זיפות גגות: כל מה שחשוב לדעת

הזיפות אמנם נחשבת לשיטה הזולה והקלה ליישום, אך במבחן המציאות סביר להניח שזו תהיה האופציה הפחות נוצצת עבורכם. במדריך הבא נסביר מתי כדאי לזפת את הגג, מה היתרונות של הזיפות, החסרונות ואיך זפת מקצועי יבצע את העבודה.

אייל רונן
עודכן לאחרונה: 18.11.2019
איטום

אין ספק שאיטום גגות באמצעות זפת חמה נחשבת לשיטה הקלה, הזולה והמהירה שתסייע לכם לעבור את החורף בשלום.

אולם, כשצוללים פנימה ובוחנים את שיטת הזיפות לעומק, מבינים שלא כל הנוצץ זהב.

במדריך הבא נסביר מה זה זיפות גגות, מתי כדאי לבצע זיפות, מה היתרונות של השיטה, החסרונות וכיצד קבלן איטום מקצועי יבצע את העבודה.

מתי מומלץ לעשות זיפות?

את הזיפות מומלץ לבצע על גגות חדשים לגמרי, או על גגות שכבר יש עליהם זפת. אחרת, אין טעם לבצע את הזיפות. בנוסף, את הזיפות מומלץ לבצע על גגות שעמוסים בדודי שמש או מנועים של מזגנים, כאלה שלא ניתן לנתק מהגג על מנת להניח מתחתם את יריעות ביטומניות.

מה היתרונות של הזיפות?

ראשית, הזפת זול באופן משמעותי ביחס ליריעות הביטומניות ומהווה כשליש מהעלות שלהן. לכן, הזיפות הוא נפוץ ומספק פתרון מידי וזול.

בנוסף, ביחס לאיטום הגג עם יריעות ביטומניות, הזיפות קל לביצוע באופן משמעותי. העבודה אינה אורכת המון זמן, היא פשוטה לביצוע ואינה דורשת מיומנות מיוחדת, זאת מבלי להפחית בחשיבות שבבחירת זפת מקצועי.

כפי שציינו, את הזיפות ניתן לבצע על כל גג (במידה והוא חדש או שכבר עבר זיפות), גם אם יש עליו המון דודי שמש ומנועים של מזגנים. זאת בניגוד לאיטום באמצעות יריעות ביטומניות, הדורשות הרמה של כל האלמנטים שנמצאים על הגג.

מה החסרונות של הזיפות?

ראשית, חשוב לציין שהזפת אינו מחזיק מעמד לאורך זמן, לפחות בכל הקשור להשוואה עם היריעות הביטומניות. בחום, הזפת מתרחב ומשפיע באופן ישיר על איכות האיטום. בחורף, הזפת מתכווץ שוב ומאבד במעט את האחיזה שלו בגג.

בנוסף, הזיפת דורש תחזוקה מתמדת, שתפגע לכם גם בכיס. עלות הזיפות נמוכה בכ-45% מאיטום ביריעות ביטומניות, אולם את הכסף שחסכתם תצטרכו להוציא על התחזוקה השנתית היקרה. מכיוון שהזפת שחורה היא דורשת סיוד שנתי כמעט בכל קיץ, אחרת הזפת תתייבש ותיסדק, והגג שוב ידלוף.

איך קבלן איטום מקצועי יבצע את העבודה?

הכנת הגג לזיפות – לפני שמתחילים בזיפות, יש לבצע ניקיון יסודי ולתת את הדגש על המקומות בהם הצטברו מים על הגג, כמו שלוליות בהן הצטברו לכלוך ואבק. רוב הלכלוך מצטבר מתחת לקולטים של דודי השמש.

שכבת יסוד – לשכבת היסוד יש חשיבות מכרעת באחיזה של הזפת את הגג. ראשית, יש למרוח חומר ביטומני (חומר שנקרא פלינקוט), אותו מורחים על הגג באמצעות מטאטא כביש.

