התקנת גג רעפים: כל מה שחשוב לדעת

גג רעפים חדש דורש תכנון מוקפד של אדריכל ושלבי בנייה מסודרים. מהן היתרונות שלו על פני גגות אחרים ואילו תוספות חשובות מומלץ לבדוק לפני ההתקנה? כל התשובות במדריך הבא.

עוד במדריך
מהו גג רעפים? אילו סוגי רעפים קיימים? מהם היתרונות בהתקנת גג רעפים? מה חשוב לדעת לפני התקנת גג רעפים? איך גגן יתקין גג רעפים חדש? אילו תוספות כדאי לקחת בחשבון?

גג רעפים הוא הגג הנפוץ והמומלץ ביותר בקרב בעלי המקצוע אך, לפני שמתחילים בבנייה כדאי לבדוק אילו סוגי רעפים קיימים, אילו מומלצים לשימוש ואילו פחות דווקא פחות?

גג רעפים יבטיח לכם שנים ארוכות של שקט נפשי ויגן עליכם מפני תנאי מזג האוויר בקיץ ובחורף. איך גגן מקצועי יבצע את ההתקנה ואילו תוספות צריך לקחת בחשבון? כל התשובות. 

מהו גג רעפים?

גג רעפים הוא הנפוץ ביותר בשוק ועשוי מרעפים חזקים שמונעים חדירה של מים, חום וקור למבנה. שיטת הבנייה ברעפים קיימת כבר מלפני 4,000 שנה ועדיין נחשבת לשיטה היעילה והמומלצת ביותר ברחבי העולם. בניית גגות רעפים במדינות חמות מוכיחה את יעילותם של הרעפים בבידוד התרמי שלהם וכתורמים המרכזיים לאווירה הנעימה בבית בעומסי קור וחום. 

אילו סוגי רעפים קיימים?

יש סוגים שונים של רעפים המתאימים לבניית גג, הבחירה היא שלכם ובהתאם לצרכים שלכם:
רעפי החרס: הסוג המוכר והנפוץ ביותר. רעפים אלה, מגיעים עם שיפוע של 35% וכך, הופכים לרעפים האולטימטיביים ביותר בענף בניית הגגות. 
רעפי חרס פורטוגזים: רעפים שדורשים עבודה מדויקת יותר בעת הנחתם על הגג ולכן, יהיו ככל הנראה גם יקרים יותר.
רעפי בטון: סוג נוסף של רעפים מוכרים שנמצאים בשימוש גבוה יחסית, עשויים מ- 100% בטון. נחשבים חזקים יותר ובעלי מגוון צבעים אך, אורך החיים שלהם קצר ביחסית לרעפי החרס ולכן, לא תמיד יהיו מומלצים ביותר לשימוש. 
רעפי דמוי צפחה: רעפים המדמים בנראות שלהם קשקשים של דג וכך מעניקים עיצוב ייחודי לגג. גם רעפים אלה נחשבים יקרים יותר לעומת שאר סוגי הרעפים. 
רעפי רב רעף: רעפים שנראים כמו רעף אחד ארוך ובתוכו מתחברים מספר רב של רעפים קטנים, עשויים מתכת עם ציפוי אקרילי וגרגרי קוורץ. 
רעפי אונדולין או שינגלס: רעפים ביטומניים קלים העשויים ממספר חומרים ממוחזרים שיוצקו יחד, בצבע שרף. 

כדאי לדעת: תוספת חשובה לכל סוג של רעפים שתבחרו הוא הרעף הרוכב שתפקידו לסגור הרמטית את קומפוזיציית הרעפים בסוף כל פאה בגג.

מהם היתרונות בהתקנת גג רעפים?

לבניית גג רעפים יתרונות רבים וחשובים ולכן, הוא נפוץ יותר והמומלץ ביותר לבנייה.

גג הרעפים הינו בעל עמידות טובה וחזקה.

הוא בעל יכולת בידוד מצויינת מפני נזקי מזג האוויר הן בחום והן בקור.

גגות הרעפים מצליחים להרחיק טוב יותר מים מסביבת הבית בגלל הקצוות הארוכים שלהם

הם עשויים ממינרלים אדמתיים ולא מכימיקלים ולכן, ניתנים למחזור לאחר הסרה שלהם מהגג.

גג רעפים צורך תחזוקה נמוכה עד אפסית (אלא אם נשברים בשל פגיעה ישירה וקשה).

הרעפים אטומים למפגעי ריקבון ולחרקים.

הרעפים חוסכים באנרגיה והמסה הכבדה של האריחים מסייעים בוויסות הטמפרטורות בתוך הבית.

אורך החיים של גג הרעפים ארוך ועומד על כ-20 שנים לפחות.

מה חשוב לדעת לפני התקנת גג רעפים?

התקנה של גג רעפים חדש היא עבודה ארוכה שמחייבת את הגגן ברישיון ובדיוק מירבי. לפני שאתם מזמינים גגן חשוב שתיקחו מספר הצעות מחיר מכמה בעלי מקצוע ולבדוק אותם היטב. במסגרת הצעת המחיר, בקשו גם ביקור מקדים בו בעל המקצוע יגיע לבדיקת שטח הגג, ימדוד אותו ויוכל להבין את גוגל העבודה, מורכבותה ובהתאם לכך, לבנות לכם הצעת מחיר מתאימה.

