צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  איטום  >  מאמרים בנושא איטום  >  נזילה מגג רעפים. מה עושים?
 

נזילה מגג רעפים. מה עושים?

רעפי גגות נחשבים לחזקים ביותר מבחינת יכולת העמידות שלהם לאורך השנים, אולם גם לרכיב החזק ביותר ישנן נקודות חולשה שיש לטפל בהן. על איטום בגג רעפים דולף ופתרונות תחזוקה מעשיים.
מאת: ליאור נפש    פורסם: 10/09/2017 15:53:28

בתחילת שנות ה – 80 נכנסו לשוק הישראלי רעפי החרס ומאז הן סוג הרעפים הנפוץ ביותר בבתי קרקע. היתרון העיקרי שלהם הוא עמידותם ויכולתם לשאת משקל אדם.


עוד בכתבה:

עם זאת במשך השנים, הן רעפי החרס והן סוגי הרעפים האחרים, נתונים לחולשה בפני פגעי ושינויי מזג האוויר או שינוי במצב הגג בעקבות עבודות שונות שבוצעו עליו. חולשה זו היא זו שבסופו של דבר גורמת לבעיות דליפה ומצריכה פתרונות איטום כחלק מתחזוקת גג הרעפים.


אילו סוגי גגות רעפים קיימים?

ישנם סוגים שונים של רעפים והם משתנים בצורתם ואופן ביצוע ההתקנה שלהם בין מדינה למדינה. אופן הבניה הנהוג בישראל הוא גג רעפים בצורת "מותניים" (גג בעל שתי פאות) לעומת צורה משולשת (גג בעל שלוש פאות) או צורת פירמידה הנהוגות יותר בחו"ל.

 

סוגי הרעפים המוכרים כיום בשימוש בישראל:

 

רעף פלדה: בצורתו החיצונית רעף פלדה מזכיר את רעף החרס. הוא עשוי מפלדה מגולוונת ומצופה בחלקו העליון בתערובת של שברי אבנים, שמשמשת כחומר מילוי וחיזוק על מנת להפחית את רעש הגשם מהגג. יתרונותיו הם בכוחו ובקלות משקלו ולכן הוא מאוד נוח ומהיר להתקנה. ניתן לבצע עם רעף זה שיפועי גג נמוכים וכן שיפועים גדולים.

 

רעף בטון: רעף מסוג זה נוצק ישירות לתוך תבנית בדחיסה. היצרנים טרחו לייצר מספר סוגים שונים של רעפי בטון במגוון של צבעים, אולם בשל סוג החומר (בטון) צבעים אלו דוהים עם הזמן.

 

רעף חרס: המוכר ביותר ובשימוש נרחב בארץ הוא רעף החרס. הוא עשוי מחרסית שרופה בתנור בתהליך שגורם לו להוציא את כל הלחות מתוכו. יתרונות רעף החרס הם: עמידות לאורך שנים ארוכות, צבע שאינו דוהה, חומר שאינו סופג מים ועמידות במזג אוויר חם המצוי בחודשי הקיץ בארץ.

 

רעף צפחה: רעף העשוי מסלע הנקרא צפחה. צורת ההשמה שלו היא בסידור של שכבות. סוג רעף זה מוכר בכל העולם ובארץ ניתן למצוא אותו בדרום הארץ. יתרון רעף זה הוא בעמידות שלו לתנאי מזג האוויר ויכולת ספיגה נמוכה של מים.  

 

 דליפה מהגג שלא טופלה בזמן עלולה לעלות לנו במחיר כבד ביותר                             דליפה מהגג שלא טופלה בזמן עלולה לעלות לנו במחיר כבד ביותר


מה הגורמים לנזילות מים ובעיות איטום בגג רעפים?

התקנות שונות בגג: בכל פעם שאתם או בעל מקצוע עולים לגג לתיקון או השמה של מוצר כלשהו כמו דוד שמש, מזגן וכדומה, יש סיכוי לפגיעה באיטום הגג. התקנת דוד שמש על גבי גג רעפים עלולה לגרום להזזה של הרעפים בעת ההתקנה ואי החזרתם למקומם. ההליכה על הרעפים גם היא עלולה ליצור בעיות איטום, לכן יש להקפיד בעת עליה של בעל מקצוע לגג הבית כי הרעפים יוחזרו למקומם וכי לא ניתן להבחין בסדקים דרכם חודר אור מתחת לגג.

