צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  הדברה  >  מאמרים בנושא הדברה  >  מכת מדינה? ייתכן ונמצא פתרון לרוצחת
 

מכת מדינה? ייתכן ונמצא פתרון לרוצחת

כאילו ולא חסרים לנו איומים או חסרות לנו מלחמות להילחם, בשנים האחרונות נוספה לנו מלחמה מסוג אחר לגמרי – המלחמה בחדקונית הדקל.
מאת:     עודכן: 01/08/2017 17:22:50

מומחים רבים  ניסו להבין מה תוקף את עצי הדקל שכל כך מאפיינים את אזורינו? החל משנת 1999 החלו מגיעים דיווחים על תמותת עצים באזורי גידול של זני הדקל השונים, בערבה ובבקעת הירדן עד להתערבות של  משרד החקלאות בנושא והעלאת המושג חדקונית הדקל האדומה לסדר היום. בשנת 2009 נדמה היה שהתפשטותה מתחדשת עם דיווחים חדשים על הימצאותה, הפעם בצפון הארץ.


עוד בכתבה:

לפני כשנתיים היה זה ח"כ לשעבר ניצן הורוביץ שטען כי משרד החקלאות לא עושה די בטיפול בנושא וקיים חשש להתפשטות החיפושית גם לערי המרכז תוך סיכון חיי אדם נוכח העובדה כי עצים מתים עלולים לקרוס במקומות מיושבים.


חדקונית הדקל – פרופיל

חדקונית הדקל האדומה זה שמו המלא של החרק שמקורו בדרום מזרח אסיה, שמה המדעי הלטיני הוא RHYNCHOPHORUS FERRUGINEUS. החדקונית היא חרק ממשפחת החיפושיות אשר מאופיינת בצבע ראש אדום עם נקודות שחורות וגוף ארגמני, היא בעלת שני מחושים ארוכים וקרן (דמוית קרנף ומכאן גם מקור שמה), אורכה יכול להגיע עד ל 4 ס"מ. נקבת החדקונית מטילה ביצים מהם בוקעים זחלים גדולי מימדים באורך של עד 5 ס"מ, כך מתחיל תהליך ההמתה של העץ.

החדקונית מתעופפת אל צמרות הדקלים ושם מבססת את ביתה, פנים הגזע הרך משמש לה כמצע לגידול ביצים (כ- 200 בכל השרצה), אלו בוקעות ומתוכם יוצאים זחלים אשר ניזונים מסיבי העץ הרכים עד שהם בעצם הורגים את העץ מבפנים כך שקשה לשים לב לתהליך.

 

חדקונית הדקל האדומה וזחל שלהנעים (לא) להכיר 


דרכי התמודדות עד היום

בישראל ישנן שתי שיטות נפוצות המתמקדות הן במניעה והן בטיפול בבעיית החדקונית:

  • מניעה – הצבת מלכודות: הצבת המלכודות נועדה בעיקר על מנת לנטר, ולצמצם את אוכלוסיית החדקונית (בעיקר את הנקבות) תוך הצבת מלכודות עם חומרים אורגניים. המטרה היא לפתות את החיפושית להיכנס פנימה עוד לפני ההתבססות בעצים, זאת ללא אפשרות לצאת, בדומה למלכודות זבובים.
  • טיפול נגד – הגמעה: דרך הפעולה הנקראת הגמעה היא בעצם טיפול כימי שנועד להשמיד חיפושיות וזחלים שכבר השתלטו על העץ ׁ(בדקלי נוי בלבד). בתהליך זה מוזרק חומר כימי אל צמרות העצים כדי שיחלחל מטה ויפגע בזחלים ובחיפושיות במרכז העץ, טיפול זה נמצא יעיל אך עלותו גבוהה – כ 300 ₪ לכל עץ.

הטיפולים הנפוצים הללו אינם יכולים להבטיח את היכחדותה של החיפושית וחזרתה אל העץ. בעוד שהחקלאים יכולים לבצע ניטור והדברה קבועים, במגזר הפרטי ישנה בעיה חמורה של זיהוי, מניעה וטיפול מבעוד מועד. חשוב לציין כי עץ נגוע אשר נמצא בשטח פרטי יהיה באחריות בעליו בלבד, אם ההדברה ו/או הפינוי של העץ הנגוע תבוצע על ידי העירייה, סכום התשלום יגבה מבעלי השטח.   

 

עץ נגוע בחדקונית הדקלתחילתו של הסוף לדקל הנגוע, ניתן לראות את העלים היבשים והשמוטים


האם נמצאה פריצת דרך?

בכתבתה של אילנה קוריאל (18.03.17) פורסם ייתכן ונמצא פתרון להרחקת החדקונית וזאת על ידי הדברה ירוקה. מהות תהליך ההדברה הירוקה הוא לעשות שימוש בחומרים מן הטבע ולגרום לתהליך ההדברה להתרחש מעצמו על ידי מציאת אויבים טבעיים לכל מזיק, כמו שמאמצים חתול כדי להילחם במכת עכברים בבית. כך מצאו שתי חוקרות ממכון וולקני הישראלי, פטריה הנלחמת בחדקונית על ידי גרימת התפרצות מגיפה קטלנית במקום מושבם על העץ. הפטריות תוקפות את החדקונית ובעצם ממיתות אותה מבפנים, הפטריות הללו בטוחות לאדם וכאשר הם משתלטות על החדקונית הם מתייבשות ומתאבקות ברוח. המטרה של החוקרות היא לגרום למגיפה בקרב החדקוניות כדי למדוד את השפעת הפטריות ובתקווה לראות תוצאות במהרה. 

 

חדקוניות אוכלות הגיע הזמן לשים להם סוף.

 

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 

חומרי הדברה: מסוכנים לשימוש- מותרים לקנייה

תראו מי בא לבקר: מזיקים של חורף

הדברה או מניעה

חומרי הדברה וסכנותיהם


זקוקים להדברה? הדברה

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X