צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  איטום  >  מאמרים בנושא איטום  >  איך אוטמים מרפסת מרוצפת?
 

איך אוטמים מרפסת מרוצפת?

בבתים רבים קיימת בעיית רטיבות בקירות הפנימיים בבתים בשל איטום לקוי במרפסת. כיצד יש לבצע איטום מקצועי שימנע קיר רטוב בחורף הבא? כל הפרטים בפנים.
מאת: ליאור נפש    עודכן: 07/11/2017 12:22:22

פירוק ריצוף והשמת חומרי איטום במרפסת שלוקה ברטיבות, היא שיטה ידועה ומוכרת ואף אחת המומלצות מבין שיטות האיטום המוצעות כיום לאיטום מרפסות. מרפסות הלוקות בבעיות רטיבות עלולות לייצר רטיבות קפילרית שתתבטא בפיצוצים, סדקים וסימנים על גבי הקירות הפנימיים בבית, המקבילים למרפסת.

 


עוד בכתבה:

על מנת לפתור בעיה זו פותחו חומרי איטום ושיטות איטום שונות. אנו ממליצים על שיטת האיטום המוכרת כיום לאיטום מרפסות והיא הנחת יריעות ביטומניות מתחת לריצוף. על מנת להבין מדוע שיטה זו היא המומלצת ביותר חשוב לדעת מהם הגורמים שעלולים לגרום לרטיבות במרפסת.   


מהם הגורמים שעלולים לגרום לרטיבות במרפסת?

בעיית רטיבות שמקורה במרפסת החלון עלולה ליצור בעיות רטיבות רבות בפנים הבית ומקרים כגון אלו מצויים בבתים רבים בישראל עקב ליקויים באיטום שהופיעו לאחר קבלת דירה חדשה או במעבר לבית קיים שבעיית רטיבות מהמרפסת "הוסתרה" טרם רכישתו.

 

בעיית רטיבות ממרפסת היא דבר שעלול לגרום לעגמת נפש לכם ולשכניכם        בעיית רטיבות ממרפסת היא דבר שעלול לגרום לעגמת נפש לכם ולשכניכם

 

על מנת לדעת מהן הסיבות הגורמות לתופעת רטיבות זו יש להבין ממה בנויה תשתית האיטום במרפסות. אם נבחן כיצד בנויה מערכת זו, נמצא שישנם ארבע שכבות הגנה שאמורות לתת פתרון לכל בעיית רטיבות. כאשר נכיר אותן נוכל להבחין כיצד בכל אחת משכבות אלו (או באי הימצאותה של אחת מהן) עלולה להתפתח בעיית רטיבות.

 

בעיית איטום במרצפות: השכבה העליונה ביותר היא שכבת הריצוף עצמה. שכבה זו באה במגע ראשון עם כל מקור רטיבות והיא זו שאמורה לספק את השיפוע הנכון על מנת לנקז את המים אל מערכת הניקוז הממוקמת בה. במקרה של ליקוי בשיפוע המים עלולים לחדור אל תוך פנים הבית. גם במקרה של ליקוי ברובה – חומר האיטום שאמור לאטום את הפוגות (המרווחים בין המרצפות), תתכן חדירת רטיבות אל מתחת למרצפות וכתוצאה מכך לרטיבות קפילרית (עליה של המים על גבי חומר הסופג אותם כלפי מעלה) על גבי קירות פנים הבית.

 

הרובה המומלצת ביותר לאיטום חוץ היא רובה אפוקסית שעמידה וחזקה בפני פגעי מזג האוויר אולם במקרים רבים מילוי הפוגות נעשה לרוב ברובה אקרילית שאינה עמידה לאורך זמן, עלולה לגרום לחלחול מים אל מתחת לריצוף ומצריכה תחזוקה רבה יותר.

 

בעיית ניקוז במרפסת: אחד הפתרונות הבסיסיים והיעילים ביותר בכל הנוגע לפתרון של רטיבות במרפסת הוא ניקוז המים והוא גם הפתרון היעיל ביותר להרחקה של הימצאות נוזלים על גבי המרפסת. במקרה של בעיה בניקוז הנגרמת מסתימה בצינור, עלולה להיווצר שקיעה של נוזלים בתוך המרפסת וכתוצאה מכך – בעיות רטיבות שיוקרנו  לאחר מכן אל תוך הבית.

 

בכל מערכת ניקוז תקינה אמורים להתקיים ניקוז עליון וניקוז תחתון כאשר הניקוז העליון ממוקם במפלס הריצוף ומפנה את המים המצטברים עליו ע"י שיפוע המרצפות. הניקוז התחתון ממוקם מתחת לריצוף ואמור לתת פתרון במקרה של חדירת רטיבות בחלק התחתון.   

 

חדירת רטיבות מתחת למרצפות: מתחת לכל הנחה של מרצפות מצוי משטח בטון. במקרה וישנה רטיבות שחודרת מתחת למרצפות היא עלולה לגרום לאורך הזמן, לנזק לתשתית הבטון. לחות שמצטברת על גבי הבטון עלולה לגרום לרטיבות קפילרית וכן להרס של חוזק הבטון וגרימת חלודה לרשתות הזיון המצויות בתוך הבטון, התורמות לחוזקו.

 

על מנת לפתור בעיה זו, יצרו פתרון בעזרת הנחת מערכת של יריעות ביטומניות המפרידות בין משטח הבטון לריצוף. היריעות מונעות ממים ולחות לחדור אל תוך הבטון ומנקזות את המים אל מערכת הניקוז התחתונה במרפסת. כאשר מניחים את היריעות חשוב לבצע זאת באופן מקצועי, לדוגמה, הנחה רציפה של היריעות ברצפה הכוללת גם הדבקה על גבי הקיר עצמו בחלקו התחתון או השמה של רולקה בין הרצפה לקיר למניעת סדקים ביניהם.

