צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  מכת מדינה? כך תתמודדו עם חדקונית הדקל
 

מכת מדינה? כך תתמודדו עם חדקונית הדקל

כאילו ולא חסרים לנו איומים או חסרות לנו מלחמות להילחם, בשנים האחרונות נוספה לנו מלחמה מסוג אחר לגמרי – המלחמה בחדקונית הדקל.
מאת:     עודכן: 02/01/2018 13:14:41
עוד בכתבה:

החל משנת 1999 החלו מגיעים דיווחים על תמותת עצים באזורי גידול של זני הדקל השונים. בשנת 2009 נדמה היה שהתפשטותה מתחדשת עם דיווחים חדשים על הימצאותה, הפעם בצפון הארץ.


לפני כשנתיים היה זה ח"כ לשעבר ניצן הורוביץ שטען כי משרד החקלאות לא עושה די בטיפול בנושא וקיים חשש להתפשטות החיפושית גם לערי המרכז תוך סיכון חיי אדם נוכח העובדה כי עצים מתים עלולים לקרוס במקומות מיושבים.


מה זו חדקונית הדקל?

החדקונית היא חרק ממשפחת החיפושיות אשר מאופיינת בצבע ראש אדום עם נקודות שחורות וגוף ארגמני, היא בעלת שני מחושים ארוכים וקרן (דמוית קרנף ומכאן גם מקור שמה), אורכה יכול להגיע עד ל 4 ס"מ. נקבת החדקונית מטילה ביצים מהם בוקעים זחלים גדולי מימדים באורך של עד 5 ס"מ, כך מתחיל תהליך ההמתה של העץ.

 

החדקונית מתעופפת אל צמרות הדקלים ושם מבססת את ביתה, פנים הגזע הרך משמש לה כמצע לגידול ביצים (כ- 200 בכל השרצה), אלו בוקעות ומתוכם יוצאים זחלים אשר ניזונים מסיבי העץ הרכים עד שהם בעצם הורגים את העץ מבפנים כך שקשה לשים לב לתהליך.


תחילתו של הסוף לדקל הנגוע
תחילתו של הסוף לדקל הנגוע

מה היו דרכי התמודדות עד היום?

מניעה – הצבת מלכודות: הצבת המלכודות נועדה בעיקר על מנת לנטר, ולצמצם את אוכלוסיית החדקונית (בעיקר את הנקבות) תוך הצבת מלכודות עם חומרים אורגניים. המטרה היא לפתות את החיפושית להיכנס פנימה עוד לפני ההתבססות בעצים, זאת ללא אפשרות לצאת, בדומה למלכודות זבובים.

 

טיפול נגד – הגמעה: דרך הפעולה הנקראת הגמעה היא בעצם טיפול כימי שנועד להשמיד חיפושיות וזחלים שכבר השתלטו על העץ ׁ(בדקלי נוי בלבד). בתהליך זה מוזרק חומר כימי אל צמרות העצים כדי שיחלחל מטה ויפגע בזחלים ובחיפושיות במרכז העץ, טיפול זה נמצא יעיל אך עלותו גבוהה – כ 300 ₪ לכל עץ.

 

הטיפולים הנפוצים הללו אינם יכולים להבטיח את היכחדותה של החיפושית וחזרתה אל העץ. בעוד שהחקלאים יכולים לבצע ניטור והדברה קבועים, במגזר הפרטי ישנה בעיה חמורה של זיהוי, מניעה וטיפול מבעוד מועד. חשוב לציין כי עץ נגוע אשר נמצא בשטח פרטי יהיה באחריות בעליו בלבד.


האם נמצאה פריצת דרך?

בכתבתה של אילנה קוריאל (18.03.17) פורסם שייתכן ונמצא פתרון להרחקת החדקונית וזאת על ידי הדברה ירוקה. מהות תהליך ההדברה הירוקה הוא לעשות שימוש בחומרים מן הטבע ולגרום לתהליך ההדברה להתרחש מעצמו על ידי מציאת אויבים טבעיים לכל מזיק, כמו שמאמצים חתול כדי להילחם במכת עכברים בבית.

 

שתי חוקרות ממכון וולקני הישראלי מצאו פטריה הנלחמת בחדקונית על ידי גרימת התפרצות מגיפה קטלנית במקום מושבם על העץ. הפטריות תוקפות את החדקונית ובעצם ממיתות אותה מבפנים, הפטריות הללו בטוחות לאדם וכאשר הם משתלטות על החדקונית הם מתייבשות ומתאבקות ברוח. המטרה של החוקרות היא לגרום למגיפה בקרב החדקוניות כדי למדוד את השפעת הפטריות ובתקווה לראות תוצאות במהרה.

חומרי הדברה: מסוכנים לשימוש- מותרים לקנייה
חומרי הדברה: מסוכנים לשימוש- מותרים לקנייה
תראו מי בא לבקר: מזיקים של חורף
תראו מי בא לבקר: מזיקים של חורף
הדברה או מניעה
הדברה או מניעה
חומרי הדברה וסכנותיהם
חומרי הדברה וסכנותיהם


זקוקים להדברה? הדברה

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X