איטום גגות: כך תעברו את החורף בשלום

הגג מוצף במים שמאיימים לחלחל דרך התקרה ולגרום נזק רב, וקבלני איטום בחורף הם מצרך נדיר. במדריך הבא נסביר לכם מה תוכלו לעשות כדי למזער נזקים, איך לבחור קבלן איטום מקצועי, על מה להקפיד במהלך העבודה, מה כוללת אחריות לאיטום גג ומי אמור לשלם.

ארז פולק
עודכן לאחרונה: 03.05.2020
איטום

לחורף יש נטייה מגונה להגיע בכל שנה ולהביא עמו את הגשם הראשון שאף פעם לא תופס אתכם מוכנים.

לפני רגע דאגתם להדברה כללית בבניין, ולפני שני רגעים התעסקתם עם הגינון בחצר המשותפת, בקופת הוועד אין די כסף להחליף מנורה שרופה בקומה השלישית, ואם כל זה לא מספיק אז בא הגשם וסתם לכם את הגג.

אם לא תזמינו איטום גגות בדחיפות – עלות הנזקים שתביא איתה הרטיבות, תשים את כל מה שעשיתם עד עכשיו בכיס הקטן.

במדריך הבא נסביר מה עליכם לעשות בזמן הצפה בגג, איך לבחור קבלן איטום מקצועי, מה תוכלו לעשות בעצמכם, ואיך תוכלו למזער נזקים.

כך תפעלו בעת חדירת מים לבית

במקרה של כשל קיצוני באיטום הגג, וחדירת מים לדירתכם שבקומה האחרונה, אל תתמהמהו ופעלו לפי השלבים הבאים.

נתקו את מכשירי החשמל – במידה והמים נוזלים מהתקרה נתקו את כל מכשירי החשמל באזור בו המים נוזלים והוציאו אותם משם כדי לשמור שלא יפגעו וכדי למנוע קצר.

כסו את השקעים – אם יש לכם כיסוי פלסטיק לשקעי החשמל כסו את השקעים באזור הנזילה על מנת לשמור עליהם מפגעי הרטיבות.

הורידו את הפקק של האזור הלוח החשמל – מים שמצאו את דרכם מהגג אל התקרה, יכולים גם לחלחל דרך פתחי החשמל ולהגיע לשקעים.

כאשר הנזילה מהתקרה היא מסיבית גשו ללוח החשמל והורידו את הפקק של האזור בבית בו המים נוזלים מהתקרה.

הצילו את הרהיטים ואת הפרקט – הרחיקו ספות ורהיטים ממוקד הנזילה, פזרו דליים במקומות בהם מטפטפים המים ופזרו מגבות על רצפת הפרקט שלכם כדי למנוע נזק חמור שיעלה ביוקר.

כך תמזערו נזקים בעת רטיבות בגג

טיפול בבעיות איטום בגג בתקופת הגשמים הוא לא אידאלי, אבל אם הגשם כבר יורד אין לכם ברירה אלא לטפל בבעיה למרות התנאים הקשים.

מים שמצטברים בגג, כתמי רטיבות בתקרה או בקירות בדירות העליונות, עובש, פטרייה, או חלילה מים שפורצים מפתחים כמו שקעי חשמל בבית, מעידים על בעיות שיש לפתור באופן מידי כדי למנוע נזק מתמשך ואף למנוע אסון.

פתחו מרזבים – את פתיחת המרזבים יש לבצע לפני בוא הגשמים, שכן מרזב מלא לכלוך לא יוכל לנקז את מי הגשמים כהלכה והלכלוך שהצטבר בו הופך בוצי וקשה לניקוי.

במידה ולא דאגתם לניקוי המרזבים מראש, ישנה סבירות גבוהה שהמרזבים סתומים וזה מה שגורם לכשל באיטום.

במידה והדבר אפשרי, עלו לגג בזהירות ונסו להסיר לכלוך קל שנמצא בחזית המרזב.

במידה והמרזב קשה לניקוי, והלכלוך נמצא בעומק המרזב, אל תנסו לנקות את המרזב בעצמכם, והזמינו קבלן איטום מקצועי שיבצע את העבודה.

לאחר הניקוי, התקינו רשת בפתח המרזב על מנת לשמור שלכלוך לא יכנס לתוכו.

הסירו מפגעים מהגג – אנטנות וצלחות לוויין, כמו גם דודים רופפים ומתקנים אחרים שנמצאים על הגג, עשויים להתעופף ברוח ולגרום לנזקים חמורים בזמן סערה.

חפצים, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחפצים כבדים שעפים מהגג, עשויים לגרום לנזקים כבדים ואף לאסון.

במידה ואתם שומעים רעשים של תזוזה או של התנגשות חפצים בגג הבניין, דאגו לחזק את העצמים הרופפים והזמינו בעל מקצוע במידת הצורך.

הזמינו קבלן איטום בהפוגה בגשמים – שוב, במצב אופטימאלי איטום גג צריך להיעשות לפני בוא הגשמים. עם זאת, גם הפוגה של שלושה ימים יכולה להספיק לביצוע איטום בגג.

קחו בחשבון שקבלני האיטום עמוסים בעבודה בעונת הגשמים, ולא יהיה פשוט למצוא קבלן איטום זמין לעבודה בהפוגות שבין הגשמים, מה גם שעלות העבודה תהיה יקרה יחסית לעונה יבשה. 

כך תמזערו נזקים בעת רטיבות בגג

כך תבחרו קבלן איטום מקצועי

הדבר הראשון ואולי החשוב ביותר בבחירת קבלן איטום, הוא לא להיכנע ללחץ. מצד אחד, כשל באיטום הגג עשוי לגרום לנזקים משמעותיים לגג עצמו ולדירות בקומות העליונות מה שעשוי לגרור לחץ מדיירי הקומות הללו להזמין את הקבלן הראשון שזמין לעבודה.

מצד שני, יתר דיירי הבניין לא ששים לשלם סכום נכבד באופן פתאומי, בטח ובטח אם הם מבינים שהם יכלו לחסוך משמעותית במידה והייתם מטפלים בבעיה בקיץ.

מצד שלישי, בעונת הגשמים אין הרבה קבלני איטום זמינים ומרווח התמרון שלכם מולם נמוך. עם זאת, נסו עד כמה שאפשר לבצע סקר שוק, לקבל מספר הצעות מחיר מקבלני איטום שונים ולבחור את הקבלן שמולו אתם מרגישים הכי בנוח.

בחרו בקבלן איטום מורשה – קבלן איטום מורשה מחזיק בתעודת הרשאה לעיסוק באיטום מטעם מכון התקנים. בנוסף, על קבלן האיטום ועל עובדיו להיות בעלי הסמכה ואישור לעבודה בגובה.

הצעת מחיר – וודאו שהצעת המחיר שקבלן האיטום מגיש לכם כוללת את מחיר העבודה, חומרי העבודה בדגש על שימוש ביריעות 5 מ"מ (ולא ב – 4 מ"מ), ואת הביקור עצמו, כמו גם את תהליך העבודה, סוג האיטום ומשך זמן עבודת האיטום.

בנוסף, וודאו שהצעת המחיר כוללת את ניקוי הגג, הרמת הדודים והקולטים, ציון שטח הגג ומחיר העבודה לפי השטח, ובדיקת הצפה בתום העבודה.

אחריות – וודאו שקבלן האיטום מנפיק לכם תעודת אחריות בכתב שבה מפורט מה כוללת האחריות.

כאשר מדובר באיטום גג ולא בתיקון נקודתי, קבלן האיטום אמור לספק לכם כעשר שנות אחריות מלאה שכוללת תיקון כשלים באיטום במידה והכשל לא נוצר כתוצאה מרשלנות של אחד מדיירי הבניין או לעבודה של בעל מקצוע אחר (טכנאי דודים למשל) ש'פצע' את שכבת האיטום.

עם קבלת האחריות, אל תסתפקו בחשבונית או בתעודה עם שם החברה בלבד ודרשו את שם ותעודת הזהות של קבלן האיטום עצמו, שכן ישנה אפשרות ששם החברה יוחלף עם השנים ויהיה לכם קושי באיתורו. יש לציין שאחריות ניתנת על איטום גג ולא על תיקוני איטום.

כך תבחרו קבלן איטום מקצועי

כך קבלן איטום מקצועי יבצע איטום לגג

בדיקת מקור הנזילה - קבלן האיטום יבדוק מה מקור הנזילה וימליץ לכם באם כדאי לכם לבצע איטום נקודתי או איטום בגג כולו.

אמנם ישנם מצבים בהם ניתן יהיה לבצע תיקון נקודתי באיטום הגג, אך במקרים רבים מקור הצטברות המים בגג לא יהיה מקור הנזילה, ואיתור הנזילה באמצעים כמו מצלמת אינפרה אדום ייתן את מקור הרטיבות אבל לא את המיקום המדויק של הכשל בשכבת האיטום.

לכן, כדאי לשקול איטום מלא של הגג ולחסוך בבדיקות יקרות שלא תמיד נותנות תוצאות מדויקות.

פירוק דודים וקולטי שמש - במידה ויש צורך להוריד את הדודים מהגג, סביר להניח שקבלן האיטום ידרוש להשתמש במנוף, ואז תצטרכו לדאוג למקום חניה עבור המנוף.

חשוב לציין שדוד נוזל אין להחזיר. אם מרימים את הדוד, אז יש להודיע לבעל הדוד שבמידה והוא יתעקש להחזיר את הדוד הנוזל מבלי לתקן אותו הנזילה תחזור, והוא יצטרך לשאת בהוצאת תיקון הגג.

ביצוע האיטום - למרות שיש שיטות איטום זולות יחסית כמו איטום בזפת, השיטה היעילה ביותר היא איטום ביריעות ביטומניות. קיימים שני סוגי יריעות ביטומניות: APP ו- SBS. דרשו יריעת APP 5 מ"מ בעלת עמידות גבוהה לשמש ולחום.

בדיקת הצפה - כשבועיים לאחר איטום הגג יש לבצע בדיקת הצפה. דרשו מקבלן האיטום לבצע את בדיקת הצפה,

למרות הסיכון שקיים בעצם הבדיקה עצמה. במהלך הבדיקה קבלן האיטום יציף את הגג במים בגובה של 10 סנטימטר למשך 72 שעות, ויבדוק את עמידות האיטום. אל תוותרו על בדיקת ההצפה, וכך תהיו בטוחים שהאיטום מוצלח וקבלן האיטום לא יוכל להתחמק מאחריות על עבודתו.

כך קבלן איטום מקצועי יבצע איטום לגג

מה חשוב לקחת בחשבון בזמן העבודה?

התכוננו להשבתה של הדוד - במידה וקבלן האיטום מבצע איטום מלא לגג, סביר להניח שהוא ירים את הדודים וקולטי השמש בזמן העבודה, מה שאומר שלא תוכלו ליהנות ממים חמים בזמן עבודת האיטום.

בנוסף, במידה וקבלן האיטום מזהה דוד שנוזל במהלך העבודה, יש להודיע על כך לדייר שהדוד בבעלותו, שכן עליו לתקן את הנזילה – אחרת יתכן כשל נוסף באיטום.

דאגו לנציג מטעם הדיירים - דאגו כי נציג מטעם הדיירים ישהה בבניין בזמן עבודת האיטום על מנת לפקח על העבודה מצד אחד, ולתת מענה לבעיות שצצות במהלך העבודה מצד שני.

דוגמה לבעיה שעשויה לצוץ בזמן העבודה היא שריון מקום חניה למנוף – דבר שעליכם לדאוג לו במעוד מועד במידה והמנוף דרוש לעבודה (בהרמת דודים למשל).

קבלן האיטום לא תמיד נמצא - וודאו שיש לכם שפה משותפת עם הפועלים, שכן במקרים רבים קבלן האיטום עצמו לא יהיה בשטח.

וודאו מולם שכל מה שסיכמתם מול הקבלן ידוע ומובן לפועלים שלו, ובמידה ויש בעיות תקשורת כאלה או אחרות, או שאתם חושבים שהעבודה לא מבוצעת בצורה מיטבית או במלואה, פנו לקבן האיטום מיד ואל תמתינו לסיום העבודה.

דחו תיקונים עד להתייבשות הקירות - במידה ונגרמו נזקי רטיבות לדירה שלכם או לחדר המדרגות, אל תמהרו להזמין שיפוצניק.

את תיקוני הטיח והצבע ניתן לבצע רק כשהקירות יבשים, מה שאומר שלאחר עבודת האיטום יש להמתין עד שהקירות והתקרה יתייבשו לחלוטין לפני שאתם מזמינים בעל מקצוע לצורך ביצוע התיקונים הללו.

מה חשוב לקחת בחשבון בזמן העבודה?

מי צריך לשלם על איטום הגג?

גג הבניין נחשב חלק מהרכוש המשותף של דיירי הבית, מה שאומר שאת הוצאת האיטום יש לכסות מקופת הבניין המשותפת. הבעיה מתחילה ברגע שאין די כסף בקופה לביצוע העבודה, ויש צורך בגיוס כספים מהדיירים.

בכל מקרה אנו ממליצים לנסות ולשמור על שכנות טובה, וקודם כל להסביר לדייר, או לוועד הבית שמדובר ברכוש משותף על פי חוק, ולהזמין אותם לראות את נזקי הרטיבות במידה ונגרמו.

במצבים של נזקי רטיבות חשוב להבהיר שמיקום הרטיבות לא מעיד ברוב המקרים על מקור הנזילה או הכשל בשכבת האיטום.

כשל בצד אחד של הגג יכול לגרום לחדירת המים ולחלול עד לנקודת השפל של הגג, שם המים ייאגרו.

אנו ממליצים לכם לצלם ולתעד את הנזק שנגרם לדירתכם במידה ונגרם, כך שבמקרה הצורך תוכלו להשתמש בתיעוד הזה לצרכים משפטיים.

חשוב לדעת שלא כל מהנדס או שמאי יידעו לאמוד את עלות הנזק שנגרם, ובמידה ומדובר בנזק רציני, כדאי להשקיע מאמץ ולמצוא שמאי שמתמחה בכך.

96%

הגעה בזמן

96%

מקצועיות

96%

מחיר הוגן

איטום טל

אבי סבג

99%

הגעה בזמן

97%

מקצועיות

99%

מחיר הוגן

95%

הגעה בזמן

95%

מקצועיות

91%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon