צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  חשמלאים  >  מאמרים בנושא חשמלאים  >  הארקה: כיצד בדיקה תקופתית יכולה להציל חיים?
 

הארקה: כיצד בדיקה תקופתית יכולה להציל חיים?

ישנם סימנים המעידים על כך שמערכת ההארקה בבית שלכם היא פגומה והסימנים האלה יכולים להציל חיים, אם תהיו מודעים אליהם ותטפלו במערכת בהקדם. איך מזהים ואיך מתקנים?
מאת:     עודכן: 02/08/2017 10:17:33

תארו לעצמכם את התרחיש הבא – אתם נכנסים למקלחת לשטוף מעליכם את קורות היום וברגע שאתם מסובבים את הברז אתם מקבלים ממנו זרם מחשמל, אבל לא רק – אם אתם מקבלים זרם ממכונת הכביסה וממוצרי חשמל אחרים, אתם חייבים לבדוק את מערכת ההארקה, זה יכול, ואנחנו לא מגזימים, להציל את החיים שלכם.


עוד בכתבה:

באוקטובר 2009, התחשמלה למוות אלמוג שקורי בת ה-10 לאחר שהפעילה את ברז המקלחת. מבדיקה שנערכה בודק מוסמך מטעם חברת החשמל בבית הוריה, התגלה כי הגורמים להתחשמלות היו כשלים טכניים במע' החשמל בדירה, ביניהם ניתוק הארקה. באפריל 2011, אישה בת 55 התחשמלה למוות בזמן המקלחת. שלושת בניה שתבעו את בעל הדירה ששכרה בבת-ים, טענו כי ההתחשמלות נבעה מהארקה לא תקינה. מדובר אם כן, בסכנת מוות.


מהי מערכת הארקה?

הארקה היא אמצעי בטיחות חיוני שתפקידו הוא לגרום לניתוק אספקת הזרם למכשיר חשמלי כאשר גוף המכשיר מחושמל עקב תקלה. הארקה היא למעשה חיבור בין האדמה לבין מכשירי החשמל השונים בבית, באמצעות מוליך המאפשר סגירת מעגל חשמלי לאדמה במקרה של תקלה באחד המכשירים. חשבו על ההארקה כעל מסלול המילוט של הזרם החשמלי, המאפשר שחרור מטען חשמלי עודף במערכת החשמל הביתית אל הקרקע.

 

חובה לבדוק את תקינות מערכת ההארקה כל כמה שנים, ובבתים שנבנו לפני צאת חוק הארקת יסוד (30.11.1978) יש לבצע אותה אחת לחמש שנים לפחות. במבנים שנבנו לאחר נובמבר 1978, יש לבצע את הבדיקה אחת ל-10 שנים בלבד. בעת בניית בית חדש, חברת החשמל בודקת את תקינות ההארקה כתנאי מקדים לחיבור לחשמל או להגדלתו. 

 

הארקה היא חיבור בין האדמה לבין מכשירי החשמל בבית


כיצד לזהות פגיעה במערכת ההארקה ומה גורם לה?

ראשית כל, אין ממש סימנים מקדימים לבעיה במערכת ההארקה, חוץ מקבלת זרם ממכשירים שעד כה היו תקינים. אנחנו לא מדברים על זרם מידיות של דלתות, אנחנו מדברים על נגיעה במכשיר חשמלי או בברז האמבטיה ששולחת זרם חזק ליד ואף מטעינה אותו כך שבדקות הקרובות תמשיכו לקבל זרם במגע עם משטחי מתכת. ברגע שזה קורה – חובה להזמין חשמלאי מוסמך לבדוק את מערכת החשמל!


מה גורם לבעיות הארקה?

  • החלפת צנרת המים ממתכת לפלסטיק – בבתים ישנים, צנרת המים המתכתית משמשת כהארקה. ברגע שמחליפים אותה לפלסטיק תתכן פגיעה במערכת ההארקה.
  • בלאי – במהלך השנים חיבורי מערכת ההארקה עלולים להתרופף ולאבד מיעילותם.
  • שיפוצים – עבודות שיפוץ או תיקון בדירה או בבניין עלולות לנתק את ההארקה.
  • גנבי מתכות – תתפלאו, אבל גם חלקי המתכת של מערכת ההארקה הנמצאים לעיתים מחוץ לבניין, עשויים לקרוץ לגנבי מתכות, ולא ממש אכפת להם מהבטיחות שלכם. לכן הקפידו לנעול את ארונות החשמל והפירים של כל הקווים.

דאגו לאבטח את חיבורי ההארקה מפני גניבות


על מה להקפיד בבדיקת הארקה?

מכיוון שמדובר בבדיקה שיכולה להציל חיים, חובה לקרוא לחשמלאי מוסמך בלבד כדי שיבצע בדיקת הארקה בבית. יחזקאל רבינוביץ' מ-חשמל רבינוביץ' באתר 'המקצוענים': "החשמלאי מגיע עם מכשיר מיוחד שתפקידו לבדוק האם יש בידוד תקין בבית או לא. ישנם בשוק מכשירים שונים שעולים כמה עשרות שקלים הבודקים האם יש בשקע הארקה. תוכלו לרכוש אותם ולבצע בדיקה עצמאית, אך חשוב לציין כי הם אינם בודקים את טיב ההארקה ואיכותה וזו בדיקה שרק חשמלאי מוסמך יוכל לבצע".

 

ומה קורה אם מתגלה שקו ההארקה אכן אינו תקין? רבינוביץ': "צריך לעשות קו הארקה חדש ולחבר אותו לצנרת המים הראשית שמוזן מהעירייה עצמה או לחילופין – לעשות אלקטרודות הארקה ואז לבדוק את זה עם מכשיר שבודק הארקה. חשוב מאוד לתקן את הבעיות בהתאם ולעבוד עם חשמלאי מוסמך שמתקין את הכבל הנכון בלבד שעוביו הוא 25 מ"מ".

 

בנוסף לבדיקת מערכת ההארקה, החשמלאי יבצע גם בדיקת פחת. רבינוביץ': "בדיקת פחת היא בדיקה נלווית בלבד ובשום אופן אינה מחליפה את בדיקת ההארקה העיקרית. הפחת הוא מפסק מגן המנתק את זרם החשמל הראשי לדירה כאשר יש ליקוי בבידוד של אחד המכשירים בבית שעלול לגרום להתחשמלות.  תוכלו לבדוק אותו עצמאית אחת לכמה חודשים באמצעות לחיצה על מתג הבדיקה שלו – אם בלחיצה מתרחשת הפסקת חשמל בכל הבית, המפסק תקין (שכן זהו תפקידו), אם לא – הזמינו חשמלאי מיד".

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 

תנו לשמש להוריד את חשבון החשמל

עסק עם תעודות – להיות חשמלאי בישראל

שקע שקע שעל הקיר, מי הכי מתוכנן בעיר?

חורף חם על בטוח


זקוקים לחשמלאים? חשמלאים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X