חם או קר: כל מה שחשוב לדעת על תהליך גלוון הברזל

גם חומר חזק כמו ברזל יכול להיאכל ולהיחלש ללא הכנה מתאימה בשלבים הראשוניים לעבודה איתו. מה חשוב לדעת על גלוון, ואיך בוחרים בין גלוון חם לקר? מדריך שיעשה לכם סדר.

עוד במדריך
מונע חלודה ושומר על הברזל לאורך זמן: יתרונותיו של תהליך הגלוון גלוון חם VS גלוון קר: מהם ההבדלים? מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים את תהליך הגלוון? השיטות הקלות והזולות יותר ליישום: גלוון באמצעות ריסוס או צביעה גרים בסביבה לחה? וודאו שיש לברזל ציפוי מתאים גלוון ברזל הלכה למעשה: מה כולל התהליך?

הברזל והפלדה הם מבין חומרי הבנייה החשובים ביותר. הם חלק מיסודות הבית, מהחלונות, הדלתות, המדרגות, המעקות והסורגים. השימוש הרחב בחומרים, נובע בעיקר בגלל החוזק והעמידות שלהם לאורך זמן.

אבל, העמידות הזו תלויה באופן שבו עובדים עם החומר. כדי להבטיח שהברזל יהיה עמיד וחזק, הוא חייב לעבור תהליך של גלוון חם או קר. הגלוון משמש כמעין שכבת הגנה נוספת, שמטרתה להרחיק את החלודה ולשמור על איכות החומר.

לתהליך הגלוון שתי שיטות עיקריות: גלוון חם וגלוון קר. מה ההבדל בין השיטה הקרה לשיטה החמה, אילו יתרונות נוספים יש לתהליך הגלוון ולמה חשוב להתאים את שיטת הגלוון למקום המגורים? התשובות במדריך שלפניכם.

מונע חלודה ושומר על הברזל לאורך זמן: יתרונותיו של תהליך הגלוון

לברזל ולפלדה יש תכונות דומות, הם חזקים ועמידים מאוד. אולם, לשניהם גם חיסרון בולט והוא החלודה. חומרים אלו שמישים מאוד בתהליכי הבנייה השונים ולכן, חשוב לשמור עליהם לאורך זמן.

איך? באמצעות תהליך מותאם המייצר שכבת הגנה נוספת שמטרתה למנוע את היווצרות החלודה. תהליך זה, נקרא בשמו המקצועי גלוון.

במסגרת הגלוון, מתווספת שכבה של אבץ חמצני שתפקידה להגן על המתכת שמתחתיה מפני תהליך החמצון הטבעי שבסופו, מתקבלת חלודה. הציפוי שמצפה את המתכת מעניק לה מראה חלק ואסתטי יותר.

בשונה מהברזל, תהליך החמצון הטבעי של האבץ אינו גורם להתפוררות החומר, ולכן הוא מתאים מאוד להיות שכבת הגנה.

גלוון חם VS גלוון קר: מהם ההבדלים?

תהליך הגלוון החם מתבצע באמצעות טבילת המתכת במעין אמבטיה של אבץ נוזלי בטמפרטורה של 460 מעלות צלזיוס. בשיטה זו, המתכת מקבלת ציפוי אבץ חזק ועמיד, בעובי של 80 עד 100 מיקרון.

שיטת הגלוון החם היא שיטה שמייצרת למתכת כיסוי מלא והגנה טובה מאוד, אך יש לה גם חיסרון בולט והוא האסתטיקה. במסגרת הגלוון, נוצרות גבשושיות קטנות שמחייבות תהליך של ליטוש וחימום נוסף, שיחזיק את הגימור החלק המקורי למתכת.

חשוב לקחת בחשבון את הטמפרטורה הגבוהה שעלולה לגרום לעיוותים בברזל ולכן, השיטה הזו מתאימה למתכות עבות במיוחד שיכולות להתמודד עם החום הגבוה.

בשונה מתהליך הגלוון החם, בתהליך הגלוון הקר מקבלת המתכת שכבת הגנה אחרת, שמיוצרת מחוטי אבץ מיוחדים הנצמדים אליה באמצעות אקדח התזה מותאם או תרסיס המכסה את המשטח.

החסרונות הבולטים של הגלוון הקר מצויים בחוסר הדיוק ובכיסוי הדק שמתקבל (עובי הכיסוי הוא 15 מיקרון בלבד).

מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים את תהליך הגלוון?

כאמור, תהליך הגלוון מתאים לכלל סוגי המתכת והברזל. אולם, לפני שמתחילים את התהליך חשוב לבדוק את סוג האלמנט.

כך לדוגמה, אם רוצים לגלוון אלמנט חלול כמו צינור מתכת או פרופילים של חלונות מרובעים, חייבים לוודא שיש חורים שמאפשרים כניסה ויציאה של אוויר. אחרת, החומר יכול להתפוצץ.

