעל מקצוע.

תקלה במנוע – מנסים לפתוח או לסגור את התריס, ובמקום להגיב התריס נשאר דומם ורק משמיע קול זמזום? סביר להניח שיש תקלה במנוע של התריס החשמלי.

במידה והתריס הותקן לפני פחות משנה, ובעל המקצוע שהתקין אותו עבורכם סיפק לכם תעודת אחריות או ציין בחשבונית שהוא מספק אחריות שכזו (כפי שמקובל ונהוג), תוכלו ליצור אתו קשר והוא יגיע ויחליף את המנוע ללא עלות.

במידה ועברו שניים – עשר חודשים מאז ההתקנה, סביר להניח שיש ברשותכם תעודת אחריות יצרן (בדר"כ ניתנת לחמש שנים).

גם במקרה כזה תוכלו ליצור קשר עם בעל המקצוע, אך לא תמיד לחברה היצרנית יש את המנוע שמתאים לתריס שלכם במלאי, מה גם שבעל המקצוע ידרוש, ובצדק, תשלום על הביקור ועל העבודה – שכן האחריות שהוא מספק היא לא לכל החיים.

נתק בין השלבים – נתק בין שלבי התריס מתרחש לרוב בין השלב העליון ביותר בתריס, לשלב שנמצא תחתיו. הסיבה לכך נעוצה במשקל הכבד שמופעל על השלבים העליונים בזמן הרמת התריס.

התריס העליון ביותר נושא בנטל המשקל של כל שאר התריסים שמתחתיו, התריס השני נושא בנטל המשקל של אלו שמתחתיו וכן הלאה, כך שהמעמסה הכבדה בסופו של דבר מכריעה את השלבים העליונים של התריס.

התריס החשמלי העמיד ביותר מבחינת התנתקות שלבים, הוא תריס חשמלי מאלומיניום. האלומיניום מסוגל לעמוד בלחצים טוב יותר מתריס העשוי מפוליאוריתן מוקצף כיוון שהוא חזק יותר ואילו החומר העשוי מפוליאוריתן עלול להתעקם ובשל כך לצאת ממקומו.

רצועת תריס קרועה – רצועות התריסים החשמליים (שתי רצועות לפחות) הן אלו שמחזיקות את התריס כשהוא סגור.

הרצועות, שעשויות בד סינטטי, מתבלות עם הזמן. במקרים בהם התריס נופל על צדו, אל תנסו להרים אותו – הרצועה שמחזיקה אותו נקרעה והתריס עשוי לקרוס.

במידה וזיהיתם שהתריס החשמלי תקוע, יש ללחוץ על המתג ולבדוק אם המנוע מסתובב ועובד כראוי. במידה וכן, סביר להניח שהבעיה היא רצועות קרועות.

כך בעל מקצוע יתקן תקלה בתריס חשמלי

חיבור של השלבים - ברוב המקרים בבואו לתקן את הבעיה, בעל המקצוע פשוט יוציא את השלב שהתנתק, שבדרך כלל גם יהיה שלב עקום, ויחבר במקומו את השלב הבא אחריו.

אין צורך לחבר שלב חדש במקום אותו שלב שהתעקם כיוון שבמרבית התריסים החשמליים מצויים מספיק שלבים עודפים שמגיעים אתם.

הסיבה לכך היא בדיוק על מנת לתת פתרון במקרה של נתק תריס. במקרה זה בעל המקצוע יחבר את השלב הבא אחריו כך שכאשר התריס ייסגר כולו יהיה מספיק עודף של שלבים שיאפשרו סגירה מוחלטת של התריס.

תיקון רצועת תריס קרועה – מתקין תריסי גלילה חשמלי ינתק את החשמל לאזור התריס, יפתח את ארגז התריס, יגלול את התריס כלפי מטה.

הוא יאתר וינתק את הרצועה מהמנוע, ימדוד, יחתוך ויוצא את הרצועה הישנה, ישחיל את החדשה, ולאחר ביצוע העבודה יוודא שהתריס אכן עובד.

כיום תוכלו למצוא מתלים מניילון מחוזק (אוקלון), שמתחברים בניטים לגליל המנוע. מדובר במתלים שעמידים לשנים רבות. בנוסף, קיימים מתלים עשויים פלדה דקה שלא מחלידה, ועמידים גם הם לאורך זמן רב.

תיקון תקלה במנוע - אם המנוע של התריס לא עובד, סביר להניח שתצטרכו להחליף אותו באחד אחר. בדרך כלל, אין טעם בתיקון של המנוע, שכן העלות משתווה כמעט לזו של מנוע חדש.

אורך חיים ממוצע של מנוע סיני הוא 3 שנים, ואילו אורך חיים ממוצע של תריס תוצרת צרפת, איטליה או גרמניה הוא 10 שנים.

על כן, הימנעו מהתקנת מנוע תוצרת סין ודרשו מנוע איכותי, לדוגמא של החברות סומפי וסימו הצרפתיות. גם אם זה יעלה לכם יותר, זה כמובן ישתלם לכם לאורך זמן.

לפני שבעל המקצוע מתחיל בעבודה, דרשו לראות את תעודת האחריות הרשמית של המנוע וודאו שתוקף האחריות מצוין עליה.

בנוסף, על גבי המנוע עצמו מופיעה מדבקת האחריות עם תאריך היצור, כך תוכלו לדעת אם קיבלתם מנוע חדש או משומש.

100%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

96%

מחיר הוגן

100%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

92%

מחיר הוגן

94%

הגעה בזמן

97%

מקצועיות

94%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon