הגנה מפני חום וקור: הכל על בידוד גג רעפים

זה נכון שגגות רעפים נפוצים מאוד בישראל, אך רבים אינם מודעים לחשיבותו של בידוד יעיל לגג. בידוד גגות רעפים תורם רבות לוויסות הטמפרטורה בבית לאורך כל השנה, הן בקיץ והן בחורף.

עוד במדריך
בידוד לגג רעפים: למה צריך את זה בכלל? מתי תצטרכו להתקין בידוד לגג רעפים? אך משפרים בידוד של גג הרעפים? איך מתחזקים את גג הרעפים כדי לשמור על הבידוד? כמה שנות אחריות נותנים על בידוד גג רעפים? כמה עולה לעשות בידוד לגג רעפים?

תפקידו של הבידוד לגג הרעפים הוא לווסת את הטמפרטורה, כך שאתם תוכלו להרגיש בנוח כשאתם יושבים בבית, גם בקיץ וגם בחורף.

מתי תצטרכו להתקין בידוד לגג רעפים, כמה עולה לעשות בידוד ואיך מתחזקים את הגג כדי לשמור עליו? כל התשובות.

בידוד לגג רעפים: למה צריך את זה בכלל?

נפתח בשורה התחתונה – אם הייתם סומכים על גג הרעפים שיגן עליכם מפני החום והקור, סביר להניח שהייתם בבעיה. 

אין ספק שהחשיבות של בידוד גג רעפים באה לידי ביטוי במיוחד בקיץ, בארץ חמה מאוד כמו שלנו. בתוך כך, המטרה המרכזית של הבידוד היא למנוע את כליאת החום בתוך הגג כדי שהטמפרטורה בתוך הבית לא תעלה יתר על המידה.

בקיץ החם של ישראל, הטמפרטורה בגג ללא בידוד יכולה להגיע לרמה בלתי נסבלת. החום מצטבר בתוך הגג וחודר את התקרה ומחמם את הבית. במצב כזה, לא רק שלא תוכלו לשבת בנוחות בבית, אלא תצטרכו להפעיל את המזגן על קירור במשך שעות נוספות.

כשאתם מתקינים בידוד בגג הרעפים אתם מנחיתים את הטמפרטורה הממוצעת בבית ב- 4 מעלות. זה אמנם נשמע לכם מינורי, אך לכל מעלה יש השפעה משמעותית ביותר על הטמפרטורה שתשרור בתוך הבית. אגב, זה נכון באותה מידה גם לחורף, הבידוד בגג יעלה את הטמפרטורה בבית ב- 4 מעלות, שזה ממש משמעותי.

מתי תצטרכו להתקין בידוד לגג רעפים?

באופן כללי, כל גג רעפים אמור להגיע כבר עם שכבת בידוד והפעולה הזו מתבצעת על ידי הקונסטרוקטור עוד בשלב הבנייה. מה שכן, מיותר לציין שקבלני הבנייה בישראל לא תמיד מקפידים על התקנה ראויה, זה נכון במיוחד במקרה הנוכחי שלנו, כי אנחנו מדברים ברוב המקרים על בתים שנשבנו לפני עשרות שנים. קבלני הבנייה רוצים לחסוך את הכסף שכרוך בהתקנת בידוד איכותי והם פשוט חוסכים בחומרים, כך שהיעילות שלהם מוגבלת מאוד.

אז מתי תצטרכו להתקין או לשפר את הבידוד של גג הרעפים? האמינו לנו, אתם תרגישו את זה. בקיץ לא תוכלו לשבת בסלון אם לא תדליקו את המזגן על קירור במשך כל היום, כנ"ל גם בחורף על חימום. לכן, אם אתם מחפשים כרגע בית פרטי לרכישה, במיוחד בית שנבנה לפני עשרות שנים, הקפידו לבצע בדיקה מדוקדקת של הבידוד בגג, הזמינו גגן מקצועי שיבצע את עבורכם את הבדיקה החשובה הזו.

אך משפרים בידוד של גג הרעפים?

אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שיש לכם בידוד כל שהוא כבר בגג. במצב כזה, אין טעם להחליף את הבידוד הקיים, אלא להזמין גגן מקצועי שיתקין לכם שכבת בידוד נוספת, חדשה וטובה יותר. הגגן שיגיע אליכם יבדוק את הסיטואציה בגג ובמידה והוא יוכל לעשות זאת, הוא יתקין לכם את הבידוד החדש ממש בצמוד לרעפים עצמם. זו השיטה הכי מקצועית מכייון שכך אתם יוצרים שכבת הגנה קדמית ביותר שתווסת את הטמפרטורה בכל חלל החדר.

כל מה שהגגן יצטרך לעשות זה לעלות למעלה, ממש אל תוך חלל הגג, ולהתקין את הבידוד החדש באמצעות סיכות ללייסטים של הגג. רק במקרים שבהם אין גישה או שהקונסטרוקציה הנוכחית לא מאפשרת התקנת בידוד כשכבה נוספת בצמוד לרעפים עצמם, הגגן יצטרך להתקין אותו על הרעפים.

איך מתחזקים את גג הרעפים כדי לשמור על הבידוד?

התקנת מפוח אוורור: זה נכון שבידוד איכותי יעשה עבודה טובה, אך בארץ חמה כמו שלנו גם בידוד איכותי צריך סיוע. לכן, אנחנו ממליצים לכם להתקין גם מפוח חשמלי שכל מטרתו היא לאוורר את הגג ולפלוט את האוויר החם שמצטבר בתוכו החוצה.

בנוסף לפליטה של האוויר החם החוצה, המפוח גם פולט גזים מזיקים שעשויים לפגוע בשכבת הבידוד של הגג. יש כמה סוגים של מפוחים, לא נלאה אתכם בפרטים, אך ההמלצה שלנו היא להתקין מפוח סולרי שעובד באמצעות אנרגיית השמש וחוסך בחשמל.

איטום חלל הגג: על מנת לשמור על שכבת הבידוד אתם צריכים לוודא שלא נכנסים מזיקים שונים לגג, כמו יונים או עכברים. לכן, כשהגגן מבצע עבורכם את עבודת הבידוד, דרשו ממנו לוודא שחלל הגג אטום ובמידה ויש מקומות לא אטומים, שיבצע את האיטום בעצמו.

התקנת רעפי אוורור: תפקידם של רעפין האוורור, כשמם כן הם, הוא לאפשר כניסה של אוויר אל תוך חלל הגג ולבצע סירקולציה. הם מגיעים בצורה של קשת ומאפשרים בכך סילוק של אוויר חם מחלל הגג, אמנם לא כמו מפוח חשמלי, אך בהחלט עושים את העבודה.

תחזוקה שוטפת: אם אתם מזמינים בעלי מקצוע שונים שאמורים לבצע עבודה על הגג, כמו למשל טכנאי דודי שמש או טכנאי צלחות לוויין, דרשו ממנו לבצע את העבודה בעדינות על מנת שלא לגרום נזק לשכבת הבידוד.

כמה שנות אחריות נותנים על בידוד גג רעפים?

האחריות על הבידוד נחלקת לשניים, אחריות על ההתקנה ואחריות על חומרי הבידוד. החברות היצרניות של חומרי הבידוד מעניקות אחריות על החומר עצמו, שכן הן עובדות עם חומרים שעומדים בתו התקן שמבטיח שמדובר בחומרים לא דליקים ולא רעילים.

את האחריות על העבודה עצמה אתם מקבלים מהגגן. רוב הגגנים נותנים אחריות של שנתיים על העבודה, מומלץ כמובן לסגור את זה מראש על מנת להימנע מהפתעות. אל תשכחו לבקש את כתב האחריות על העבודה בכתב, כדי שתמיד יהיה לכם למי לפנות.

חומרי הבידוד מחזיקים מעמד לאורך שנים ונוטים לייצר מעט מאוד בלאי. לכן, אם תקפידו על תחזוקה נכונה של גג הרעפים שלכם, סביר להניח שלא תצטרכו לפגוש את הגגן שלכם שוב בקרוב, לפחות לא בכל מה שקשור לאיכות הבידוד.

מכיוון שיש חשיבות מכרעת לתחזוקה של הגג על מנת לשמור על בידוד יעיל, זה הזמן לדבר על הפעולות שאתם צריכים לבצע כדי להבטיח זאת.

כמה עולה לעשות בידוד לגג רעפים?

כבר עכשיו נציין שעליכם לקחת בחשבון שלא מדובר בעבודה זול והמחיר שלה מושפע מהשטח של הגג וכמובן ממורכבות העבודה. מה שכן, אם הבידוד של הגג יהיה איכותי, אתם הולכים לחסוך לא מעט כסף בחשבון החשמל שלכם על קירור או חימום הבית באמצעות מזגנים.

בכל אופן, יש הבדל בין תמחור של בידוד גג רעפים כעבודה נפרדת ובין עבודה שמתבצעת כחלק מהתקנה של גג רעפים או אפילו החלפת רעפים. אם אתם מחליפים את גג הרעפים כולו, עלות הבידוד מוערכת בין 50-80 ש"ח למטר. תכפילו את זה בשטח של הגג ותקבלו את העלות הכוללת של העבודה. אגב, ככל ששטח הגג גדול יותר, כך מקובל שההגגן יעשה איזו שהיא הנחה ויגבה פחות כסף למטר, זה לא חוק, אבל זה מקובל בהחלט.

לעומת זאת, אם אתם מתכוונים להחליף רק את הבידוד בגג רעפים קיים, פה כבר מדובר בעבודה מורכבת יותר שהעלות שלה אפילו פי שניים למטר. הגגן יצטרך לפרק את הבידוד הקיים, ליצור הגבהות במידת הצורך ועוד.

חשוב לציין – כפי שאתם מבינים, מדובר בעבודה מורכבת שהגגן לא יוכל לתמחר עבורכם בטלפון. לכן, אנחנו ממליצים לכם להזמין את הגגן אליכם לפגישה שכל מטרתה היא הצעת מחיר מסודרת. הגגן יוכל לבחון את כל מרכיבי העבודה ולתת לכם הצעת מחיר שיעמוד מאחוריה ושלא תשתנה במהלך העבודה.

נזילה מגג רעפים: כל מה שצריך לדעת

יש לכם נזילה מגג רעפים? אתם במקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון, נסביר מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים מתקן גגות, איך מתנהלים מולו וכמה זה יעלה? כל התשובות לפניכם.

החלפת רעפים בודדים: כל השלבים עד לפתרון

זקוקים להחלפת רעפים בודדים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מתי צריך להחליף רעפים, איך מתנהלים מול מתקן הגגות וכמה תעלה החלפת רעפים בודדים? כל התשובות לפניכם.

תיקון מרזב חיצוני: כל השלבים עד לפתרון

צריכים תיקון מרזב חיצוני? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם. מה עושים רגע לפני שמזמינים מתקן גגות, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה תיקון מרזב חיצוני? כל התשובות לפניכם.

החלפת גג רעפים: כל מה שצריך לדעת

צריכים החלפת גג רעפים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. איך בוחרים רעפים, איך מתנהלים מול מתקן הגגות וכמה יעלה החלפת גג רעפים? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow