צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  המדריך המלא להרחקת יונים
 

המדריך המלא להרחקת יונים

רעש, לכלוך ואפילו מחלות, כל אלה מסתתרים מאחורי המראה התמים של היונה שמקננת בחלונכם. כל השיטות להרחקת הציפור ההומה, במדריך הבא.
מאת: ארז פולק    עודכן: 01/11/2018 14:47:56
עוד בכתבה:

היחס שלנו כלפיי היונה הוא יחס מורכב. מצד אחד, כולנו חונכנו לרגליי סיפור תיבת נוח וסמליות הגדולה כל כך שקיבלה היונה בסיפור, וכולנו מתרשמים מכמויות היונים שצובעות את כיכרות אירופה הגדולות בצבעים מיוחדים.

 

מצד שני, שיחת נפש אחת של שתי יונים על אדן החלון בחמש וחצי בבוקר, בנוסף ללכלוך, ללשלשת, ולקרציות שהיונים מביאות אתן, שמות את הסימפטיה לציפור ההומה בפרופורציה.


האינטליגנציה המפותחת של היונה, והצורך הבסיסי שלה בקינון, הופכים את ההתמודדות עם היונה למאבק מוחות של ממש.

 

היא תמצא מקום להקמת קן, כל עוד יש לה גודל משטח מינימאלי שמאפשר זאת. יש לא מעט שיטות, מסורתיות ומודרניות, להרחקת יונים.

 

גם אם נדמה כי מדובר במטרד סביל, וגם אם הרעש והריח לא מפריע לכם, דעו שיונה שמקננת על אדן חלונכם יכולה להוות סכנה בריאותית של ממש.


למה בכלל להרחיק את היונה?

אם הרעש והסירחון לא מספיקים, היונה נושאת עמה מחלות רבות. בני האדם חשופים לכל אחת מהמחלות אותן נושאת היונה, כולל פגיעה במערכת החיסונית, דלקת כרום המוח, דלקת ריאות, שלשולים ועוד.

 

הקרציונים, שהן בעצם קרציות היונים, חודרות את חלונות הבית בקלות גם אם הם סגורים, מתפשטות ברחבי הבית בהמוניהם מבלי שניתן להבחין בהן עקב גודלן הזעיר, ועוקצות ללא רחם.

 

במקרה של מכת קרציות יונים, רק מדביר מקצועי יוכל לתת מענה, מה גם שהדברת הקרציונים ללא הרחקת היונים תהיה חסרת תועלת מאחר והתופעה פשוט תחזור על עצמה.

 

בנוסף למחלות ולקרציות היונים, הלשלשת של היונה פוגעת לאורך זמן גם במתכות וגורמת להן להתכלות (לכן חשוב גם לנקות את לשלשת היונים מהרכב).


כך תרחיקו יונים באמצעות רשת

רשת נגד יונים אינה פוגעת ביונים, אלא מהווה מכשול משמעותי שמונע מהיונה להקים קן במובלעת מסוימת של מבנה. לצורך העניין, התקנת רשת למסתור כביסה תהיה אפקטיבית במיוחד.

 

מסתור הכביסה הוא מיקום מועדף במיוחד על היונים, ותחימתו בעזרת רשת הרחקה מקצועית לא יאפשר ליונה להיכנס למובלעת, ואפילו לא לעמוד בנוחות.

 

היונה תבין שאין זה מיקום אופטימלי לקינון, והיא תעבור ליעד הפוטנציאלי הבא.

 

בבחירת הרשת יש להתייחס לסוג הרשת ולסוג המסגרת שלה. ישנן רשתות מניילון ורשתות מפוליאתילן בגדלים שונים, בצבעים שונים, ברמת עמידות שונה, כולל רשתות עמידות בפני קרני השמש.

 

רשת הפוליאתילן היא הרשת העמידה והחזקה ביותר מבין הרשתות הקיימות. בנוגע למסגרת אין המלצה חד משמעית, והתאמתה תלויה בתנאי השטח, בגודל הרשת הרצויה ועוד, כך שמומלץ להתייעץ בנושא עם בעל מקצוע.