זמן העבודה להתקנת גג רעפים חדש אורך כשבועיים לערך ומקובל לתת אחריות לתקופה של 3 חורפים לפחות. אך, במידה ומדובר על תיקן מקומי בארגז הרוח או המרזבים, האחריות תהיה עבור חורף אחד בלבד. 

איך גגן יתקין גג רעפים חדש?

התקנה של גג רעפים חדש מחוייבת להיעשות על ידי גגן מקצועי בלבד. זוהי עבודה הכרוכה בסיכון (עלייה לגובה או נפילה) ולכן, תותקן על ידי בעל מקצוע מתאים עם רישיון. התקנת גג הרעפים דורשת תכנון מקדים, אישור של אדריכל ובנייה בשלבים מסודרים בהתאם לסוג הגג שנבחר. 

תחילה, בונים את שלד התמיכה לרעפים (קונסטרוקציה), שלרוב תהיה עשויה מעץ. עליה, מונחות הלאטות (מוטות עץ או אלומיניום). לאחר מכן, בונים מסביב לשולי הגג "ארגזי רוח" שתפקידם לספק הגנה לצידו התחתון של הגג ולמנוע חדירה של רוח, עצמים, בעלי כנף או כל דבר אחר העשוי להסב נזק לגג או לגרום למטרד. לבסוף, הגגן מניח בשורות את הרעפים (ניתן לבחור בין סוגים שונים וצבעים שונים). 

בסיום עבודת ההתקנה, חשוב לדאוג לשכבת איטום טובה ובידוד רעשים, להתקין פתרונות לאוורור ולפליטת חום שתפקידם להוציא החוצה את האוויר החם הנלכד מתחת לגג ולצנן את הטמפרטורה ולהתקין מרזבים לניקוז המים לקווי הביוב הראשיים ולמניעת נזילות ובעיות רטיבות בקירות ובתקרה.

כדאי לדעת: בגג חשוף, על שלד הגג (קונסטרוקציית העץ) להיות מאד מסיבי ועמיד על מנת לשאת את משקל הרעפים בבטיחות. ובגג לא חשוף, הקונסטרוקציה תצופה בדרך כלל בגבס או בטון ועליהם יונחו הלאטות המייצרות את התפיסה עבור רעפי הגג. 

אילו תוספות כדאי לקחת בחשבון?

גג רעפים יכול ליצור לעיתים תחושה של מחנק בעליית הגג ולכן, מעבר להתקנת הקונסטרוקציה, שכבת האיטום והבידוד והרעפים עצמם יש עוד כמה תוספות שכדאי להכיר כשבונים גג רעפים חדש.
אם תרצו לאוורר ולהעניק לעליית הגג מקור אור נוסף, תוכלו להתקין חלון. החלון הוא בעצם רעף שמתחבר לשאר הרעפים שנבנו ויש לו ראש שקוף המדמה חלון זכוכית. דרך נוספת לאוורור וסיוע בהוצאת החום שבחלל הגג בלפחות 2.5 מעלות (וגם בתוך הבית) היא התקנה של מפוח (וונטה). 

נזילה מגג רעפים: כל מה שצריך לדעת

יש לכם נזילה מגג רעפים? אתם במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון, נסביר מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים מתקן גגות, איך מתנהלים מולו וכמה זה יעלה? כל התשובות לפניכם.

החלפת רעפים בודדים: כל השלבים עד לפתרון

זקוקים להחלפת רעפים בודדים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מתי צריך להחליף רעפים, איך מתנהלים מול מתקן הגגות וכמה תעלה החלפת רעפים בודדים? כל התשובות לפניכם.

תיקון מרזב חיצוני: כל השלבים עד לפתרון

צריכים תיקון מרזב חיצוני? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם. מה עושים רגע לפני שמזמינים מתקן גגות, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה תיקון מרזב חיצוני? כל התשובות לפניכם.

החלפת גג רעפים: כל מה שצריך לדעת

צריכים החלפת גג רעפים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. איך בוחרים רעפים, איך מתנהלים מול מתקן הגגות וכמה יעלה החלפת גג רעפים? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

רעפים מחרס או בטון - מה עדיף? 
השימוש ברעפי חרם ובטון הם בסביבות ה-50-50. כלומר, 2 הסוגים הם פופולריים, חזקים מאוד ועמידים אך, רעיפי הבטון בעלי אורך חיים קצר יותר מרעפי החרס. ולכן, לרוב תהיה המלצה לשימוש ברעפי חרס שיבטיחו שנים רבות של שקט ופטור מתחזוקה. 
מהו השיפוע הנכון ביותר בגג רעפים?
משמעותו של השיפוע הוא שעל כל מטר אופקי הגג עולה לגובה של אותו אחוז. לדוגמה, , גג בשיפוע של 35 אחוז עולה לגובה של 35 ס"מ (וזה הוא השיפוע המומלץ). חשוב לשים לב שגג בעל שיפוע נמוך יהיה בעל סיכוי גדול יותר לחדירת מים ורטיבות.