דודי שמש טובים גם לחורף

במקום לחכות שעות למים חמים בחורף, שינוי קל בהתקנת הקולטים יחסוך לכם זמן ועצבים.על הדרך גם תעזרו לסביבה ולחשבון הבנק שלכם.

עוד במדריך
פשוט ויעיל ניצול אנרגיית השמש הישראלית גם בחורף איך עובדים קולטי השמש? תחזוקה שוטפת להגברת היעילות מתקינים דוד שמש? החוק לצדכם

רבים חושבים שדודי שמש יעילים רק בקיץ, אבל האמת היא שגם בימות החורף ניתן לרתום את אנרגיית השמש לחימום המים.

כאשר בישראל החמימה ושטופת השמש, גם כך רוב ימות החורף נראים כמו יום אביבי ממוצע באירופה.

פשוט ויעיל

גם בחורף אמורים להיות לכם מים חמים. כל דוד שמש מכיל גם גוף חימום חשמלי, שמו הסתם נזדקק לשירותיו בימים מעוננים במיוחד, אבל הקפדה על תחזוקה שוטפת והצבת הקולטים באופן חכם יותר, תצמצם את צריכת החשמל שלכם באופן ניכר.

חשוב לדעת שאחת הבעיות הנפוצות עם גופי חימום חשמליים, היא הצטברות אבנית - האבנית פוגעת ביעילות חימום המים וגורמת לעלייה נוספת בתצרוכת החשמל.

ניצול אנרגיית השמש הישראלית גם בחורף

ישראל נחשבת לאימפריה בתחום ניצול אנרגיית השמש, והכל בזכות דודי השמש.

ישנם כיום מערכות סולאריות הרבה יותר מתוחכמות, אבל בשל פשטותם, מחירם הנמוך יחסית, ובזכות החוק המחייב את התקנתם בבתים חדשים בישראל, הם הצלחה כבירה.

למי שלא יודע, קולטי השמש אינם הופכים את האנרגיה הסולארית לחשמל, אלא פועלים בצורה פשוטה בהרבה.

איך עובדים קולטי השמש?

הקולטים מורכבים מחומר כהה המתחמם ביעילות רבה (בדומה לחממות), בתוכם מפותלים צינורות המעבירים את החום מהמשטחים החיצוניים, אל המים שבצינורות.

בתוך מיכל האחסון קיימת ממברנה המפרידה בין המים החמים לאלו שטרם התחממו, כך שמספיקה חשיפה קצרה יחסית לאור השמש, בכדי להפיק מים בטמפרטורה גבוהה דיה.

במאמר של צבי פלטיאל שפורסם בכתב-העת לענייני פיסיקה "פי האטום", דיווח המחבר על מדען מקליפורניה בשם פולינג, שמצא שיטה לייעל את השימוש בדודי השמש בחורף.

פולינג הציע להציב את הדודים בזוית שונה מהמקובל - כשהם פונים בכיוון דרום (בחצי הכדור הצפוני) או צפון (בחצי הדרומי).

מדובר בזוית אופטימאלית לחודשי הסתיו והחורף ולא לקיץ - כיוון שבקיץ דודי שמש ממילא מספקים הרבה יותר מים חמים ממה שצריך.

בניסוי שערך, מצא פולינג, שעל ידי שינוי במנח הקולטים, הגיעו המים לטמפרטורה ממוצעת גבוהה יותר מאשר בקבוצת הביקורת במהלך הסתיו והחורף, כאשר בקיץ השינוי לרעה היה קטן באופן יחסי.

  תחזוקה שוטפת להגברת היעילות

  כדי להבטיח שדוד שמש יתפקד היטב גם בחורף, יש לדאוג לתחזוק הולם ושוטף:

  טיפול תחזוקה שנתי כולל את ניקוי הקולטים, הסרת אבנית ובדיקת יציבות של הדוד בגג. מומלץ לבצע אותו אחת לשלוש או חמש שנים והוא בהחלט עשוי להאריך את משך חיי הדוד ולמנוע תקלות. 

  מומלץ לבצע את הטיפול התקופתי בסתיו, על מנת להימנע מתקלות במהלך החורף. חשוב לציין, חיזוק הדוד והקולטים לגג הוא החלק המשמעותי בעבודה, שמבטיח שדוד השמש לא יתנתק ממקומו במהלך החורף.

  מתקינים דוד שמש? החוק לצדכם

  החלטתם להתקין דוד שמש, עדכנו את וועד הבית ואת שאר דיירי הבניין על מנת למנוע אי נעימויות.

  עם זאת כל עוד הובהר שההתקנה לא תפגע בשימושים שעושים כבר דיירים אחרים בגג, לא ניתן למנוע מכם משפטית לעשות זאת.

   מחירון דודי שמש

   המחירים כוללים מע”מ

   התקנת דוד שמש: כל מה שחשוב לדעת

   צריכים להתקין דוד שמש? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי כדאי להחליף דוד שמש, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים טכנאי דודים וכמה עולה התקנת דוד שמש? כל התשובות בפנים.

   דוד השמש לא מחמם? כל השלבים בדרך לפתרון

   דוד השמש שלכם לא מחמם את המים? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך לפתרון ולתת לכם שקט נפשי. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש וכמה יעלה לכם התיקון? כל התשובות.

   נזילה מהדוד: כל השלבים בדרך לפתרון

   נזילה בדוד היא אמנם אחת מהתקלות הנפוצות ביותר בדודי שמש, אתם ודאי תופתעו לגלות שלא תמיד מדובר בתקלה. מתי צריך להזמין טכנאי דודים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות.

   הדוד מקצר: כל מה שחשוב לדעת

   דוד השמש שלכם מקצר? אנחנו כאן על מנת ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. למה הדוד מקצר ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי דודי שמש? כל התשובות לפניכם.

   לכל התקלות ועבודות

   arrow