 

בהתקנת רשת להרחקת יונים יש להתחשב בצרכי החלל המרושת, בכמות היונים, במכשולים, והכל תוך נקיטת משנה זהירות על מנת למנוע פגיעה בבניין.

 

לעיתים אף יהיה צורך בציוד סנפלינג על מנת להתקין את הרשת, כך שמדביר מקצועי יוכל להתאים את הרשת עבורכם ולבצע את העבודה בצורה הטובה והיעילה ביותר.


כך תרחיקו יונים באמצעות דוקרנים

עיקרון הרחקת היונים בעזרת דוקרנים מבוסס על כך שיונים אינן מסוגלות לעמוד על משטח לא יציב.

 

הדוקרנים אינם דומים לדוקרני הכביש, ומטרתם איננה לפנצ'ר את היונים, אלא לגרום להם לאי נוחות בלבד. ברגע שהיונה לא מסוגלת להתמקם בשטח מישורי ויציב, היא תעבור הלאה את היעד הפוטנציאלי הבא.

 

ישנם דוקרנים מנירוסטה, מאלומיניום, מפלסטיק, מסיליקון ומחומרים נוספים. התקנת הדוקרנים בשטח צר מתבצעת בצורת האות N, בעוד שבשטח רחב יותר היא תתבצע בצורה האות W.

 

דוקרנים מנירוסטה הם הפופולאריים ביותר, הם הקלים ביותר להתקנה ורוב בעלי המקצוע מספקים אחריות של עשר שנים על התקנתם.

 

הדוקרנים הם פתרון הומני ויעיל שאינו פוגע ביונה, אך התקנה לא מקצועית של הדוקרנים תותיר מרווחים בהם היונים העקשניות ימצאו מקום מספק לקינון.

 

מדביר מקצועי שמתמחה בהרחקת יונים יתכנן ויתקין את הדוקרנים, כך שיונים כבר לא יטרידו אתכם.
האם אפשר להפחיד את היונה?

הגישה המסורתית להרחקת יונים טוענת כי ניתן להרחיק אותן באמצעים וויזואליים. לא קיימת שום הוכחה מדעית כי השיטות הללו אכן משפיעות על היונים, אבל אם אתם מעוניינים לנסות ולהרחיק את היונים בעצמכם ובדרך ירוקה, אלו הן הדרכים:

 

דחליל – הדחליל הוא סמל, הוא מוטיב סיפורי רב זכויות, הוא מטאפורה נהדרת, אבל יעילותו בכל הנוגע להרחקת ציפורים בכלל ולהרחקת יונים בפרט, שנויה במחלוקת.

 

הדחלילים שמיועדים להרחקת יונים הם בדמות עופות דורסים שאמורות להפחיד את היונים. הם מוצבים בשטחים גדולים כמו גגות משותפים, ואמורים להטיל אימה על היונים.

 

אלא שהיונים מבחינות כי מדובר בתרמית די מהר, אם בכלל האמינו לה מלכתחילה.

 

מראה – דרך נוספת בה תוכלו לנסות להרחיק את היונים מחלונכם היא באמצעות מראה. המראה אמורה לשקף ליונה את עצמה, כך שהיא תחשוב שיונה אחרת כבר מקננת במקום, ותבחר לעצמה מקום אחר.

 

גם אם התאוריה הלא מוכחת הזו נכונה, והיונה אכן פוחדת מההשתקפות של עצמה.

 

הצבת מראה חיצונית לחלון מצריכה תחזוקה ותכנון נכון כך שהמראה לא תיפול ותסכן את העוברים ושבים.