 

התיישנות והתפתחות סדקים בגג: במשך השנים, גם רעפים חזקים כגון רעפי חרס, עלולים להיסדק ולהישבר. הדבר עלול להיגרם כתוצאה מתזוזות במבנה או בשל התקנות חדשות שנעשו על גביהם שהחמירו סדקים קטנים שהיו קיימים.

 

בסרטון הבא ניתן לצפות בחברת איטום המבצעת תחזוקה ותיקון לגג רעפים קיים. בסרטון ניתן להבחין כיצד אוטמים את כל החללים הפתוחים בגג המאפשרים חדירה של מי גשמים לתוכם וכתוצאה מכך לרטיבות פנימית בגג הבית:  

 

 


מה הן שיטות האיטום הנפוצות לגג רעפים?

ישנן שתי שיטות עיקריות המצויות באיטום גגות רעפים בארץ, בכולן מומלץ לברר לגבי אחריות שתינתן על העבודה מול בעל המקצוע:

 

יריעות ביטומניות: אופן השימוש ביריעות אלו הוא בהנחה מתחת לרעפים ובתיקוני איטום מקומיים. לרוב משתמשים ביריעות בעלות יכולת הידבקות עצמית לתשתית הגג, ללא כל צורך בהלחמה (כגון יריעות סופרטייט  או אלסטוטייט). כולן מספקות איטום טוב שמחזיק לאורך זמן רב.

 

חומרים אקריליים ופולימריים: חומרי איטום אקריליים הינם דבקים מיוחדים המתאימים לאיטום גגות ולתיקון סדקים ברעפים. חומרי האיטום הפולימריים דומים באיכותם לאקריליים, מיושמים במריחה באיטום גגות רעפים מסוג מולטיגג טרה קוטה. שיטות אלו מספקות איטום שעומד לטווח זמן קצר יותר מאשר יריעות ביטומניות אולם באופן כללי ניתן לומר כי עלות העבודה תהא זולה יותר.


כיצד נמנע נזילות בגג רעפים?

בהקפדה על כמה כללים פשוטים, כל שנה לפני תחילת עונת החורף, נוכל לצמצם או למנוע כל בעיית נזילה שעלולה להתרחש בגגות רעפים. הזמנה של בעל מקצוע לפני בוא הגשם יכולה למנוע בעיית נזילה שעלולה הייתה להפתיע אתכם בגשם הראשון. אם כבר הזמנתם בעל מקצוע הקפידו על כך שהוא מחזיק בתעודת אוטם מוסמך וכי החומרים אותם הוא מיישם על הרעפים, בעלי תו תקן ואיכותיים.

 

את הגורמים הבאים מומלץ לתחזק על מנת למנוע נזילה או רטיבות ולאפשר גגות רעפים תקינים שישמרו לאורך זמן:

 

איטום בעיות סדקים בגג: גם במקרה זה, תזוזות בגג או שינויי מזג האוויר לאורך השנים עלולים לגרום לתוצאה של סדקים ברעפי הגג. בעל המקצוע יוודא שלא קיימת היווצרות סדקים ובמקרה וכן יאטום אותה, לרוב בעזרת חומרי איטום אקריליים או פולימרים.

 

מערכת ניקוז מי הגשמים: ניתן לבדוק את המרזב ע"י שפיכת מים לתוכו, בדיקה שאין כל נזילות ממנו וכי המים זורמים ללא כל סתימה שעלולה הייתה להתפתח בתוכו. אם קיימים לכלוכים או עצמים שונים שהצטברו על גבי המרזב, יש לנקות אותם ולאפשר מעבר חופשי של המים.

 

איטום החיבורים בין הרעפים: אם עבדו על גג הבית רצוי לבדוק לאחר מכן אם אין כל בעיה בחיבורי הרעפים. ניתן להתייעץ עם בעל מקצוע בנושא זה ולהזמין בדיקה רגילה בעלות ביקור.

 

מקרה אבוד - גג שלא ניתן לאטימה                                       מקרה אבוד - גג שלא ניתן לאטום יותר


שיטת `גג הפוך` – לגגות שטוחים

קיץ עם תקלות זה חורף עם נזילות

סימנים של רטיבות

אל תזרקו את הכסף שלכם מהגג


זקוקים לאיטום? איטום

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X