יצירת החורים באלמנטים השונים, תבטיח את הכיסוי המלא של האבץ גם בחללים הפנימיים והפחות חשופים. 

השיטות הקלות והזולות יותר ליישום: גלוון באמצעות ריסוס או צביעה

מלבד הגלוון החם או הגלוון הקר, ישנן שתי שיטות עבודה נוספות שהופכות את התהליך לקל יותר ליישום ולזול יותר: גלוון שמבוצע בריסוס או גלוון בצביעה.

גלוון בצביעה או בריסוס, הם תהליכים שכוללים בתוכם צבע בעל ריכוז גבוה של אבץ וכימיקלים, חומרי הרטבה מתאימים וחומרי הדבקה.

הצבעים והתרסיס מגיעים בטמפרטורה מתאימה לשימוש (ללא צורך בחימום מקדים) ומעניקים גם הם הגנה קתודית (שיטה לעצירת הליך החלודה) טובה. הם זולים יותר מהשיטות האחרות וקלים ליישום.

בשונה מהגלוון החם והגלוון הקר, אין צורך בהכשרה מקצועית עבור יישום הצבע או התרסיס. כמו כן, אין צורך בשליחת הברזל למפעל ייעודי וניתן לבצע זאת בצורה עצמאית.

השיטות מתאימות לגלוון של שטחים קטנים או מוצרי פלדה שעברו ריתוך. בנוסף, ניתן להשתמש בשיטות אלה עבור חידוש של גלוון ישן.

גרים בסביבה לחה? וודאו שיש לברזל ציפוי מתאים

החשיבות של גלוון הולכת וגדלה באזורים עם תנאי לחות גבוהים במיוחד, כמו למשל אזורים הקרובים לקו החוף. שם, החשיבות לשכבת הגנה לברזל גדולה יותר. שם, אגב, לא מספיק להשקיע בהליך גלוון, אלא להקפיד על תחזוקה שוטפת שלו, שכן הבלאי של מתכות באזורים לחים הוא מוגבר במיוחד. דבר שיכול לפגוע ביציבות של מתכות אלו.

האבץ שמכסה את הברזל מתכלה בקצב גבוה יותר בסביבות מגורים לחות במיוחד והדרך לשמר אותו היא בעזרת ציפוי של צבע אפוקסי או צבע מסוג פוליאוריתן. אלו, מעניקים שכבת הגנה כפולה. ההגנה היא לא רק מפני לחות ולחלודה, אלא גם הגנה מפני שריטות.

שכבת כפולה זו, עוזרת לשמר את תהליכי הגלוון שנעשים במתכות ובברזלים השונים, כך שאם שכבת הגלוון הראשונה נפגעת, השכבה הנוספת תצליח לספק הגנה זמנית, עד שנחדש אותה.

גלוון ברזל הלכה למעשה: מה כולל התהליך?

תהליך הגלוון נעשה במפעל ייעודי ובשלושה שלבים: ניקוי המתכת, צריבת המתכת והדבקת האבץ. שלב ניקוי המתכת הוא שלב חשוב, שבו המתכת עוברת ניקוי יסודי שמסיר את כל השומן והחלודה הקיימים עליה.

רק לאחר ניקוי יסודי של המשטח ניתן יהיה לעבור לשלב השני של צריבת המתכת באמצעות חומצה שבעזרתה, האבץ יכול להיאחז בצורה הרמטית וחזקה.

לבסוף, אחרי שהמתכת נקייה וחלקה היא מקבלת את שכבת ציפוי האבץ שהופכת אותה לחזקה, עמידה וחסינה נגד הצטברות של חלודה ושומנים עתידיים.

זקוקים למסגר? לבעל מקצוע בפיקוח שלנו לחצו כאן

למדריכים נוספים בתחום לחצו כאן

מחירון מסגריות

המחירים כוללים מע”מ

הגבהת מעקה במרפסת: כל מה שצריך לדעת

צריכים הגבהת מעקה במרפסת? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מתי צריך הגבהת מעקה במרפסת, איך מתנהלים מול המסגר וכמה עולה הגבהת מעקה במרפסת? כל התשובות בפנים.

התקנת מעקה מברזל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת מעקה? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול המסגר לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מעקה? כל התשובות בפנים.

התקנת שער כניסה לבית: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת שער כניסה לבית? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מסגר, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה התקנת שער כניסה לבית? כל התשובות לפניכם.

התקנת גדר מברזל בבית: כל מה שחשוב לדעת

צריכים להתקין גדר מברזל בבית? אנחנו כאן על מנת ללוות אתכם לאורך כל התהליך, לעזור לכם לבחור את הגדר המתאימה ולהתנהל נכון מול המסגר שיבצע עבורכם את העבודה.

לכל התקלות ועבודות

arrow