את מריחת שכבת היסוד יש לבצע כיום לפני זיפות הגג, להמתין לייבוש מלא שלה ולוודא שאין שלוליות על הגג.

תיקונים מיוחדים – במידה ויש על הגג סדקים, קרעים, פתחים שונים או שיפועים לא נכונים, יש לאטום אותם באמצעות מריחת 2 שכבות של זפת חמה, בשילוב רצועות יוטה בין השכבות.

זיפות הרולקות – רולקה היא מקום המפגש בין רצפת הגג לקירות. לא ניכנס לפרטים המיייגעים המלאים, אך נציין כי האזור הזה הוא אזור רגיש ביותר בחשוף לסדיקה ולמעבר מים שיגרום לנזילה בתקרת הבית שמתחתיו.

גם את הרולקות יש לאטום באמצעות 2 שכבות של זפת חם, בשילוב רצועות יוטה בין השכבות.

זיפות גג - הגג חייב להיות נקי ובעל שיפוע נכון

זיפות הגג – יש שתי אופציות נפוצות לזיפות הגג. הראשונה, שכבת זפת אחת והלבנה. השנייה, 2 שכבות זיפות בשילוב רשת אינטרגלס והלבנה.

השיטה האיכותית ביותר היא השיטה השנייה, זיפות באמצעות 2 שכבות. מעל השכבה הראשונה יש ליישם רשת אינטרגלס, ומעליה שכבת זפת נוספת.

לאחר מריחת השכבה הראשונה, יש ליישם שכבה נמוכה של חול על הגג, על מנת לאפשר היצמדות טובה של שכבת ההלבנה (סעיף הבא) לזפת החמה. את החול הזה יש לפזר במקביל למריחת הזפת, שכן חשוב שהיא תהיה חמה.

הלבנת הגג – יש 2 אופציות נפוצות להלבנת הגג. הראשונה, הלבנה באמצעות סיד מדולל במים. השנייה, הלבנה באמצעות מלבין אקרילי.

הלבנה באמצעות סיד היא ההלבנה המסורתית והזולה יותר, המתבצעת באמצעות אבקת סיד המדוללת במים ודבק אקרילי. יש לוודא שקבלן האיטום לא חוסך בדבק, אחרת הסיד יתנתק מהגג כבר לאחר הגשם הראשון.

הלבנה באמצעות מלבין אקרילי נחשבת להלבנה יקרה יותר, אך איכותית יותר. ההלבנה יכולה להתבצע באמצעות מלבין אקרילי או צבע אקרילי ובדרך כלל יש לבצע 3 שכבות על מנת להשיג גוון לבן ובהיר.

לא משנה באיזו דרך תבחרו, לפני שמלבינים את הגג יש לוודא שהוא קר. הלבנת הגג על שכבת הזפת החמה תגרום לסדקים מיד בתום ביצוע העבודה.

האם יש אחריות על זיפות גג?

באופן כללי, כל קבלן איטום מיישם מדיניות אחרת של אחריות, מהטעם הפשוט שהם פשוט חוששים לעמידות של הזפת.

ברוב המקרים, קבלני האיטום יעניקו בין 3-5 שנות אחריות, שתוקפה מותנה בהלבנת הגג. במידה ובקיץ לא תלבינו את הגג, האחריות תפוג בעל מקצוע לא יאפשר לכם לממש אותה.

בבכל אופן, לפני שאתם סוגרים עם קבלן האיטום, ודאו שכל האלמנטים עליהם דיברנו מופיעים בהצעת המחיר. ניקיון הגג, שכבת יסוד, תיקונים מקומיים, זיפות הגג, הלבנה ואחריות.

96%

הגעה בזמן

96%

מקצועיות

96%

מחיר הוגן

איטום טל

אבי סבג

99%

הגעה בזמן

97%

מקצועיות

99%

מחיר הוגן

95%

הגעה בזמן

95%

מקצועיות

91%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon