צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  על זפת, מרזב ורעף
 

על זפת, מרזב ורעף

הקיץ הוא העונה הטובה ביותר לבדוק את תקינותו של הגג ולאטום אותו במידת הצורך. מה צריך לבדוק, אילו סוגי איטום יש וכמה זה עולה לנו? היכנסו לכתבה לקבלת המדריך השלם לאיטום גגות בקיץ.
מאת:     עודכן: 04/12/2017 17:29:46
עוד בכתבה:

בין אם אתם גרים בבניין דירות או בית פרטי, קומה אחרונה או ביחידת דיור במרתף. עליכם לדעת כי הזנחה או טיפול לקוי של תקינות הגג, יכולה להפוך את החיים שלכם בבית בזמן החורף לחוויה לא נעימה (בלשון המעטה). למה לשים לב, מה עושים ולמה בכלל כדאי לעלות לגג דווקא בחום של יולי-אוגוסט? כל התשובות בפנים.


אם תחכו לרגע האחרון אז סביר להניח ותמצאו את עצמכם יושבים בחוסר אונים בסלון הבית המטפטף, או תנסו לישון בחדר השינה המעופש שלכם. מחכים לבעל מקצוע שיגיע מהר ככל האפשר, אבל עד שבעל המקצוע מגיע בגלל עודף אנשים שנזכרו מאוחר מדי כמותכם, אין בביקור שלו ישועה. מדוע? כי גגות ניתן לאטום בצורה מיטבית כשהגג יבש לחלוטין לפחות 10 ימים, מצב די נדיר בחודשי החורף, אז כל עוד קיץ בחוץ קראו בעיון וצאו ליישם.  

 

איטום גג בקיץ - גם יעיל וגם נהנים מהבריזה


גג רעפים

בישראל גגות רעפים מוקמים על בתים פרטיים בעיקר והרעפים הם החומר המבודד האוטם את ביתכם ומונע מן המים לחדור אל תקרת הבית העשויה ברזל וטיח (תקרת רביץ) ומשם לתוך ביתכם. ישנן כמה סיבות הגורמות למים לחדור מבעד לרעפים: שינויי הטמפרטורה הקיצוניים בין היום ללילה בחודשי הקיץ גורמים לרסיסי טל ליפול על גג ביתכם בלילות ולהתאדות בצהריי היום. פעולה זו גורמת לשחיקה, סדקים ואף שבירה של הרעפים במקומות מסוימים. נוסף על כך ישנו סיכון של היווצרות רווחים במקומות בהם מותקנים דוד השמש או צלחת הלווין. מה עושים? 

  • ראשית כדאי לבדוק את תקינות הגג באמצעות התזת כמות מים מכובדת שתגיע לכל חלק בגג ולבדוק האם ישנה דליפה, מומלץ לחזור על הפעולה במשך כמה ימים.
  • איטום במלט (ניתן לערבב צבע בהתאם לצבע הרעפים) או משחות איטום על בסיס דבק אקרילי במקומות שנראים לכם בעייתיים כמו סביב דוד וקולטני השמש, צלחת הלווין וחיבורי הפינות או קודקוד הגג.
  • החלפה של רעפים בלויים או סדוקים.

גג הרעפים שלכם נראה כך? הכתבה הזאת רלוונטית עבורכם יותר מתמיד


גג בטון

גגות בטון נפוצים בישראל בעיקר בבנייני מגורים, התקרה היא בעצם תקרת בטון מצופה חומרי בידוד שונים והיא מונעת גם חדירת מים וגם חדירת חום אל דירות הבניין. איטום גג בטון היא עבודה שרצוי ובעל מקצוע מוסמך יבצע אותה מכיוון שיש צורך בעבודה עם חומרים מסוכנים שדורשים מיומנות וניסיון. איטום הגג נעשה באופן ראשוני בעת בנייתו של הבניין, כל שעליכם לעשות הוא לשמור על תחזוקתו באמצעות השיטה הנוחה והעדיפה עבורכם. המחירים נקבעים על פי מטר ו/או גודל הגג במקרה של גגות קטנים בהם העבודה מתבצעת לפי מחיר מקובל מראש. 

  • איטום בזפת חמה – בשיטה זו חשוב רק לשים לב ולבקש מבעל המקצוע גם למרוח שכבה של סיד או צבע אוטם אקרילי בכדי למנוע מצב בו הזפת השחורה אוגרת חום במהלך היום הנפלט אל הדירות בלילה. "זפת היא שיטה זולה יחסית אך מצריכה תחזוק שנתי של מריחת סיד בתחילת כל קיץ לקראת חודש מאי עד יוני. על הדיירים ליצור קשר עם חברת האיטום כדי לתאם מריחת סיד שנועדה לשמור על אורח החיים של איטום הזפת, ונעשית במסגרת האחריות הניתנת ל-5 שנים, בעל המקצוע שזיפת את הגג מחויב להגיע כל שנה ולמרוח סיד בצורה מיטבית במחיר. הזפת זקוקה לסיד כי היא אוגרת חום ונסדקת במהלך השנים ללא מריחה של בעל מקצוע", כך לדבריו של בראל מחברת בראל שטיינפלד איטום, שיפוצים ובניין. 
  • איטום באמצעות יריעות ביטומניות – איטום זה כדאי מאוד בגלל עמידותו הגבוהה ויעילותו בבידוד כניסת מים וחום אל הדירות העליונות של הבניין. חשוב לפרוס את היריעות על משטח ישר ככל האפשר ולדאוג כי אין רטיבות סמויה בגג. לדברי שטיינפלד "היריעות הביטומניות מגיעות בעוביים שונים של 4 או 5 מילימטר, היריעות מותקנות באמצעות הלחמה בברנר ישירות אל הגג. היריעות מכוסות בחומר דמוי חצץ הנקרא אגרגט והוא מונע מחום השמש לפגוע ביריעות". 

ניק בנובייב מחברת ניק איטום. מוסיף וטוען כי "כדאי למרוח את היריעות בצבע אקרילי כדי להדביק את האגרגט ליריעות, לבידוד טוב יותר ושמירה על  אורח חיי היריעות. לעולם אין למרוח סיד על היריעה הביטומנית שלא כמו זפת, הסיד הוא חומר חומצי החודר אל היריעה ומפרק אותה". 

  •  מחיר ממוצע - המחיר הממוצע עבור זיפות הגג הוא 25-40 ₪ למטר כאשר אם מדובר בגג קטן ייתכן והעבודה תתבצע במחיר גלובלי, יש לדרוש מאיש האיטום לעבוד עם זפת תקנית הנקראת גם "זפת קשה", מחיר הסיוד השנתי גם הוא יתומחר לפי מטר כאשר המחיר נע בין 3-4 ש"ח. מחירי יריעות ביטומניות נעים בין 70-100 ₪ למטר, המחירים הללו הם עבור יריעות של 5 מילימטר כאשר ישנם בעלי מקצוע הגובים פחות אך כדאי לברר טוב עבור איזו יריעה.

יריעות ביטומניות - יעילות ועמידות


והיא עולה לגג (כדי לנקות אותו)

כמו כן חשוב לבדוק מה נמצא על הגג והאם ישנם חפצים העלולים להפריע לאיטום או מכשירים נפוצים כמו קולטי שמש, דוודים ומנועי מזגנים, זו עבודה המצריכה את נוכחותו של אינסטלטור מוסמך לפני תחילת עבודתו של איש האיטום. יש אינטרס משותף של הדיירים ושל איש האיטום לשמור על המוצרים הללו ולא לפגוע בהם, בנוגע למנועי מזגנים בדרך כלל נדרש רק להרים אותם ולהחזיר למקום אך הדבר יעשה בהסכמה של הדיירים עם איש האיטום ובהנחה כי יתכן ותהיה בריחת גז עקב ההזזה של המזגן. 

 

אם קרה ולא מגיעים להסכמה, על הדיירים להזמין את שירותיו של איש מזגנים נוסף על נוכחותו של האינסטלטור. את כל ההכנות הללו יש לעשות בכדי להתקין את היריעות או למשוח את הזפת על משטח נקי ככל האפשר כדי להגיע לרמת בידוד גבוהה. אם אחד הדיירים ביצע שינוי כלשהו באחד מהמכשירים שברשותו הנמצאים על הגג, אחראי הדייר שלא לפגוע באיטום. אם קרה ופגע הדייר ביריעות הגג או באיטום הזפת, על אחריותו המלאה לתקנם.

 

איטום גג בזפת - לא עושים עד שלא מנקים


למה חשוב לבדוק אם המרזב נסתם?

מרזבי הבית, או הבניין אחראים על ניקוז מי הגשמים מן הגג וסילוקם באופן מבוקר אל הרצפה, האדמה או כל מקום אליו הוחלט לפי אילוצי הבנייה. המרזב הוא בעצם צינור חלול מברזל, אלומיניום או פלסטיק המורכב בצמוד לקיר החיצוני של הבית/בניין או נמצא כחלק פנימי בבית היורד מן הגג ועם הרצפה (דרך ארגז הרוח בגג). המרזב שנועד לקלוט את מי הגשמים, קולט גם עצמים אחרים לתוכו הנישאים עם הרוח כמו: עלים וענפים קטנים, חול, נוצות וצואת ציפורים אשר אינם מחליקים החוצה וסותמים את המרזב, המים גורמים לו להתבלות. 

 

שלא כמו בסתימה של המרזב החיצוני, במצב של דליפה המרזב הפנימי אינו מנקז מים מן הגג וגורם להם להיאסף בגג ולהכביד על היריעות הביטומניות או על שכבת הזפת (בבנייני מגורים בלבד) ולחלחל אל גג הבטון מתחתם. בגג רעפים ישנו מרזב חיצוני בלבד ואם הוא נסתם ישנה סכנה כי מים יחדרו דרך ארגז הרוח אל תקרת הרביץ בבית.

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 
זיפות גגות: לא מה שחשבתם
זיפות גגות: לא מה שחשבתם


זקוקים לזיפות? זיפות

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X