 

 

חגורת איטום בין הבית למרפסת: על פי תקן ישראלי 1752 צריכה להיבנות חגורת בטון בחלק המפגש שבין המרפסת לדירה כאשר שכבת איטום אמורה להתבצע על גביה ולהוות מחסום בפני חדירת מים ולחות לעבר קירות פנים הבית.

 

במקרים בהם נמצאים ליקויים בבניית החגורה כגון: אי היצמדות של החגורה למבנה, זווית ישרה בחגורה העלולה לפגוע באיטום או אי כיסוי מלא של כל שכבת האיטום על גבי חגורת הבטון. כל אלו יכולים לפגוע בכושר האיטום ומניעת זליגת מים לעבר המבנה עצמו. 

 

 


מהם חומרי האיטום הנפוצים לשימוש באיטום מרפסת?

חומרי האיטום המומלצים והשכיחים בטיפול איטום במרפסות בארץ, מתחלקים ברובם לשלושה סוגים:

 

איטום ביטומני משחתי: בסוג איטום זה ניתן להשתמש כאשר אין אפשרות להשתמש באיטום בעזרת יריעות ביטומניות, אם בשל מיקום בעייתי או קושי בהלחמה. איטום ביטומני משחתי מומלץ לבצע בשלוש שכבות ובין השכבות יש להניח רשת אינטרגלס. רשת זו תהדק את השכבות אחת לשנייה ותיצור האחדה טובה וקשיחה יותר באופן שייטיב את האיטום.

 

איטום ביטומני עם יריעות: איטום זה הוא האיטום המומלץ ביותר מכיוון שהוא נותן מענה טוב יותר ובעל כושר איטום טוב יותר. לפני הנחת היריעות חשוב להקפיד על משטח חלק ומומלץ לצבוע אותו עם צבע מקשר. בנוסף, יש לוודא שיושמה רולקה (יצירת זווית המונעת מפגש של 90 מעלות בין הקיר לרצפה). בשלב הבא מבוצעת הנחת היריעות כאשר יש להניח אותן באופן רציף עד מעל לרצפה על גבי הקיר, 10 סנטימטר מעל הרולקה.

 

איטום צמנטי: לאיטום זה ישנו יתרון וחיסרון. היתרון הוא קושר היצמדות טוב במגע עם משטח הבטון כיוון שהחומר הצמנטי בא מאותה משפחה כמו הבטון – צמנט. אולם השאלה הנשאלת היא האם יתרון זה טוב מול חיסרונו - רמת איטום פחותה יותר מאיטום ביריעות ביטומניות שיכולים להחזיק מעמד לעשור ואולי שניים.

 

חימום היריעות לפני הדבקתן על גבי הרצפה                                        חימום היריעות לפני הדבקתן על גבי הרצפה 


איך אוטמים מרפסת מרוצפת בצורה מקצועית?

אופן יישום היריעות: צורת הנחת היריעות היא קריטית לאיטום אפקטיבי ומניעת נזילת מים לעבר שכבת הבטון והבית. כאשר מניחים את היריעות יש להניח שתי שכבות כאשר השכבה השנייה מונחת מעל התפרים של השכבה השנייה לאיטום אפקטיבי. בדומה לכך השכבות אמורות להיות מולחמות באופן אפקטיבי גם על גבי הרולקות ולמשטח הבטון לאחר מריחת צבע פריימר. 

 

בדיקת הצפה: לאחר הנחת היריעות, עם ביצוע כל הדגשים להנחה איכותית שתמנע כל חדירת רטיבות דרכם, יש לבצע בדיקת רטיבות בטרם תונח שכבת החולות / חצץ דק. בדיקת רטיבות היא הצפה של מים על גבי היריעות ובדיקה וויזואלית כי האיטום תקין ואינו מאפשר חדירת מים דרכו.

 

מרווח של 4 מ"מ בין הפוגות: שלב זה הוא אחד השלבים הסופיים באיטום המרפסת. בעל הנחת הריצוף יש להקפיד על מרווח מספק של 4 מ"מ. הסיבה לכך היא משום שדרוש מרווח מספק שיאפשר את היטמעות חומר המילוי בין הפוגות (הרובה). כאשר המרווח הוא דק מדי אין מספיק חומר של רובה שיכול לאפשר איטום אפקטיבי. מרווח של 4 מ"מ הוא עובי מספק וההמלצה היא להשתמש ברובה אפוקסית שהיא העמידה ביותר ומותאמת לתנאי חוץ.

 

איטום בין הפנלים לרצפה: לאחר ייבוש הרובה ברצפה יש לאטום את כל המרווחים שנותרו כגון: מרווחים בין הפנלים לרצפה או מרווחים בין המרצפות לבור הניקוז במרפסת. לרוב משתמשים ברובה לאיטום אזורים אלו אולם נהוג לבצע זאת גם עם חומרים כמו סיקפלקס שמומלץ לאיטום נגד רטיבות.

 

חומר איטום איכותי בין המרצפות מונע בעיות רטיבות למשך שנים רבות                    חומר איטום איכותי בין המרצפות מונע בעיות רטיבות למשך שנים רבות

 


גשם גשם בוא: בדיקה מונעת לאיטום הבית

3 טיפים לבחירת קבלן איטום

איטום מקצועי של תפר התפשטות

איטום אדניות לקראת החורף: כל מה שצריך לדעת!


זקוקים לאיטום? איטום

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X