יונה איננה נרתעת מההשתקפות שלה לאורך זמן
יונה איננה נרתעת מההשתקפות שלה לאורך זמן

נייר כסף – עוד תאוריה לא מאוששת היא הנחת נייר כסף על אדן החלון. נייר הכסף אמור לסנוור את היונים בעזרת קרני השמש ולהרחיק אותן, אלא שבפועל נייר הכסף מהווה בעיקר משטח נוח להחלפה כשהוא מתמלא בלכלוך ובלשלשת.

 

בקבוקי מים – מדובר בפתרון לא יעיל ומסוכן. המחשבה שהנחת בקבוקי מים על אדן החלון או על גג הבניין תגרום ליונים להתרחק היא לא רק שגויה מיסודה, אלא עלולה לגרום לנזק ואף לאסון במקרה של נפילת בקבוק המים מגובה רב ונחיתתו על רכב או חלילה על עובר אורח.

 

הדרכים היעילות והבטוחות ביותר להרחקת יונים הן הדרכים המקצועיות. מדביר מקצועי ישתמש בשיטות בדוקות, יעילות, ושאינן פוגעות ביונים, ויבטיח כי חלונות ביתכם יהיו נקיים מלכלוך, מרעש וממחלות.


אילו שיטות הרחקה נוספות קיימות?

אמנם התקנת רשת והתקנת דוקרנים הן השיטות היעילות ביותר להרחקת יונים, אך ישנן דרכים נוספות עם יתרונות וחסרונות לעומת שיטות אלה.

 

סליל קפיצי – ייעודו של הסליל הוא להוות מכשול מפריע ליונים. אם אתם חוששים שילדיכם ידקרו מהדוקרנים, הרחקת יונים עם סליל קפיצי ייתן לכם מענה ממנו תוכלו להיות רגועים.

 

הוא מיוצר מפלדת אל חלד המוגנת מקורוזיה ורוחבו הסטנדרטי הוא 100 מ"מ. ניתן להניח אותו על מעקות, קורות, שלטים, גגות, אדני חלונות, מרפסות ומזגנים.

 

התקנת הסליל מורכבת יותר מהתקנת דוקרנים, והוא איננו מונע את קינון היונים, אלא רק מפריע למנוחתן. לעיתים רחוקות הקפיץ עשוי לפגוע ביונה שעלולה להיתקע בו, ואף לגרום למותה.


מלכודת יונים – מדובר בכלוב גדול עם פיתיון בצורת מזון ומים. ברגע שהיונה נכנסת אל תוך הכלוב היא לא יכולה לצאת ממנו.

 

הבעייתיות בכל נושא המלכודות הוא עצם המשיכה של היונה אל אזור ביתכם, הקצת האיטי בו תצליחו להפחית את כמות היונים שמגיעות לביקור ממושך.

 

אלא שמדובר בפרוצדורה ארוכה ומעיקה, שמצריכה מכם התעסקות מתמדת של הרחקה של כל יונה שנתפסה במלכודת.

 

דבק נגד יונים – תפקידו של הדבק הוא לגרום ליונה לאי נוחות, כך שהיא לא תרצה להקים קן במקום בו הדבק מרוח.

 

יעילות החומר היא נמוכה, שכן היונים חוזרות מהר מאוד למקום, ובעיקשותן מנסות להקים מחדש את הקן.

 

הרחקת באמצעים אלקטרוניים – מדובר במכשיר שמשדר בתדר שאמור להפריע ליונים ולהרחיק אותן, אלא שהיונים מפתחות מהר מאוד יכולת הסתגלות לצלילים הללו. במקרים מסוימים יונים קיננו למרבה האירוניה על המכשיר עצמו.

המדריך המלא להדברת נמלים בבית
המדריך המלא להדברת נמלים בבית
אחריות על הדברה: מה כדאי לדעת וממה להיזהר?
אחריות על הדברה: מה כדאי לדעת וממה להיזהר?
רישיון מדביר: ההבדל בין מקצוען לחובבן
רישיון מדביר: ההבדל בין מקצוען לחובבן
הדברה ירוקה – יש דבר כזה?
הדברה ירוקה – יש דבר כזה?


זקוקים להדברה? הדברה

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X