צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  טכנאי מזגנים  >  מאמרים בנושא טכנאי מזגנים  >  תקלות במזגן שאפשר לפתור לבד
 

תקלות במזגן שאפשר לפתור לבד

המזגן הפסיק לחמם? או אולי דווקא מחמם טוב אבל לא מקרר? לפני שממהרים להזמין טכנאי או לקנות חדש, יש כמה דברים שאפשר לעשות לבד
מאת:     עודכן: 02/08/2017 10:19:33
אין עוד הרבה מצבים כה מאמללים כמו להפעיל את המזגן - בשיא החורף או הקיץ - ולגלות שהוא לא עובד כראוי, או לא עובד בכלל.
 
זו, אגב, עוד אחת מהסיבות הטובות הרבות מדוע לא כדאי לכם לחכות ל"עונה החמה" אלא לבדוק את המזגן או המזגנים שלכם בעונות המעבר. בחודשי האביב והסתיו תקבלו שירות מהיר יותר, תשלמו קצת פחות על תיקון מזגן ולפעמים הרבה פחות על מזגן חדש אם יתברר שאתם זקוקים לכזה.

עוד בכתבה:
בכל אופן, אם המזגן עושה בעיות, כדאי להתחיל בלנשום עמוק ולבדוק כמה דברים בעצמכם. יכול להיות שתחסכו לעצמכם "תיקון" יקר. הטיפים שלנו יעזרו לכם, ועל הדרך תקבלו גם כמה עצות לתחזוקה שוטפת.

 


למה הוא לא עובד?

במקום להתקשר בהיסטריה לטכנאי המזגנים, כדאי להתחיל במספר בדיקות פשוטות שעשויות לחסוך לכם כסף וזמן. זה שהמזגן לא עובד כמו שצריך לא בהכרח אומר שהוא מקולקל, ואת הבדיקה הראשונית תוכלו לבצע בעצמכם.
 

המזגן לא נדלק? בשלב ראשון: תבדקו שהוא מחובר לחשמל, שהמפסק שלו (בארון החשמל) פונה כלפי מעלה, שהשלט (אם יש לכם כזה) עובד והסוללות שלו לא התרוקנו.

כן, זה נשמע קצת טיפשי אבל כל טכנאי מזגנים יאמר לכם שבהרבה מקרים בזה מסתכמת הבעיה.

באותו אופן: אם המזגן עובד אבל לא מקרר/מחמם, כדאי לבדוק שהוא על תוכנית הפעולה הנכונה.

באופן כללי יותר, מומלץ תמיד להמתין בין הכיבוי וההדלקה של מזגן מספר דקות, ולתת למזגן 10-15 דקות להגיע לשיא התפוקה שלו.  

 

 


למה המזגן מתאמץ?

כאשר נראה כאילו המזגן "מגמגם", מתאמץ או מקרר חלקית, בדרך-כלל מקור הבעיה הוא במדחס, בגז או במסנן (פילטר).

זאת, כמובן, בהנחה שתנועת האוויר לתוך המזגן והחוצה ממנה מתנהלת בחופשיות, כלומר, שפתחי היניקה ופליטת האוויר של המזגן לא חסומים - כדאי לבדוק ששום דבר לא עומד בסמוך ליחידה החיצונית וחוסם את פתח האוויר.

מדחס לא תקין עלול לא רק לגרום לפעולה לקויה של המגזן אלא גם לזהם ולבזבז חשמל. לעיתים גם לא משתלם לתקן או להחליף אותו אלא לרכוש מזגן חדש (מדחסים משופצים בדרך-כלל מגיעים בלי אחריות ונוטים להתקלקל).

חוסר בגז הוא תופעה שכיחה למדי, בעיקר אחרי מספר שנים של שימוש. אם יתברר שזה המקרה, הקפידו לבקש מטכנאי המזגנים שלא רק ימלא גז אלא גם יאתר את מקור הדליפה. לעיתים הדליפה כה קטנה שלא כדאי לאטום אותה ועדיף מבחינה כלכלית למלא גז מדי מספר שנים, לעיתים כדאי לאטום אותה - כדי שלא תצרכו לראות אותו שוב בעוד חודש-חודשיים.

הפילטר, האיטום והנזילה

מקרה של פילטר מלוכלך או סתום קל יותר לזהות ולפתור - בדרך-כלל יווצר ריח לא נעים ו/או שצליל המזגן יישמע חנוק משהו. הפתרון פשוט: מוציאים את הפילטר, שוטפים באמבטיה (זהירות, זה מלכלך), מייבשים ומחזירים. ומכאן להבא: התרגלו לחזור על סדר הפעולות הזה אחת לחודשיים לערך. 
 
פילטר סתום או צינור ניקוז מים סתום, עלולים גם להיות הגורם לנזילת מים מתמשכת ביחידות הפנימיות של מערכות מיזוג האוויר. צינור שזה עתה נסתם בדרך-כלל אפשר לפתוח בקלות: נושפים לתוכו. גם לא יותר מדי מסובך מדי להחליף לבד.
 
אגב, גם איטום לקוי של חדרי הבית הוא גורם נפוץ מאד לפעילות מזגן לקויה, והוא גם גורם לבזבוז חשמל משווע. את עונות המעבר כדאי לנצל לתיקון של בעיות כאלה, כדי שבשיא החורף או הקיץ תיהנו ממיזוג מושלם.

אם ביום חם, כשמזגן פועל בשיא העוצמה, אתם מרגישים שכשמתרחקים ממנו קצת "לא מרגישים אותו", כדאי להתחיל בלבדוק שהחלונות והדלתות סגורות ולהעביר יד או אצבע לאורך המסגרות שלהם. אם אתם מרגישים שאינם אוטמים את החדר כראוי, פנו לבעל מקצוע.
 
מד טמפרטורה על רקע שמש

 


מזמינים טכנאי מזגנים

גם כשמתברר סופית שהמזגן התקלקל, ואין ברירה אלא להזמין טכנאי מזגנים, אל תמהרו. לפני שתקראו לטכנאי שמצאתם במדריך בעלי מקצוע, כדאי לבדוק אם האחריות על המזגן או על התיקון האחרון עדיין בתוקף. תקופת האחריות המקובלת על תיקון מזגן היא 3 חודשים. האחריות על מזגנים חדשים היא לרוב כ-3 שנים.
 
הזמנתם טכנאי? תנו לו לעבוד. אם הקפדתם לבקש המלצות, והזמנתם בעל מקצוע טוב, כדאי גם לסמוך על חוות דעתו המקצועית. אם הוא אומר לכם ש"חבל לתקן", אל תמהרו להניח שהוא רוצה למכור לכם מזגן חדש - כן, הוא רוצה, אבל ייתכן שזה באמת ישתלם לכם.
 
מזגנים ישנים מחזיקים לפעמים הרבה שנים כשהם תקינים, אבל יש מקרים בהם הם עלולים להיות רעים לבריאות, לסביבה ולכיס. היעזרו עצות טכנאי המזגנים במה שקשור למיקום וסוג המזגן המתאימים לכם. למשל, ייתכן שימליץ לכם על רכישה של יותר ממזגן אחד, כי כמה מזגנים קטנים אכן עשויים להיות יעילים יותר ולאורך זמן גם חסכוניים יותר מאשר מזגן מיני מרכזי.

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 

מה צורך יותר, מייבש כביסה או מזגן?

תיקון מזגנים: להבין את התקלות

מייבש כביסה: מדריך לשימוש חכם

תיקון מכונות כביסה: עשו זאת בעצמכם


זקוקים לטכנאי מזגנים? טכנאי מזגנים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X