מה חשוב לדעת על בניית תשתית ועל התקנת דק?

בגינה, במרפסת, מסביב לבריכה ואפילו בתוך הבית. הדרישה לדק רק הולכת ועולה. נדמה שאין סוף למקומות אליהם הדק יכול להתאים, אבל איך אפשר להתאים את החצר או המרפסת שלך להתקנת הדק, ואיך כל זה משפיע על עלות העבודה?

עוד במדריך
האם אפשר לבנות דק בכל גינה ובכל מרפסת? איך בונים תשתית לדק? איך מתקין דקים מקצועי יבנה את הדק על התשתית? אילו גורמים נוספים יכולים להשפיע על עלות ההתקנה?

כשחושבים על דק חושבים לרוב על המראה של לוחות העץ, על עיטורים מעוצבים, על גובה הדק, על שילוב אלמנטים נוספים כמו במה, על שערים מיוחדים וכולי. על נושא התשתית המתאימה לדק ועל ההבדל בין סוגי המשטחים להם הדק מיועד - חושבים קצת פחות.

הכנת תשתית לדק היא אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר בעבודת התקנת הדק, והיא יכולה לייקר את עלות העבודה, לפעמים גם התייקרות משמעותית. אז מה חשוב לדעת על תשתית מתאימה לדק, איך מתקין דקים מקצועי יבצע את העבודה, ואילו גורמים נוספים יכולים להשפיע על עלות התקנת הדק?

האם אפשר לבנות דק בכל גינה ובכל מרפסת?

התשובה הקצרה היא - כן. בכל גינה ובכל מרפסת אפשר לבנות דק, אבל לא כל דק מתאים לכל גינה או לכל מרפסת. מה זה בעצם אומר? כדי לדעת איך להתאים את הדק לגינה שלך, ורגע לפני שנכנסים לעובי הקורה, צריך לדעת איזה דק מתאים לאדמה או לסוג המשטח בחצר שלך.

איך בונים תשתית לדק?

דק מורכב מקורות עץ (או עץ סינטטי) המקובעות זו לזו ולאדמה. נשמע פשוט, אבל כדי שהעסק הזה יוכל להחזיק מעמד, לשאת משקלים כבדים, לעמוד בפני רוחות, גשמים ונזקי מזג אוויר אחרים, הוא צריך תשתית מתאימה, ותשתית מתחילה בהנחת יסודות. באופן כללי, יצירת תשתית על אדמה לטובת התקנת הדק, תהיה יקרה יותר מהתקנת דק על תשתית מוכנה.

הנחת יסודות על אדמה

האדמה בחצר שלך אולי מצויינת לגידול תפוזים, אבל כדי לבנות דק ולקבע אותו צריך לכסות את החלק הייעודי במשטח קשה וישר. תשתית קשיחה אמורה למנוע להגן על הדק מפני תזוזות טבעיות של האדמה, מפני שקיעת אדמה, מפני סחף ומפני נזקי מזג אוויר אחרים. 

מתקין דקים מקצועי יחפור בורות בעומק של 50 ס"מ באדמה, במרווחים מתאימים לפיזור המשקל על קורות הדק (בהתאם לסוג הקורות ולהוראות היצרן). לאחר מכן (לפני שלב מילוי הבטון) מתקין הדק יצפה את האדמה בזפת קרה לשמירה על העץ מפני ריקבון. אחרי שלב הזיפות, המתקין ימלא את הבור בבטון.

הנחת יסודות על משטח קשה

יש לך כבר משטח קשה (בטון או ריצוף) באזור בו אמור להיבנות הדק? מעולה. כל מה שצריך עכשיו כדי שתשתית הדק תהיה מוכנה וראויה לשימוש, זה להציב את היסודות על גבי המשטח הקשה ולבנות את הדק מעל ליסודות. 

את היסודות, 'הרגליים', יש לקבע למשטח הקשה בעזרת בטון, במרווחים של חצי מטר עד 70 ס"מ, תלוי במשקל אותו הדק צפוי לשאת. ניקוז מים מהמשטח הוא קריטי לשמירה על תשתית הדק ועל הדק עצמו. הצטברות מים יכולה לגרום לנזקים כמו עיוות הדק.

איך מתקין דקים מקצועי יבנה את הדק על התשתית?

לאחר הנחת תשתית מתאימה, ולאחר בחירת לוחות העץ (או הלוחות הסינטטיים) המתאימים לגינה או למרפסת שלך, מתקין דק מקצועי יכול בעצם להתחיל בהתקנת הדק עצמו. מתקין הדק יקפיד על חיבור ישר של קורות הדק, יבצע קידוח בהתאם לסוג הקורה ויתאים את הברגים לסוג העץ. 

אחד השלבים החשובים לפני הרכבת הדק, הוא קדיחת חריצים קטנים למניעת 'התפוצצות' שעלולה להתרחש בקורות העץ בעת התקנת הברגים. מתקין מקצועי ישמור תמיד מרווח שווה של כ-4 מ"מ בין הקורות, מרווח המאפשר לסוגי העצים השונים להתרחב (תהליך טבעי שקורה עם השנים).

אילו גורמים נוספים יכולים להשפיע על עלות ההתקנה?

כדי לדעת כמה עולה התקנת דק, אפשר להיכנס למחירון המומלץ של המקצוענים >>

מעבר למחיר לוחות הדק, שנקבעים לפי סוג העץ ולפי רמת העמידות שלו (רמת עמידות סטנדרטית בארץ היא רמה - 5, שהסקאלה נעה בין 1 נמוך ל - 7 גבוה). מה שיכול להשפיע על שינויים בעלות העבודה הם הגורמים הבאים:

1. מורכבות לוגיסטית: שימוש באמצעים כמו מנוף לשינוע לוחות הדק והציוד לדירה בקומה גבוהה, יכול כמובן לייקר את עלות העבודה כולה, ואפילו לייקר אותה בצורה משמעותית. מדובר בפעולות לוגיסטיות שמצריכות זמן רב והשכרת ציוד שבעל המקצוע לא משתמש בו בכל יום, ועל כן צפויות עלויות נוספות.

2. הגבהת הדק: כדי לייצר מרווח של 15 ס"מ בין גובה הדק לגובה הסופי (גובה האפס של הדק צריך להיות מינימוס 10 -15) במקרים רבים יש צורך לשבור מרצפות, וליצור את המרווח הזה באופן מלאכותי. העבודה הזו היא תוספת שיכולה לייקר את עלות העבודה.

3. רמת הגימור: תוספות מיוחדות כמו במה או כניסה מעוטרת לדק, יכולות לייקר את עלות העבודה. עבודה שדורשת רמת יצירתיות גבוהה וטיפול עדין בעץ, לוקחת במקרים רבים הרבה יותר זמן, וזו הסיבה העיקרית להבדל.

לשיחת ייעוץ עם מתקין דקים מקצועי, ניתן לחייג כעת >>

מחירון דקים

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת דק? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דק, איך מתנהלים מול מתקין הדקים לפני העבודה ומה המחיר של התקנת דק? כל התשובות לפניכם.

חידוש דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים חידוש דק? הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מתי צריך לעשות חידוש דק ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הדקים וכמה עולה חידוש דק? כל התשובות לפניכם.

התקנת פרקט: כל מה שחשוב לדעת

רוצים להתקין פרקט מעץ או פרקט למינציה? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. איך בוחרים פרקט, מה חשוב לבדוק עם מתקין הפרקטים וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

חידוש פרקט עץ: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לחידוש פרקט מעץ? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם. מתי צריך לעשות חידוש פרקט ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הפרקטים וכמה עולה חידוש פרקט? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow